Malta Göçmenlik ve Çalışma

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Malta, küçük yüzölçümü ve iyi yaşam koşullarıyla birçok kişinin Türkiye’den çalışmak ve göçmenlik için başvurmasına neden olmaktadır. İngilizcenin Malta dilinin yanında diğer resmi dil olması ve halkının tamamının İngilizce konuşması, dil okulu için bu ülkeye gitmesini sağlamaktadır. Akdeniz ülkesi olan Malta’da turizm gelirlerinin iyi düzeyde olmakta ve sıcakkanlı halkı nedeniyle yabancılar zorluk yaşamamaktadır. Hem dil okulu için hem de turistik amaçlı tercih edilen Malta’da çalışmak ve vatandaşlık almak belirli şartların yerine getirilmesi halinde mümkün olmaktadır.

Malta’da Çalışma İzni Almak

Malta’da oturma izni için gerekli olan ilk aşama, çalışma izninin olmasıdır. Çoğunlukla finansal hizmetler ve bilgi teknolojileri gibi alanlarda yetişmiş eleman ihtiyacı olmasından kaynaklı, bu sektörlerde çalışmak isteyen kişilerin daha kolay çalışma iznine sahip olmaktadır. Bunun yanında serbest meslekten kişilerin de oturum iznine başvurması, birtakım hususların sağlanması durumunda mümkündür. Serbest meslek sahipleri için Malta’da oturum ve çalışma izni için bazı koşullar sağlandığı takdirde talep değerlendirilmektedir. Çalışma izninin alındığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde Malta’da en az 100.000 Euro olacak şekilde iş amaçlı kullanılacak fabrika, taşınmaz makine gibi sabit mallardan oluşan sermaye harcamasının yapılması ve iş kuruluşundan sonra 18 ay içinde en az 3 Malta, Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşının iş yerinde çalıştırılacağını iş planında göstermesi şartlarının sağlanması durumunda çalışma izni almak sağlanmaktadır. Bunun yanında kira sözleşmeleri, maaş ve yasal ücretler sermaye harcaması kapsamına girmemektedir.

Malta’da Öğrencilerin Çalışma İzni

İngilizce öğrenmek için dil okulu olarak Malta’ya gitmeyi tercih eden öğrencilerin dil öğrenmenin yanında para kazanması da mümkündür. Malta’da bulunan bir İngilizce dil okuluna öğrencinin 13 hafta ve üzeri kayıt yaptırması durumunda Malta Vizesi almak ve haftada 20 saatten fazla olmamak üzere part time – yarı zamanlı çalışma şansı elde edilmektedir. Dil okuluna 13 haftadan az kayıt yaptıran öğrenciler Schengen Vizesi aldıkları için çalışma hakları olmamakta, eğitim sırasında dil okulunu 13 hafta üzerine çıkarmak istedikleri takdirde de çalışma hakkı kazanmak mümkün olmaktadır. Öğrencilerin çalışabileceği işler Jobplus tarafından belirlenmekte ve işlerin saatlik ücretleri ortalama 5 – 7 Euro arası olmaktadır.

Malta Göçmenlik Şartları

Belirli koşulların sağlanması durumunda Malta’da çalışma izni ve sonrasında da göçmenlik statüsü elde etmek isteyen kişiler, öncelikle var olan gelirin kendi yaşamlarını karşılamaya yeteceğini ibraz ederek süreli oturma izni alması sağlanmaktadır. Aile bireylerinden birisinin Malta’da yaşaması durumunda da oturma izninin alması mümkün olmaktadır. Ayrıca uzun süreli oturma izni için göçmenlik şartları içerisinde 5 yıl kesintisiz Malta’da yaşamak da bulunmaktadır. Birtakım kriterler yerine getirildiği takdirde Malta, diğer Avrupa ülkelerine göre daha kısa sürede vatandaşlık imkânı sağlamakta ve bu süre 12 ay olmaktadır. Yatırımcı olarak Malta’ya vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için bazı aşamaların yerine getirilmesi halinde ülke büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yatırımcılar İçin Göçmenlik Başvurusu

Ekonominin gelişmesi için yatırımcıları ülkeye çeken Malta, 650 bin Euro bağış yapılmasının kabul edilmesi durumunda göçmenlik şansı elde edilmektedir. Yatırımcı kişinin ailesini de yanında götürmek istemesi halinde eşi ve 18 yaş altı çocuğu için ayrı ayrı 25 bin Euro, 18 yaş üstü çocuğu için de 50 bin Euro ekstra olarak ödenmesi zorunludur. Ayrıca Malta’da en az 350 bin Euro değere sahip bir ev alınması veya yıllık asgari 16 bin Euro ve üzeri kira ödenmesi gerekmektedir. Belirlenen şartların yerine getirilmesi halinde tekrar Malta Hükümetine hisse senedi ve bono demeçleri üzerinden 150 bin Euro’luk bir yatırım yaparak ülkeye destekte bulunmak şartların son aşaması olmaktadır. Tüm bu aşamalar eksiksiz yerine getirildiği takdirde Malta’dan 12 yıllık vatandaşlık almak mümkün olmaktadır. Sonuç olarak Malta’nın göçmenlik hususundaki esas şartının ekonomik refah seviyesine destek olacak kişilere bu fırsatı tanımak olmaktadır.

Neden Malta Göçmenliği?

2004 yılında Malta’nın Avrupa Birliği ülkesi olması ve ülkenin 2007 yılında Schengen Anlaşması ile Schengen Bölgesi kapsamında ele alınması, Malta vatandaşlığını daha cazip hale getirmiştir. Bu sayede diğer Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat ve oturma hakkı almayı mümkün kılan Malta, Avrupa Birliği ülkelerinden farklı olarak 12 ay gibi kısa sürede vatandaşlık imkânı sağlayarak tercih edilen ülkelerden biri olmaktadır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Ücretsiz Yurtdışı Eğitim Programları Günümüzde birçok genç ...
Yurt dışı dil okullarında İngilizce eğitimi almak, dil öğrenmenin en etkili ve kalıcı yöntemi ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim