Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Shengen Vizesi, Shengen Bölgesi olarak adlandırılan Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsayan bölgede ziyaret etme ve seyahat etmeye izin veren vize türüdür. Schengen Bölgesi tek bir vizeyle serbest dolaşımı kabul eden 26 ülkeden oluşmaktadır.

Avrupa Ülkeleri arasında, Schengen Bölgesi üye ülkeler tarafından elde edilen ve geçerliliği süresince Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üye ülkelerince serbest dolaşım vizesidir.

Avrupa’da serbest dolaşım fikri çok eski zamanlara dayanır. Modern zamanlar da ise bu fikir 2. Dünya Savaşı’ndan sonra sebep olduğu felaketler göz önünde bulundurularak yeniden gündeme gelmişti. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra hiçbir sınır kontrolü olmadan Avrupa içerisinde serbest gezme fikri ile buna karşı olanlar arasında oldukça yoğun ve uzun çekişmeler sonucunda Almanya ve Fransa arasında serbest dolaşımla ilgili ilk somut adım atılmıştır. Avrupa Konseyi’nde bu konunun üzerinde duran ilk ülkelerdir. Bu sürecin sonunda 14 Haziran 1985’te Lüksemburg’un Moselle Nehri üzerinde yer alan Schengen isminde ki köyde Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda arasında Schengen Antlaşması imzalanmıştır.

5 yıl sonra 19 Haziran 1990 tarihinde, Schengen Anlaşmasının uygulamasına ilişkin sözleşme imzalanmıştı. Bu sözleşme ile Schengen Bilgi Sistemi olarak bilinene tüm üyelerin kullanabileceği tek bir veri tabanı faaliyete geçebilecek şekilde geçişler de ve göçmenlik makamları arasında iş birliği kurulmasını öngörüyordu. Bunu takip eden sürçte 27 Kasım 1990 tarihinde İtalya, 25 Haziran 1991’ de Portekiz ve İspanya 6 Kasım 1992’ de Yunanistan Schengen Bölgesine katıldı. Schengen Bölgesinin uygulaması olarak 26 Mart 1995’ te Fransa, Almanya,Belçika, Lüksembrg, Hollanda, Portekiz ve İspanya iç sınır kontrollerini kaldırmıştı. Bununla birlikte Schengen Bölgesi uygulamaya geçilirilmiştir.

Bugün Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkeler;

 1. Belçika
 2. Avusturya
 3. Çek Cumhuriyeti
 4. Danimarka
 5. Estonya
 6. Finlandiya
 7. Fransa
 8. Almanya
 9. Yunanistan
 10. Macaristan
 11. İzlanda
 12. İtalya
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Malta
 17. Hollanda
 18. Norveç
 19. Polonya
 20. Portekiz
 21. Slovakya
 22. Slovenya
 23. İspanya
 24. İsveç
 25. İsviçre
 26. Lihtenştayn

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dil eğitimi yaşam standartlarını yükseltmenin ve iyi bir işe sahip olmak için fazlasıyla ...
Amerika ile siyasi alanlarda ufak çaplı sıkıntılar yaşanmasına rağmen, gelişmiş bir ülke ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim