Yurtdışında Üniversite Denklik

Yurtdışında üniversite okumak her gencin ve öğrencinin hayalidir. Oldukça iyi imkanlar ortaya çıkaran yurtdışı okullarında aldığınız bu diplomaların Türkiye'de kullanılması için okuyacağınız üniversitenin denklik alması gerekir. Bu YÖK tarafından verilen bir özelliktir. Okuduğunuz bir üniversite bölümünün denklik olup olmaması son derece önemlidir. Ülkemize geri döndüğünüzde belirli üniversiteler tarafından bu bölümler konusunda eksik derslerinizi tamamlayacak ve o bölümün diplomasını alacaksınız. Bu hususta denklik konularına dikkat edilmeli ve bu konuda dikkatli davranılmalıdır. Girmeden önce detaylı bir araştırma şarttır.

Yurtdışı Üniversitelerinde Okumak

Yurtdışında okumanın temel amacı hem yeni yerler keşfetmek hem de farklı dillerde o konuyla ilgili eğitim almaktadır. Örneğin bir mühendisin yabancı dil bilmesi ona birçok yönden katkı sağlar. Farklı ülkede aldığı mühendislik eğitimi sayesinde son derece profesyonel imkanlar ortaya çıkar. Yurtdışı üniversite denklik konularında dikkatli olunmalıdır. Orada almış olduğunu diplomaların burada kullanılması için YÖK tarafından anlaşılmış olmaları gerekmektedir. Aksi halde uzun süreli aldığınız bu eğitimleri hiçbir zaman ülkemizde kullanamazsınız. Bu sebeple dikkatli olunmalı ve yurtdışı eğitimleri konusunda detaylı araştırmalar yapmalısınız.

Yurtdışı Denklik Uyumu Nedir?

Yurtdışı üniversiteleri ve ülkemizdeki üniversitelerin sağlamış oldukları imkanlar farklıdır. Denklik kısaca farklı ülkelerdeki üniversite de verilen eğitimler ile bizim ülkemizdeki üniversitelerde verilen eğitimlerin benzerlik göstermesidir. Bu sayede bölümler tarafından verilmesi zorunlu olan dersler çalışacak ve tekrar baştan okumak zorunda kalmayacaksınız. Yurtdışı üniversite denklik imkanları sayesinde vermiş olduğunuz derslerin aynısını ülkemizde almayacak ve bunlardan muaf sayılacaksınız. Bazı insanlar bu durumu pek önem edemeyebilir. Fakat yeniden okumuş olduğunuz bölümü tekrar etmek hem zor hem de boş yere zaman kaybı olacaktır. Bu hususta yurtdışı eğitimleri konusunda YÖK'e danışabilirsiniz.

Denklik Neden Önemlidir?

Denklik okuduğunuz bölümün derslerini ülkemizde alarak diplomanızı sorunsuz şekilde kullanmanızı sağlamak için önemlidir. Derslerin büyük ölçüde uyuşması zorunlu ders sayısını azaltır. Bu sayede birçok kez aynı dersi almak ve üniversiteyi tekrar okumak zorunda kalmazsınız. Yurtdışı okullarının YÖK ile denklik konusunda anlaşması ve YÖK'ün bu konularda bilgi sahibi olması gerekir. Eğer yurtdışı eğitimi konusunda bilgi almak istiyor iseniz bu kurumlara başvurmanız sizlere gerekli açıklamaların yapılmasını sağlar. Bu sayede en uygun okulu seçmeniz ve eğitimlerinize başlamanız sağlanır.

Yurtdışında Bölüm Tercihi Hangi Koşullarda Yapılır?

Birçok bölümün kendi içerisinde farklı ön koşulları vardır. Bunların başında tıp gelir. Yurtdışında bu bölümleri okumak için ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında ilk 50 bin kişinin içine girmiş olmanız gerekmektedir. Bu sayede yurtdışında denklik üniversitelerinden eğitim almanız mümkün olacaktır. Bunun yanında hukuku 190 bin barajı gerektirir. Yurtdışı üniversite denklik imkanları sayesinde sorunsuz bir şekilde giyim almaya başlamanız mümkündür. Ülkemize döndüğünüzde alacağınız zorunlu dersler sayesinde diplomaları burada kullanabilirsiniz. Bunun için denklik konusunda bilgiler almalısınız.

Yurtdışı Üniversitelerinde Denklik Nasıl Sağlanır?

Temel olarak denkliğin ne olduğunu öğrenmek ve bu konuda araştırma yapmak gerekir. Dışarıda alacağınız eğitimin içerisinde sizlere verilen zorunlu dersler ile YÖK'ün sağladığı üniversitelerdeki derslerin birçoğunun uyuşması beklenir. Bu sayede uzun süre zaman kaybı ortadan kalkar. Alacağınız eğitimlerden önce denklik faktörüne dikkat edilmelidir. Aksi halde uğraşmanız gereken ve yeniden okumanız gereken bir üniversite ortaya çıkabilir. Bu tür bilgileri YÖK'e başvurarak öğrenmek mümkündür. Bu sayede bölümünüzün en iyi şekilde yurt dışında okunma koşullarını öğrenir ve hangi üniversitenin denklik konusunda en iyisi olduğu hakkında fikir sahibi olursunuz. Bu sayede okul hayatınız uzatmak zorunda kalmayacaktır.

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurt dışı dil okullarında İngilizce eğitimi almak, dil öğrenmenin en etkili ve kalıcı yöntemi ...
MBA programları (Master of Business Administration) olarak ülkemizde bilinen programlar içerik ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim