Yurtdışı Eğitim ve Askerlik Tecili

Her yıl binlerce öğrenci çeşitli sebeplerle eğitim almak amacıyla yurtdışında olan programları tercih etmektedir. Erkek öğrenciler eğitim için yurtdışını tercih ettiklerinde en çok karşılaştıkları sorunlardan biri olan askerlik, tecil süresinin dolması veya süre bitimine yaklaşılması nedeniyle vizeler ve ülkeden çıkış konusunda sorun yaratmaktadır. Yurtdışı eğitim programlarına gitmek isteyen erkek öğrencilerin eğitim kurumları ile mutlaka görüşerek askerlik şubeleri ile bunun üzerine iletişime geçmeleri ve gerekli adımları yapmaları gerekmektedir.

Öğrencinin askerlik yükümlülüğünü tecil ettirebilmesi için yurtdışında gideceği eğitim kurumundan onaylı bir kabul mektubu ve noter onaylı tercümesine ihtiyacı vardır. Özellikle yurtdışında lisans ve yüksek lisans eğitimi gibi akademik eğitimlere gitmek isteyen öğrencilerin sunması gereken bu evraklar askerliklerini tecil ettirmeleri için oldukça önemlidir. Bir erkek öğrencinin askerlik tecili lisans programı için 29 yaşına kadar ve doktora için ise 33 yaşına kadar uzatılabilmektedir. Yurtdışında akademik eğitim alacak öğrenciler askerliklerini Türkiye’den ayrılmadan önce tecil ettirebilecekleri gibi, yurtdışında bulundukları süreçte de Türkiye Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları ile görüşerek de tecil işlemlerini yapabilmektedirler.

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen erkek öğrenci adayları tecil işlemleri için dil okulu kabul ve kayıt belgelerini kullanamayacakları için, ancak yurtdışında dil eğitimi aldıkları esnada askerlik tecil işlemlerini yaptırabilmektedirler. Yurtdışında eğitim gördükleri dil okulundan alacakları belgeler ve eğitimlerinin devam ettiğini gösterir kanıtlarla bulundukları ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği ve Konsoloslukları ile iletişime geçebilir ve başvurularını yurtdışından yapabilirler.

Askerlik tecil süresinin bitmesine az kalan öğrenciler eğer yurtdışında dil eğitimi almaya gitmek istiyorlarsa vize ve ülkeden çıkış ile ilgili sıkıntı yaşayabilmektedirler. Yurtdışı lisans ve yüksek lisans eğitimine gidecek olan öğrenciler ise tecil işlemlerini ülkeden çıkmadan önce yapabildikleri için böyle bir sorun ile karşılaşmamaktadırlar.

Yurtdışı eğitim ve süreçleri ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için sitemizde bulunan bilgi istek formumuzu doldurabilir ve iletişim numaralarımız üzerinden danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Almancasını ilerletmek adına Almanya’nın çeşitli şehirlerindeki dil okullarına gitmek ...
Amerika dil okulu konusunda dünya üzerinde baya büyük bir yere sahiptir. Çok ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim