İtalya Dil Okulları Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Akademik veya kültürel amaçlı olarak İtalyanca öğrenmek isteyen öğrencilerin tercih ettikleri eğitim alternatiflerinden biri olan İtalyanca için İtalya’da kısa ve uzun süreli olarak eğitim almak isteyen öğrenciler, İtalya vizesine başvuru yapmak durumundadırlar. İtalya vizeleri özellikle kısa süreli ise 15 iş günü içerisinde çıkabiliyorken, uzun süreli vizeler 4 hafta bir değerlendirme süresine sahiptir.

İtalya Dil Okullarına Gitmek İçin Ne Vizesi Alınır?

İtalya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler alacakları programın süresine uygun olarak İtalya dil okulu vizesi başvurusu yapmalıdır. Ülkede 3 aya kadar alınacak eğitimler için kısa süreli Schengen vizesi başvurusu yapılması gerekirken; yeşil pasaport sahibi öğrencilerin ise herhangi bir vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Eğer öğrenci uzun süreli bir dil eğitimi alacaksa ülkenin ulusal öğrenci vizesi olan D tipi öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Öğrenciler bu vize tipine başvurarak eğitimleri süresince geçerli olacak bir öğrenci vizesi almaktadırlar.

İtalya Dil Okulları Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Her vizede olduğu gibi İtalya vizesinde de öğrencilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Öğrenci başvuracağı vize tipine uygun evrakları vize başvuru merkezinin sisteminden en güncel şekilde bulabilir. Bu evraklar öğrencinin başvurusunu gerçekleştireceği vize tipine göre farklılık gösterebilmektedir.

İtalya dil okulu vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize sonrasında en az 3 ay daha geçerli olacak pasaport.
  • Varsa eski pasaportlar ve işlenmiş sayfalarının fotokopileri.
  • Kimlik belgesi fotokopisi.
  • 35x45 biometrik fotoğraf 4 adet.
  • Gidilecek kurumdan kabul belgesi ve kursun ödendiğine dair kanıtlayıcı belgeler.
  • Konaklama bilgileri.
  • Mali durum belgeleri.
  • Öğrencilik devam ediyorsa öğrenci belgesi, mezun oldunuysa diploma.
  • Niyet mektubu.

İtalya'da Dil Okulu Vizesi Kaç Günlük Olur?

İtalya dil okuluna gidecek öğrenciler iki tip vizeye başvurabilmektedir. Bu vizeler 3 aya kadar alınacak eğitimler için Schengen vizesi ve 3 aydan uzun eğitimler için alınması gereken d tipi ulusal öğrenci vizesi. Öğrencilerin vizeleri eğitim sürelerini kapsamakla birlikte İtalya’da uzatılabilmesine olanak verilmeyen vizelerdir. Yani bir vize alındığında bu vize yalnızca öğrencinin eğitim süresini kapsamaktadır.

İtalya Dil Okulları Kaç Haftalık Eğitimler Verir?

İtalya dil okulları minimum 2 haftalık ile maksimum 36 hafta arasında eğitim alternatiflerini öğrencilere sunmaktadır. 36 haftadan uzun olan eğitimlerde vize ile ilgili problem yaşanabilmesinin olası olması dolayısıyla dil okullarının programları vize alması zorunlu ülkelerden gelen öğrencilere en fazla 9 aylık e

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İtalya’da bulunan dil okullarından yararlanarak İtalyanca bilginizi birkaç haftalık ...
Miami, Florida kentinin yani Atlantik kıyısının güneydoğu tarafında yer alan bir liman kentidir. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim