Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan ve yurtdışına çıkmak isteyen herkesin ödemesi gereken vergiye deniyor. Bu verginin bedeli ise 15 TL'dir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kişiler, yurtdışına her çıkış için 15 TL yurtdışı çıkış harcı vergisini ödemek zorundadır. Bu çıkış harcı ödenmeden yurtdışına çıkmak mümkün olmaz. Pasaport türü fark etmeksizin bu bedel ödenir. Yani sahip olunan pasaport ne olursa olsun harç vergisini ödemek gerekir. Yurtdışı çıkış harcının bir diğer adı ise yurtdışı çıkış pulu olarak biliniyor. 15 TL olan harç ücreti ödendikten sonra pasaport sahibine pul verilir. Pasaport kontrolü yapılırken de görevli kişiler tarafından bu pul kontrol edilir. Pulu gösteren kişilerin yurtdışına çıkmasına izin verilir.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ödenmediği Takdirde Ne Yapılır?

Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin harç parasını her çıkış için ödemesi gerekir. Yani her çıkış öncesi pul almak gerekir. Eğer yurtdışı çıkış harcı ödenmez ise görevli kişiler bunu fark eder ve geçmenize izin vermez. Bu yüzden de uçağınız kadar ve yurtdışına çıkamazsınız. Bu yüzden yurtdışı çıkış pulunu mutlaka almanız gerekir. Yurtdışı çıkış pulunu mutlaka pasaport sahibinin almasına gerek yoktur. Bu pulu başka birisi de alabilir. Tek yapılması gereken pulun havaalanında görevli olan kişiye gösterilmesidir. Aynı zamanda istenildiği kadar pul almak mümkündür. Yani birden fazla pul alarak diğer yurtdışı seyahatlerinizde de kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir durumdur.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ödemesi Nereye Yapılır?

Yurtdışı çıkış harcını ödemek ve pul almak çok kolaydır. Çıkış harcı bankalara rahat bir şekilde ödenebilir. Aynı zamanda havaalanında bulunan harç pulu gişelerinde de ödeme yapmak mümkündür. Seyahat sırasında sorun yaşamamak ve tedbirli olmak için harç ödemelerini önceden yapmak daha iyi olur.

Yurtdışı çıkış harcı ödemek için herhangi bir banka şubesine gidilebilir. Bankada kimlik ya da pasaport kullanılarak hızlı bir şekilde pul ödemesi yapabilirsiniz. Bankaların çoğu bu hizmeti veriyor. Aynı zamanda bankalar, havaalanına göre daha az kalabalık olduğu için ödeme yapmanın en uygun yoludur. Havaalanında ödeme yapmak için de pul gişesine gidebilirsiniz. Gişede bulunan görevli kişiye pasaport ya da kimlik göstererek pulunuzu satın alabilirsiniz.

Yurtdışı Çıkış Harcı Ödemesi Gerekmeyen Kişiler Var Mıdır?

Yurtdışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan ve ülke dışına çıkmak isteyen her bireyin ödemesi gereken bir vergidir. Ancak bazı durumlarda bu vergiden muaf olan kişiler bulunabilir. Yurtdışı çıkış harcı ödemek zorunda olmayan kişilerin kimler olduğu yönetmelikte belirtilmiştir. Bu kişilerden biri, yedi yaşını doldurmamış olan çocuklardır. Bununla birlikte çıkış tarihinden itibaren yurtdışında oturma izni bulunan kişiler de pul parası ödemek zorunda değiller. Yurtdışına ticari amaçla çıkan çeşitli araçların mürettebatı olan kişiler de bu harcı ödemekten muaftır. Green Card sahibi olan kişiler de bu harcı ödemezler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden kişiler, kimlik belgesi ile çıkış yaptığı takdirde yurtdışı çıkış harcı ödemez. Bunlar ve benzeri bazı durumlarda yurtdışı çıkış harcı ödeme zorunluluğu olmaz. Yönetmelikte daha detaylı anlatılan bunlar gibi durumlar haricinde yurtdışına çıkarken pul vergisini ödemek zorunludur. Çıkış harcı ödemeden gitmeye çalışan insanlara izin verilmez. On beş TL olan yurtdışı çıkış harcını ödemek için bankaları ya da havaalanı gişelerini tercih edebilirsiniz. Bu parayı ödeyip pulunuzu aldıktan sonra ise yurtdışında gitmek istediğiniz bugün ülkelere rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Her çıkış için bir pul gereklidir.

  • yurtdışı çıkış harcı 2019
  • yurtdışı çıkış harcı kaç gün önceden yatırılabilir
  • yurtdışı çıkış harcı internetten ödeme akbank
  • istanbul havalimanı yurtdışı çıkış harcı
  • yurtdışı çıkış harcı internetten ödeme halkbank

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Dünya çapında diplomatik bir göreve sahip olanVFS 124 ülkede 2151 tane bürosu ...
Kanada’da Eğitim Kanada’da eğitim görmenin avantajlarını anlatmakla başlamak ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim