Yurtdışında Okumak

Yıllar boyu süre gelen yurtdışı eğitim seçeneklerinden birisi, yurtdışında üniversite eğitimi olmuştur. Yurtdışında okumak denince genel olarak zihinde canlanan popüler ülkelerden Amerika, Kanada, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerdir. Ülkeden ülkeye değişim gösterebilse de genellikle bu ülkelerde hem özel hem de devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Başvuru şartlarının az veya çok olması, kabul oranlarının yüksek veya düşük olması da aynı şekilde ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu ülkelerin yurtdışında üniversite eğitim programı alanında popüler olmalarının pek çok nedeni vardır. Bunlardan en ilgi çekici olanı kolay yoldan yurt dışında yaşama deneyimini kazanmaktır. Bunun yanı sıra Türkiye’de bulunan üniversitelerin dünya genelindeki üniversite başarı sıralamasında çok iyi konumlarda bulunmaması ve bu listenin en başındaki üniversitelerde eğitim alma ve üniversitelerin kültürünü kendine kazandırma isteği gelmektedir.

Yurtdışında üniversite eğitiminin en çok tercih edilme nedenlerinden bir diğeri ise yurt dışında üniversitelerin bölüm ayırmaksızın kabul şartları Türkiyede bulunan mevcut yerleştirme sınavları gibi sınavların olmamasıdır. Yani belirli bir sınava tabi tutuladan, daha çok yeteneklerinize, kişiliğinize ve not ortalamanıza istinaden aldığınız üniversite kabul şeklidir. Öğrencilerin ilgi duydukları ve olmak istedikleri meslekleri bir sınavın sonucuna göre onlara sağlamayan bir eğitim sisteminden bahsetmekteyiz. Sadece Almanya için geçerli olmayan bu durumda Türk vatandaşları Türkiyede bulunan mevcut sınavlara katılmak durumundadırlar.

YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Yurtdışında okumak için ülkeden ülkeye, hatta aynı ülkedeki okullar arasında dahi değişiklik gösteren pek çok şart bulunmaktadır. Ancak genel anlamda herkesin şart koştuğu koşullarda vardır. İlk olarak bahsedebileceğimiz en önemli şartlardan birisi yeterli düzeydeki lise mezuniyet ortalaması denebilir. Lise hayatınız boyunca girdiğiniz sınavlar sonucunda çıkarılan bu ortalama sizin başvurunuzda önemli bir rol oynayacaktır. Bir diğer önemli şartlardan biri ise lisans düzeyinde alınacak eğitim için yeterli seviyede dil bilgisine sahip olmak ve bu dil bilgisini geçerli sınavlarla belgelemektir. Tercih edeceğiniz okullara göre değişkenlik gösterebilecek olan bu sınavların en bilinen ve pek çok ülkede geçerli sayılanları TOEFL ve IELTS’tir. Daha sonrasında şart gösterilebilinecek en önemli maddelerden birisi ise referans mektuplarıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi her okulun kendine göre belirlediği şartlar vardır ve bu kabul şartlarına tercih edeceğiniz okulun sitesinden erişmeniz mümkündür. Karya International 25 yılı aşkın deneyimiyle size bu noktada yardımcı olacak, daha profesyonel ve daha donanımlı insanların bulunduğu bir aracı kurumdur. Sizler için bu imkanları daha sağlam bağlantılarla daha doğrudan gerçekleştirmek için kurulmuş olan bu kariyer merkezi, tercihleriniz doğrultusunda sizlerle başvurularınızın her adımında ilgilenerek hayallerinizi gerçekleştirmenizde sizlerin yanında olacaktır.

NEDEN YURTDIŞI EĞİTİMİ?

Yurtdışında okumak ve orada eğitim almak için pek çok geçerli sebebiniz olabilir. Bunun en başında gelen nedenlerden ilki yabancı dilde eğitim alacak olmanızdır. Yabancı dilde aldığınız bu denli uzun bir eğitimin yanı sıra, yabancı dil konuşulan bir lokasyonda bu kadar uzun süre yaşayacak olmanız size dil anlamında pek çok tecrübe katacak ve dil seviyenizde olumlu gelişmelere neden olacaktır. Mesleki anlamda dilinizi üst seviyelere taşımanız hem dünya vatandaşı olmanız sayesinde size her yerde çalışma fısratı sunarken, bir diğer yandan ülkenize dönmeniz durumunda sizi ön plana taşıyacak önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra pek çok kültüre ve yaşam stiline bakış açısı kazanmanızı sağlayacak olan bu sistem yurtdışında okumak isteyen tüm bireylerin bu kararlarında ne kadar doğru bir yolda olduklarını hissetmelerini sağlayacaktır.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dil öğrenmek çoğu insanın merak ettiği ve emek verdiği bir şeydir. Dil eğitimi almanın ...
Yeni yılın yaklaşması ile yeni yıl için beklene zam ve ödenekler arasında bir yıllık ...
Yurtdışında Okumak

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim