Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan ve yurtdışına çıkmak isteyen herkesin ödemesi gereken vergiye deniyor. Bu verginin bedeli ise 15 TL'dir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kişiler, yurtdışına her çıkış için 15 TL yurtdışı çıkış harcı vergisini ödemek zorundadır. Bu çıkış harcı ödenmeden yurtdışına çıkmak mümkün olmaz. Pasaport türü fark etmeksizin bu bedel ödenir. Yani sahip olunan pasaport ne olursa olsun harç vergisini ödemek gerekir. Yurtdışı çıkış harcının bir diğer adı ise yurtdışı çıkış pulu olarak biliniyor. 15 TL olan harç ücreti ödendikten sonra pasaport sahibine pul verilir. Pasaport kontrolü yapılırken de görevli kişiler tarafından bu pul kontrol edilir. Pulu gösteren kişilerin yurtdışına çıkmasına izin verilir.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ödenmediği Takdirde Ne Yapılır?

Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin harç parasını her çıkış için ödemesi gerekir. Yani her çıkış öncesi pul almak gerekir. Eğer yurtdışı çıkış harcı ödenmez ise görevli kişiler bunu fark eder ve geçmenize izin vermez. Bu yüzden de uçağınız kadar ve yurtdışına çıkamazsınız. Bu yüzden yurtdışı çıkış pulunu mutlaka almanız gerekir. Yurtdışı çıkış pulunu mutlaka pasaport sahibinin almasına gerek yoktur. Bu pulu başka birisi de alabilir. Tek yapılması gereken pulun havaalanında görevli olan kişiye gösterilmesidir. Aynı zamanda istenildiği kadar pul almak mümkündür. Yani birden fazla pul alarak diğer yurtdışı seyahatlerinizde de kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir durumdur.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ödemesi Nereye Yapılır?

Yurtdışı çıkış harcını ödemek ve pul almak çok kolaydır. Çıkış harcı bankalara rahat bir şekilde ödenebilir. Aynı zamanda havaalanında bulunan harç pulu gişelerinde de ödeme yapmak mümkündür. Seyahat sırasında sorun yaşamamak ve tedbirli olmak için harç ödemelerini önceden yapmak daha iyi olur.

Yurtdışı çıkış harcı ödemek için herhangi bir banka şubesine gidilebilir. Bankada kimlik ya da pasaport kullanılarak hızlı bir şekilde pul ödemesi yapabilirsiniz. Bankaların çoğu bu hizmeti veriyor. Aynı zamanda bankalar, havaalanına göre daha az kalabalık olduğu için ödeme yapmanın en uygun yoludur. Havaalanında ödeme yapmak için de pul gişesine gidebilirsiniz. Gişede bulunan görevli kişiye pasaport ya da kimlik göstererek pulunuzu satın alabilirsiniz.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ödemesi Gerekmeyen Kişiler Var Mıdır?

Yurtdışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan ve ülke dışına çıkmak isteyen her bireyin ödemesi gereken bir vergidir. Ancak bazı durumlarda bu vergiden muaf olan kişiler bulunabilir. Yurtdışı çıkış harcı ödemek zorunda olmayan kişilerin kimler olduğu yönetmelikte belirtilmiştir. Bu kişilerden biri, yedi yaşını doldurmamış olan çocuklardır. Bununla birlikte çıkış tarihinden itibaren yurtdışında oturma izni bulunan kişiler de pul parası ödemek zorunda değiller. Yurtdışına ticari amaçla çıkan çeşitli araçların mürettebatı olan kişiler de bu harcı ödemekten muaftır. Green Card sahibi olan kişiler de bu harcı ödemezler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden kişiler, kimlik belgesi ile çıkış yaptığı takdirde yurtdışı çıkış harcı ödemez. Bunlar ve benzeri bazı durumlarda yurtdışı çıkış harcı ödeme zorunluluğu olmaz. Yönetmelikte daha detaylı anlatılan bunlar gibi durumlar haricinde yurtdışına çıkarken pul vergisini ödemek zorunludur. Çıkış harcı ödemeden gitmeye çalışan insanlara izin verilmez. On beş TL olan yurtdışı çıkış harcını ödemek için bankaları ya da havaalanı gişelerini tercih edebilirsiniz. Bu parayı ödeyip pulunuzu aldıktan sonra ise yurtdışında gitmek istediğiniz bugün ülkelere rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Her çıkış için bir pul gereklidir.

  • yurtdışı çıkış harcı 2019
  • yurtdışı çıkış harcı kaç gün önceden yatırılabilir
  • yurtdışı çıkış harcı internetten ödeme akbank
  • istanbul havalimanı yurtdışı çıkış harcı
  • yurtdışı çıkış harcı internetten ödeme halkbank

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dilimizden farklı dillerin Türk ve yabancı öğretmenler eşliğinde belirli kurallar ...
Amerika da Dil eğitiminizi tamamladınız ve üniversite seviyesinde eğitim alacak düzeye geldiğiniz. ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim