Sıkça Sorulanlar

Sık olarak karşılaştığımız sorular ve cevapları:

Gerçekten de tüm ülkelerde programlarınız var mı? Yani ben haritadan bir ülke seçersem burada benim istediğim türden bir program ayarlayabilir misiniz?
Tabii ki ismimizdeki “international” ekinin hakkını vermek için çalışıyoruz ve her yıl artan oranda yeni okullar ekliyor, anlaşmalar yapıyoruz.
Ancak bazen müşterilerimiz çok tercih edilmeyen ülke veya şehirleri özellikle belirterek veya bir akrabaları orada olduğu için isteyebiliyorlar. Bu durumda uzman ekibimiz hemen konuyla ilgili olan anlaşmalı okullarımızın bağlantılarını kullanıyor ve o spesifik şehirdeki olası programların bir listesi oluşturuluyor. Eğer bu şehirde istenilen programı bulamıyorsak da o şehire yakın mesafedeki diğer program seçeneklerini müşterilerimize sunmaya gayret gösteriyoruz.
Yani özel durumlarda sizin isteklerinize göre araştırıp buna göre danışmanlığımızı yönlendirebiliyoruz.


Karya’nın müşteri portföyü daha çok gençler mi ve bir yaş kriteri var mı? Örneğin bir işadamı dil öğrenmek isterse veya ufak çocuklarını dil eğitimine erken başlatmak isteyen aileler için düzenlenen programlar var mı?
Bazı ülkelerde 3 yaşından itibaren başlayan programlarımız bile bulunuyor. Tabii ki çoğu müşterimiz 17 ila 23 yaş aralığındaki gençler ancak hem mesleki İngilizce programlarımız hem de işadamları için özel programlarımız mevcut. Bazen ailelerin tümünü dil eğitimine gönderdiğimiz bile oluyor. Tüm ailenin planlaması yapılıyor, anne seviyesine göre ayrı, baba ayrı, çocuklar yaş gruplarına göre ayrı programlara ve aynı anda başlayacak şekilde planlanabiliyor. Böylece tüm aile dil eğitimi alıp dönebiliyorlar.


Yurtiçinde dil eğitimi ile yurtdışında bu eğitimi almanın turistik unsurlar dışında büyük bir farkı var mı?
Bizce hiç şüphesiz, var !  Türkiye’de aldığınız dil eğitimi ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun yurtdışında alacağınız en kötü eğitimin efektini vermeyecektir. Bunu yıllardır deneyimliyoruz. İnsanlar yurtdışına gittiklerinde buranın dilini bire bir yaşayarak ve bazen de zor durumda kalarak öğrenmek durumunda kalıyorlar. Ortam, kültür ve davranışlar bir bütün olarak bireyin eğitimine katkıda bulunuyor.
Özgüven artışını ise hiç saymıyoruz bile. Sonuçta yurtdışında bilinmedik bir ortamda size benzemeyen insanlarla yaşama mücadelesi veriyorsunuz ve bunun sonucunda elde edeceğiniz “zafer” duygusu ile hem mutluluk hem de özgüven artışı ister istemez oluşuveriyor.


Yurtdışı yaz okulu programlarını hep duyuyoruz. Bu programların okula ek katkısı var mıdır ve buna kaç yaşında başlamak en doğrusudur ?
Yaz okulları zaten başlı başına çocuğunuzu geliştirici bir unsur. Bu bir de bu yurtdışında olunca efekti çok daha artıyor. Çocuğunuzu değişik kültürdeki insanların arasına katmak, onların iletişim becerilerinin ve dillerinin otomatik olarak gelişmesini sağlamak demek aslında. Bir de üzerine orada alacakları dil eğitimi ve öğretimi eklenince bu programlar eşi bulunmaz hale geliyor.
Yurtdışı yaz okulu programlarına dilerseniz çocuğunuzu anaokulu seviyesinden başlayarak bile gönderebilirsiniz. İlk aşamada aile fertlerinden birinin refakati gerekebilir ancak birkaç deneyimden sonra artık çocuk kendisi de rahatlıkla gidebilir duruma gelecektir.


Üniversite programlarına gidersem orada çalışma imkanı var mıdır?
Dünya genelinde çok az sayıda ülke öğrenci vizesi ile ülkelerinde bulunan bireylerin çalışmasına izin verir. Bazı ülkeler ise limitli saatler çalışmanızı şart koşar ve bu durumda da kazanacağınız para ile de ancak günlük masraflarınızı çıkarabilirsiniz.
Sonuçta üniversite programlarının temel amacı sizin oradaki programınızı başarı ile tamamlayıp geri dönmeniz üzerine kuruludur ve çalışmanız beklenmez.
Ancak yurtdışında master veya doktora yapmak isterseniz çalışma durumu biraz daha kolaylaşır keza master öğrencilerinin bulundukları üniversitede araştırma veya öğretim görevlisi olarak kampüs veya yurtlarda çalıştırıldığı ülkeler ve üniversiteler bulunmaktadır. Lütfen bu tip detaylar için danışmanınızdan tam bilgi alınız.


İngilizce için İngiltere yerine Amerika, Avustralya vb. başka ülkelere gitmek benim öğreneceğim dilin kalitesini etkiler mi?
Kısa cevap: Hayır. İngiltere tabii ki İngilizcenin ana vatanıdır ve burada öğreneceğiniz “İngilizce” özgündür ancak başta Amerika olmak üzere Avustralya, Malta, Kanada ve daha bir çok ülkede gayet başarılı İngilizce programları bulunur ve zaten kendini kanıtlayamamış olan okullar ile de bizim anlaşmamız yoktur.
Neticede bu ülkelerde de İngilizce eğitiminizi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Zaten gramer açısından bir fark olmayacaktır sadece konuşma aksanı veya kültürel farklılıklar nedeni ile deyimler veya kullanım konusunda farklar oluşabilir ve bu da dilinizin gelişimi açısından pek de önemli bir fark yaratmaz.

 


Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim