Yurtdışında Üniversite Okuma Şartları

Üniversite seçimi kariyeriniz ve çalışma hayatınız için atılacak ilk adımdır. Yurtiçi ve yurtdışında eğitim veren üniversiteler arasında kendinize en uygununu seçmek geleceğinize yapabileceğiniz en kaliteli yatırımdır. Kariyer yapmaya karar verdiğiniz alanı belirledikten sonra sıra geldi mutlu ve başarılı bir eğitim süreceğiniz ülkeyi ve okulu seçmeye. Bu konuda tecrübeli akademisyenler, tercih koçlarınız ve internet siteleri size rehberlik edebilir.


Doğru Ülkeyi Seçmek

Ülkeler arası yolculuk ve ulaşım şartlarına dikkat etmelisiniz. Acil durumlarda bilet bulabileceğiniz mümkünse kısa mesafedeki ülkeleri tercih etmenizde fayda var. Örnek vermek gerekirse İngiltere' ye uçakla 3 saat gibi bir sürede gidebilecekken Avustralya'ya gitmeniz 28 saatinizi alacaktır.
Yıllarca yaşamanız gerekecek ülkenin hava durumu da motivasyonunuzu etkileyecektir. Kendinize uygun, alışkın olduğunuz iklim şartlarına sahip ülkeleri öncelikli değerlendirmelisiniz.
Üniversite eğitimi oldukça maliyetli bir süreçtir. Yurtdışında bir üniversitede okumak da ekonomik olarak sizi zorlayabilir. Yol, konaklama, yaşam masrafları dışında okulların yıllık belirlediği bir eğitim harcı vardır. Mesela Amerika' da yıllık ortalama 18000 dolar gerekirken Avustralya'da 8500 dolar yeterli olacaktır.
Seçtiğiniz ülke ile yaşadığınız ülke arasındaki politikaları da göz ardı etmemeli ve vize şartlarını iyi araştırmalısınız.


Doğru Okulu Seçmek

Yurtdışındaki okullar için istenilen bazı sınavlar var. SAT, GMAT, GRE, TOEFL gibi sınavlardan alacağınız puan okulunuzun belirlediği puan aralığında olmalı. Ayrıca lise mezuniyet ortalamanız da istenilen aralıkta olmalı. Mesela GMAT puanınız 570 altı, okul ortalamanız da 3' ün altı ise Amerika' da mastır eğitimi veren ilk 50 okulu seçebilirsiniz. Bu tabloda tercih listenize Harvard' ı eklemeniz yanlış bir adım olacaktır.
Başarılı ve verimli bir eğitim hayatı için seçeceğiniz okulun bulunduğu il ve kasaba da oldukça önemlidir. Özellikle bölümünüzün popüler olduğu bir şehir hem size okurken çalışabilme hem de staj imkanı sunar.
Yurtdışında bir üniversitede okumak, ortama adapte olabilmek sancılı bir süreçtir. Bu konuda seçtiğiniz okulun yabancı öğrenci oryantasyonuna gösterdiği hassasiyeti de araştırmalısınız. Yabancı öğrencilere konaklama, yerleşme, sosyal imkanlar sunan bir okul seçmenizde fayda var.


Başvuru Şartları

Yurtdışındaki üniversiteler genellikle IELTS ve TOEFL sınavları ile dil seviyenizi tespit ediyor. Belirledikleri taban seviyesinin üzerinde bir puan almadığınız okulu seçemezsiniz.
Bazı üniversiteler özellikle lisedeki başarı ortalamanıza önem veriyor ve sadece bu ortalama ile alım yapıyor. Lise mezuniyet ortalamanız seçtiğiniz okul ile akademik denklik sağlamalı.
Maliyeti yüksek olan bu üniversiteler yıllık eğitim masraflarını karşılayabileceğinizi belgelemenizi istiyor.

Yazar
1
Aslı Eren
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmak isteyen kişilerin genellikle yurtdışı eğitim ...
İngilizce hepimizin bildiği üzere bir dünya dilidir. Siz de İngilizce öğrenmek için ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim