Kanada Üniversite

13-05-2018

Kanada dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında gösterilmektedir. Bu yüzden üniversite okuma noktasında ilk tercih edilen ülkelerden birisi olduğunu da söyleyebiliriz. Kanada üniversite noktasında çok gelişmiş bir sisteme sahiptir ve dünya genelinde sayılı üniversitelerin bulunduğu bir kurumdur. Kanada’da eğitim veren üniversiteler İngilizce ve Fransızca olarak eğitim vermektedir. Kanada’da ABD’de olduğu gibi hem kolej hem de üniversite sistemi olduğunu görebiliyoruz.

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi

Kanada’da yer alan üniversitelerin %90’ı devlet okuludur. Yer alan bu okullarda akreditasyon sisteminin aynı olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden mezun olan öğrencilerin eğitim seviyelerinde herhangi bir farklılık görülmemektedir. Üniversite eğitimlerinde programlar arasındaki tek fark ise teorik ve pratik eğitime dayanıyor olmalarıdır. Okullarda yer alan eğitim programları ise ülkede duyulan ihtiyaca göre açılmaktadır. Bu yüzden iş hayatında yer alan mezun öğrencilerin sayısı da hükümetin kontrolü altındadır. Aynı zamanda Kanada Hükümeti, okulları belirli aralıklarla denetlemektedir. Bunun sebebi ise eğitimin belirli kalite standartlarında olup olmadığını görmektir.

Kanada Eğitim Ücretleri

Kanada’da üniversite eğitimi dönemleri Eylül ve Ocak aylarıdır. Fakat nadir görülüyor olsa da bazı programların Mayıs ayında başladığı da görülebilmektedir. Kanada’da eğitim almak isteyen çok fazla uluslararası öğrenci olduğundan dolayı üniversite başvurularınızı son ana bırakmamaya ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Ülkemizde lisans eğitimi alan kişiler ise ICAS ve WES’e diplomalarının denkliği için başvuru yapabilme imkanına sahiptir.

Kanada üniversite eğitimi noktasında ücretler okuldan okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Üniversitelerin ücretlerinin genellikle 20 ile 30 bin Kanada Doları arasında değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Kolejlerin yıllık ücretleri ise 17 ile 22 bin dolar arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Kolej eğitimi alan kişiler mezun oldukları zaman 3 yıl boyunca ülkede çalışabilme iznine de sahip olmaktadır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Avustralya’da Dil Okullarında En Çok Tercih Edilen Şehirler Avustralya, yurtdışı ...
İrlanda, Avrupa'nın kuzeybatısında yer alan ülkelerden biridir. Bu ülkede iki adet ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim