Malta

Malta Güney Avrupa'da bulunan küçük bir ada devletidir. 5 adadan oluşur. Yüzölçümü 316 kilometrekaredir. Diğer adaların içinde en büyüğü Malta adasıdır. Başkenti Valetta’dır. Uzun yıllar İngiltere'nin sömürgesinde kalmış bir ülkedir. Bundan dolayı Malta adasındaki kültür İngiliz kültürüdür. Dört tarafı denizlerle çevrili olduğu için her tarafı sahil kıyı şeridi dolayısı ile çok da güzeldir. Malta’da muhteşem bir deniz ve Kumsal vardır. Kulağa hoş gelen çok güzel bir adaya adı verilen Malta müziği vardır. Bir de Malta'da çok eski tarihten kalma Ggantija tapınakları vardır. Malta limanı ülkenin en büyük gelir kaynağıdır. Ülkede eğitim çok gelişmiştir. Yabancı dil eğitimi veren dil okulları ve çok fazla dil kursları bulunur. Malta eriği buranın en meşhur meyvesidir. Büyük bir milli Kütüphanesi ve milli tiyatrosu vardır. Belli aralıklarla kültür festivalleri düzenlenmektedir. Para birimi Euro dur. Avrupa Birliği üyesidir.

Malta’yı Nasıl Gezebilirsiniz?

Malta ikisi küçük Toplam 5 Ada'dan oluşmuştur. Bu Adalar Malta, Gozo, Comino, Cominotto Filfala’dır.

Comino

Comino Malta da bulunan en az nüfusu olan şehirlerden biridir. Burası kuşların barınağı durumundadır. Adada şu anda 3 kişi yaşamaktadır. Önceleri Korsan ve kaçakçıların sığındığı bir adaydı. Ayrıca 19 yüzyılda veba hastalığına yakalanan hastaları tecrit etmek için buraya bırakıyorlardı. Denizin ve Mercan kayalarının bol olduğu Malta'da dalış, rüzgâr sörfü ve su sporları yapmaya çok uygun bir sahili vardır. Manzarası Muhteşem ve büyüleyicidir. Deniz suyu temiz, mavi ve inanılmaz bir doğal güzelliğe sahiptir. Comino Adası'nda Roma döneminde tarımla uğraşan çiftçiler yaşamaktaydı. Ancak yıllar geçtikçe nüfusu azaldı. Şimdi tamamen terk edilmiş bir şekilde bırakılmıştır. Adada çok fazla kireç taşı kayalıkları bulunur. Önceki yıllarda Comino, Comino şövalyelerinin barınağı durumunda bir yerdi. Adada trafik sıkıntısı yoktur. Gürültü hiç yoktur. Manzara ve deniz görüntüsü muhteşemdir. Suyun rengi turkuaz ve tekne gezintileri muhteşemdir.

Cottonera

Malta da bulunan 3 şehir, Birgu, Senglea ve Cospicua’dır. Şehirlerinin toplam nüfusu 10,000 civarındadır. Bu üç şehirden en eski tarihi olan Birgu’dur. Senglea ve Cospicua 16 ve 17. yüzyıllarda kurulmuştur. 3 şehir II. Dünya Savaşı'nda oldukça hasar görmüştür. Ardından bir sosyal geri kalma yaşanmıştır. Bir süre sonra Turizm açısından oldukça iyi bir duruma gelmiştir. Bu 3 şehri birbirine bağlayan bir hat yapılmıştır. 1670 yılında ancak ekonomik sebeplerden dolayı hattın bitirilişi çok uzun sürmüştür. 18. Yüzyılda hattın inşaatı tamamlanmıştır. Bu hatları Fransızlar abluka altına almıştır. Maltalılar buna direnememiş kuşatmanın dışındaki bölgelere yerleşmişlerdir. Birgu şehri Senglea’dan sonra yerleşik ve gelişen yerlerden biridir. Nereye gitmek isterseniz otobüs ulaşımını kullanarak kolayca gidilmektedir. Bu sürede 15 dakikadır. Cottonera bölgesi de ikinci Dünya Savaşı'nda tahrip edilen şehirlerden biridir. Burada gezilip görülmesi gereken tarihi yer Meryem’in doğuşu kalesidir. Kilise bugüne kadar tarihi ve sanatsal mirasını korumuştur. Malta ve diğer Adaların tamamı bir liman ülkesidir.

Gozo Adası

Gozo Adası Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Sicilya'nın güneyinde yer alır. Kuzeybatısının ise Gozo Adası yer alır. Yüzölçümü yaklaşık 67 kilometrekaredir. Bu ada Malta’nın en büyük adasıdır. Burada daha çok doğal görüntü hâkimdir. Kırsal bir alandır. Adana'nın tarihi geçmişi milattan önce 5000 yıllarına dayanmaktadır. Zamanla Sicilyalılar, Fenikeliler, Fransızlar ve Arap göçleri ile kala kala adanın yerli halkı kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu 1551 yılında Turgut Reis ve Sinan paşa ile orayı işgal etmiştir. Kale duvarları ve halkın büyük bir kısmı zarar görmüştür. Ardından adanın nüfusu da hızla azalmıştır. Osmanlı tehlikesinden kurtulduktan sonra nüfus tekrar artmıştır. Ancak ikinci Dünya savaşında ikinci bir darbe gelmiş ve bu sefer adanın nüfusu göç ederek azalmıştır. Gozo Adasının başkenti Victoria’dır. Bu ismi kraliçe Victoria’nın şerefine adaya vermişlerdir. Adanın yerli halkına Pozitronlar adı verilmektedir. Halkın çoğunluğu geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla, bir de balıkçılıkla sağlamaktadır. Doğal güzelliği ve plajları büyüleyici bir görsellik sergilemektedir. Bu nedenle yabancı turistler tarafından çok beğenilen ve ilgi gören yerlerden biridir. Ayrıca Game of Thrones dizisinin birçok sahneleri Gozo ve Malta adalarında çekilmiştir. Gozo Adası'nı gezmek isteyenler Papino bazilikasını mutlaka görmelidir. Turistler bu tarihi bina için Gozo adasını mutlaka ziyaret ederler. Mimarisi ve el işçiliği Malta taşlarıyla yapılmıştır.

Marsaxlokk

Marsaxlokk Malta’nın küçük bir balıkçı kasabasıdır. Buranın toplam nüfusu 4000 kişidir. İkinci büyük limanın hemen kenarında bulunmaktadır. Çok küçük bir yerdir. Yürüyerek kısa sürede tamamını dolaşabilirsiniz. Muhteşem bir yeşil doğası, turkuaz rengi denizi ve çok da korunaklı bir limanı vardır. Suları oldukça derindir. Yüzyıllar boyunca birçok topluluk için burası yerleşim alanı olmuştur. Buradaki halk geçimini balıkçılıkla sağlamaktadır. Buranın mimarisi çok iyi korunmuş doğal güzellikle bütünleşmiş, muhteşem bir görselliğe sahiptir. Yabancı turistler için birçok otel ve kalınacak yerler mevcuttur. Bu şehir halen özgünlüğünü korumaktadır. Yazları turizm canlanır turistler tarafından plajlar oldukça dolar. Yabancı turistlerin tam bir tatil bölgesidir. Ayrıca Juno tapınakları da burada bulunmaktadır. Buranın tarihi geçmişi Malta'dan daha eskidir. Milattan önce 3000 ve 2500 yıllarına kadar uzanmaktadır. Tapınağın orijinal kalıntıları halen durmaktadır.

Malta da Dil Eğitimi

Malta Akdeniz'de bulunan, Sicilya adasının hemen alt kısmında bir adadır. Malta'da Çok fazla dil okulu bulunmaktadır. İngilizce dil eğitimi almak isteyenler, ayrıca yerel dil olan Maltacayı da konuşmaktadır. Uzun yıllar İngiliz sömürgesinde kalmış olan Malta'da, İngilizce eğitimi veren dil okulları oldukça fazladır. Her yıl binlerce öğrenci Malta'ya dil eğitimi almak için gelmektedir. Malta'da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler yalnızca dil eğitimi almakla kalmazlar, aynı zamanda da kurs süresince muhteşem bir tatil yapma fırsatı bulurlar. Malta’da yaşayan insanların sıcakkanlı ve misafirperver olması öğrenciler açısından çok olumlu rol oynamaktadır. Ayrıca Malta'da Akdeniz kültürünün etkisi bulunduğundan, öğrenciler bu konuda sıkıntı yaşamazlar. Malta'ya dil eğitimi için gelmek isteyenlerin bir diğer avantajı da vize konusunda çok fazla sıkıntının yaşanmıyor olmasıdır. Neredeyse herkese kolaylıkla vize veren bir ülkedir. Ülkeye gitmek için Schengen vizesi almak gerekmektedir. Yeşil pasaportu olan öğrencilerin böyle bir vize başvurusu yapmasına da gerek yoktur. Ayrıca Malta'da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için dil kursları oldukça uygun fiyatlıdır. Bu kadar küçük bir ülke olmasına rağmen ülkede yaklaşık 50 den fazla dil okulu bulunmaktadır. İngilizce eğitimi için Malta'yı tercih eden öğrenciler, Burada genel İngilizce, yoğun İngilizce, birebir İngilizce ve teknik İngilizce öğrenmektedirler. Ayrıca Malta'da dil eğitimi için yaz okulları da bulunmaktadır.

Malta’da Eğitim

Malta'da iki tip okul vardır. Özel okullar ve devlet okulları. Devlet okullarında bütün öğrencilerin eğitim almaları mümkündür. Ayrıca Malta’da veya kasabalarda ve köylerde insanların çocukların gidebilecekleri okullar bulunmaktadır. Okul için ulaşım son derece rahattır. Devlet Okulu'nda okumayı tercih edenler, ulaşım, kitap, defter dâhil hiçbir şeye ücret ödemezler. Tamamı devlet tarafından karşılanır. Bir tek veliler okul kıyafetini satın almaktadır. Özel okullar, liselerdir. Onlar da kendi içinde ikiye ayrılır. Kiliseye bağlı özel okullar ve bağımsız olan özel okullardır. Her iki okullarda da okul öncesi eğitim mutlaka verilir. Müfredatı Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir. Kilise ve Katolik kilisesindeki eğitimler ücretsizdir. Devlet dini eğitimi kendisi finansı etmektedir. Sadece ebeveynler masrafların bir kısmına katkı sunmaktadır. Ayrıca kilise okullarının dışında da çocuklarını gönderebilecekleri birçok okullar ve bağımsız okullar vardır. Bir de Malta'da uzman okullar bulunmaktadır. Uzman okullar uzman öğretmenler tarafından eğitim vermektedir. Bunlar eğitim güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak eğitim veren okullardır. Özel ihtiyacı olan çocuklar bu okullardan eğitim almaktadırlar.

Malta’da Üniversite Eğitimi

Malta Üniversite eğitimi tek bir üniversiteden sağlanmaktadır. Malta'da bir tane üniversite bulunmaktadır. Ancak onun yanı sıra yabancı üniversitelerde kurulmuştur. Malta Üniversitesi Akdeniz'in en eski üniversitelerinden biridir. Malta’nın en yüksek eğitim veren kurumudur. Gozo’da hiç üniversite yoktur. Birçok Gozo’lu üniversite eğitimi için Malta'ya gitmek zorundadır. Üniversiteler üçüncü düzeyde eğitim statüsüne girer ve ona göre finanse edilirler. Üniversiteler Malta'da ücretsizdir. Hatta bunun yanı sıra öğrencilere akademik eğitimleri süresince ödenek verilmektedir. Malta Üniversitesi'nde 11. 000 tane öğrenci öğrenim görmektedir. Bunların yaklaşık 650 tanesi 77 ülkeden gelen yabancı öğrencilerdir. Ayrıca Malta Üniversitesi düzenli olarak Erasmus değişim programları ile öğrenciler alıp ve başka ülkelere öğrenci göndererek, Erasmus kapsamında ev sahipliği de yapmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak 3000 tane öğrenci Malta Üniversitesi’nden mezun olmaktadır. Üniversite eğitimi tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak iki çeşit yapılmaktadır. Burada da temel dil İngilizcedir.

Malta’nın Resmi Dili

Malta'nın resmi dili Maltacadır. Ancak İngilizce ‘de konuşulmaktadır. 1934 yılına kadar İngiliz sömürgesi altında olan ülke ikinci bir dil olarak İngilizceyi, resmi dil olarak da İngilizceyi kabul etmiştir. Hatta Maltaca ikinci dil olarak kullanılmaktadır.

Malta da Din ve İnanç Sistemi

Malta Roma Katolik Hristiyanlık resmi dini ne mensubudur. Okullarda din eğitimi zorunlu verilmektedir. Malta nüfusunun %98'i Roma Katolik Kilisesi’ne üyedir. Ülkede bu kadar küçük olmasına rağmen 360 dan daha fazla kilise bulunmaktadır. Hatta Malta ve Gozo piskoposluk bölgesi olarak bilinmektedir.

Malta’nın Tarihi

Malta'nın limanından dolayı avantajlı olduğu düşünülerek, Akdeniz ticaretinden sonra Malta önce Fenikelilerin ardından Kartacalıların Roma Bizans Arap ve İspanyolların sömürgesi olmuştur. Antik çağda ve orta çağda neredeyse bütün milletler Malta'yı almak istemiştir. Bu nedenle Malta’nın tarihi sürekli işgal ve savaşlar görmüştür. 1964 yılında da Malta Cumhuriyeti olarak, Cumhuriyet kurulmuştur. Malta'ya gezi düzenlemek isteyenler ilkbahar ve Sonbaharda bir de Mayıs ve Eylül ayları arasındaki dönemde Malta'da inanılmaz güzel bir tatil yapabilirler. Temmuz ve Ağustos ayları tatil için çok ideal değildir, çünkü hava sıcaklığı çok yüksektir. Akşamları denizden esen meltem sayesinde biraz hava serin olsa da, yine de gündüz sıcağı insanları bunaltacak durumdadır. Malta’da Kış ayları yağışlı ve Serin olduğu için kış turizmi için çok uygun bir yer değildir.

Malta’da Ekonomi

Malta ekonomisini gemicilik, taşımacılık, finans ve deniz sigortacılığından karşılamaktadır. Ülke gelirinin % 74'ü nakliyat, turizm ve bankacılıktan gelmektedir. Geri kalan %23’ü de elektronik ve gemi inşaat sektöründen kazanılmaktadır. Yalnızca %3’ü tarıma dayanmaktadır. Malta’da yarı iletken sanayi ve İmalat Sanayi ülkenin %75’ni oluşturmaktadır. Hizmet sektöründe her geçen gün Malta ülke olarak gelişmektedir. Ayrıca döviz kazançları, finans ve telekomünikasyon sektörü de en büyük hizmet sektörlerinden biridir.

Yazar
9
Ezgi Erdoğan
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İrlanda, ülkemizden ve diğer ülkelerden insanların eğitim amaçlı tercih ettiği ...
İngiltere köklü bir geçmişe sahip okulları ve iyi bir eğitim sistemiyle, yurtdışında ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim