kanada Üniversite

KANADA ÜNİVERSİTE

Kanada Dil Okulları ve Kanada Üniversite

Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan Kanada, sahip olduğu sosyal ve kültürel imkanları, uygun yaşam tarzıyla öğrenciler için ideal merkezlerin başında gelmektedir.Yaşam şartlarının uygunluğu ve eğitime dayalı göçmenlik veren bir ülke olması sebebi ile her yıl daha çok öğrenci eğitim için Kanada’yı tercih etmektedir. 30 milyonu aşan nüfusu ve iki farklı resmi diliyle Kanada, eğitim konusunda da öğrencilerine seçenekler sunmakta, İngilizce ve Fransızca eğitim veren kuruluşları sayesinde daha çok öğrenciye hitap etmektedir.

Kanada üniversitelerinin en az 15 tanesi dünya listelerinde üst sıralarda yerini almıştır. Kanada’da yüksek öğretim programları mesleki eğitime odaklanan Kolejler ve akademik eğitim veren üniversiteler olarak ikiye ayrılır.

Kanada’da Kolejler’in kurulma amacı iş hayatı için nitelikli çalışanlar ve yöneticiler yetiştirmektir. Buna ek olarak, kolejler eğitimleri bitiminde öğrencilere üniversitelere geçiş imkanı da sunmaktadır.

Yani 2+2 sistemi Amerika’da olduğu gibi öğrencilere ilk 2 yılı kolejlerde, son 2 yılı üniversitelerde okuyarak çift diploma alma ve eğitimlerini daha ekonomik şekilde tamamlama imkanı sağlar.

Video

devamını göster Devamını Göster

Kanada Dil Okulları:Kolej ve Üniversite Eğitimi Arasındaki Farklar

Kanada’da deneyim ve pratiğe dayalı bir eğitim sistemi vardır. Öğrenciler konuları ezberleyerek değil, konular üzerine araştırma ve sunumlar yaparak öğrenmektedirler. Bunun yanı sıra birçok okulda klasik sınav sistemi bulunmamaktadır. Kanada’da öğretmenler öğrencilere bilgiyi hazır olarak vermektense onları konu hakkında nasıl araştırma yapacakları, bilgi nasıl edinecekleri konusunda eğitirler ve buna ek olarak söz konusu konu hakkında bir ödev veya sunum hazırlamalarını isterler. Öğrenciler araştırma sayesinde ve pratik ederek öğrendikleri bilgileri, ezberleyerek öğrendikleri bilgilerin aksine unutmazlar. Kanada eğitim sistemini bu kadar özel yapan da bilginin araştırmalar ve pratik ile desteklenmesidir.

Video

Kanada’daki üniversitelerde matematik, geometri, tarih, din, siyasi bilimler, psikoloji, antropoloji, sosyoloji ve biyoloji gibi teorik bilgi gerektiren alanlarda eğitim verilmektedir. Kolejler ise uygulamalı alanlarda meslek ve teknik odaklı eğitim verirler. Örneğin; Türkiye’de Grafik Tasarım bölümünde okumak isteyen bir öğrencinin üniversitede eğitim alması gerekirken Kanada’da bir Kolej eğitimi alması gerekir çünkü Grafik Tasarım uygulamalı bilim dalları arasındadır. Aynı şekilde Sinema ve Televizyon, Animasyon gibi bölümlerin eğitimi de Kolejlerde verilir. Öğrencilerin Kolej veya üniversite arasında tercih yapmaları eğitim almak istedikleri alana ve bölüme bağlıdır. Teknik ve uygulamalı eğitim almak isteyen öğrencilerin Kolej, teori ve akademik araştırmalara dayalı eğitim almak isteyen öğrencilerin ise Üniversite tercihi yapması gerekir.

Kolejler de teknik ve uygulamalı alanlarda eğitim ve sertifikalar verilir. Bu sertifikaların çoğu Foundation Certificate olarak adlandırılır. Bu sertifika programları lise not ortalaması yüksek olmayan öğrencilerin not ortalamalarını yükseltmeleri veya eğitim almak istedikleri alanı henüz seçememiş öğrencilerin genel alanlarda bilgi edinmeleri için tasarlanmıştır. Diploma programları da Kanada’da teknik eğitim alan öğrenciler için oldukça önemlidir. Fakat Kanada’da iş deneyiminiz, eğitim seviyeniz de daha önemlidir. Kanada’da genç nüfus için birçok iş imkanı vardır. Bu yüzden Kanada hükumeti gençlerin bir an önce iş gücüne katılmasını ister. Kanada’nın nüfusu yaşlanmakta olan nüfus kategorisindedir. Bu yüzden ülkede iş gücüne katılacak insan ihtiyacı duyulmaktadır ve bu sebep ile Kanada, ülkeye göçmen alımını da destekler.

Devlet öğrencilerin kısa süreli teknik ve uygulamalı eğitimler almasını destekler. Eğitim pratiğe dayalıdır.

Kolejler de öğrenciler Kanada’da çok önemli olan iş deneyimi kazanma şansını elde ederler. Bunun yanı sıra Kolejler üniversitelerden daha ucuz ve daha az kalabalıktır. Üniversite derslerinde bir amfide yüzlerce kişi derse girerken Kolejler de sınıflarda maksimum öğrenci sayısı 40 kişi civarındadır. Kolejlerin birçok kampüsü bulunur, fakat öğrenci eğitim almak isteği bölüme göre kampüse yerleştirilir.

Kolej programları arasında Ticari Pilotluk, Moda Tasarımı, Otomotiv Yönetimi, Gemicilik Endüstrisi, Sanat, Animasyon, Oyun Tasarımı, Şarap Yapımı, Otelcilik, Mutfak Sanatları, Üretim, İşletme ve Mühendislik gibi Kanada iş gücünde en çok ihtiyaç duyulan meslekler bulunur. Programların içerdiği dersler arasında farklılıklar olsa da mezun olan tüm öğrenciler alanlarında aynı yetkinliğe sahip olacaktır. Bu yüzden Kolej programları arasında herhangi bir başarı sıralaması bulunmaz. Öğrenci için bir okulu seçerken en büyük etken okulun bulunduğu bölgedir. Öğrenciler eğitim almak istedikleri bölümün iş olanaklarının en yoğun olduğu bölgeye göre okul tercihi yaparlar.

Video

Her Kolej de ortalama 100-150 program bulunur. Kolejler kendi programlarına ek olarak üniversite diploması ve lisansüstü eğitim seçenekleri de sunarlar. Birçok Kolej de Animasyon ve Tasarım, İşletme, Teknoloji, Sağlık Bilimleri ve Toplumsal Çalışmaları kapsayan Fakülteler de bulunur.

Üniversitelerde 4 yıllık Lisans, master ve doktora programları bulunur. Eğitim akademik ve araştırma odaklıdır. Profesör, Avukat veya Araştırmacı olmak isteyen öğrencilerin üniversitelerde eğitim alması gerekirken, iş hayatına atılıp deneyim kazanmak isteyen öğrencilerin Kolejler de eğitim alması tavsiye edilir.

Eğitim Kadrosu

Üniversitelerdeki eğitim kadrosu öncelikli olarak Profesör ve Doktorlardan oluşurken Kolejler de eğitim kadrosu eğitim seviyesinin yanı sıra alanında iş deneyimine sahip, tecrübeli kişilerdir.

Kanada’da öğrenciler mezun olduktan sonra bölümlerinin ünvanını direk olarak kazanmazlar. Örneğin; makine mühendisiliği bölümünden mezun bir öğrenciye mühendis ünvanı direk olarak verilmez. Bunun için öğrencinin bir “lisans” alması gerekir. Lisans almak için sınava girmek, diplomaya sahip olmak gibi çeşitli şartlar aranabilir. Ayrıca, lisanslar belirli bir süre boyunca geçerlidir. Lisans süresi dolan bir kişi tekrar aynı aşamalardan geçer ve günün şartlarına uygun olarak çalışmak için tekrar lisans alır veya alamaz. Fakat her bölümde lisans uygulaması bulunmamaktadır. Örneğin; İşletme bölümünde lisans alınmasına gerek yoktur.

Kanada’ya Göçmenlik

Kanada’da kalmak isteyen bir öğrencinin akademik başarısı çok önemlidir. Öğrencinin gereken süre içerisinde eğitimi tamamlaması gerekir, yoksa vizesini kaybeder ve ülkesine geri dönmek zorunda kalır. Fakat başarılı bir şekilde mezun olan öğrenci, mezuniyetini takip eden 90 gün içerisinde Kanada hükümetine Work Permit için başvurur ve 3 yıllık Work Permit almaya hak kazanır.

Eğitim Sistemi

Kanada’daki okulların %95’i devlet okuludur ve bu okullarda akreditasyon sistemi aynıdır. Bu yüzden öğrenciler mezun olduktan sonra eğitim seviyelerinde herhangi bir farklılık bulunmaz. Programlar arasındaki tek fark pratik veya teorik eğitime dayanıyor olmasıdır.

Kanada’da okullar Ministry of Advanced Education and Skills Development ile ortak çalışırlar. Okullardaki eğitim programları ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda açılır ve eğitim alacak kişi sayısı buna göre belirlenir. Böylelikle iş hayatına girecek mezun öğrenci sayısı hükümetin kontrolü altındadır. Ayrıca Kanada hükümeti, öğrencilerin kaliteli eğitim alması için okulları düzenli olarak belirli kalite standartları doğrultusunda denetler.

Eğitim Dönemi

Kanada’da eğitim dönemleri Eylül ve Ocak aylarında başlar. Fakat nadir durumlarda bazı programlar Mayıs ayında başlayabilir. Kanada’da eğitime talep fazla olduğu için başvurular son ana bırakılmamalıdır.

Türkiye’de lisans eğitimi tamamlamış kişiler WES ve ICAS’e lisans diplomaların denkliği için başvurabilirler. Böylelikle Türkiye’de aldıkları lisans diplomaları Kanada’da geçerli olur ve o alanlarda da çalışma imkanı kazanabilirler. Fakat Hukuk ve Tıp bölümlerinden mezun öğrenciler, diploma denkliğine başvuramaz.

Eğitim Ücretleri

Kanada’da lisansüstü eğitim pahalıdır. Genellikle yıllık ücret tezli mastır için 30.000 -50.000 Dolar arasındadır.

Üniversite eğitimi ise yıllık 20.000- 30.00 Dolar civarındadır.

Kolejler de ise yıllık eğitim ücreti 17 - 22.000 Dolar arasında değişmektedir.

Kolejden mezun olduktan sonra 3 yıllık Work Permit iznini alan kişi ilk yıl çalıştığı takdirde Permanant Stay Permit alır. Bu sayede Domestic Student statüsü kazanır ve okul ücretlerini Kanada vatandaşları ile aynı fiyatlar üzerinden ödeme imkanına sahip olur, ki bu da 8000 Dolar ve altı civarından fiyatlara karşılık gelir.. Sonuç olarak hem iki farklı bölümden mezun olur hem de büyük bir miktar tasarruf yapmış olur. Ayrıca, işverenlerin çok önem verdiği iş deneyimine de sahip olmuş olur.

Dil Eğitimi

Kanada’da Üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrencinin IELTS sınavından 6.0 - 6.5 ve üzeri puan alması gerekir.

Uluslararası öğrenciler için ilk 1 ay ortama alışma süreci olarak değerlendirilir. Bu süreç içerisinde öğrenci çeşitli zorluklar yaşayabilir. Fakat 1 aydan sonra öğrenci ortama uyum sağlar.

Kolejler de dil programları, dil okullarındaki kadar esnek ve kısa süreli değildir. En kısa eğitim süresi 1 akademik dönemdir (14 Hafta) ve yılda sadece 6 kez başlangıç zamanı vardır. Bu nedenler İngilizce seviyesi iyi olan ve kısa dönem eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin Kolej dil programlarına yönlendirilmesi yerine dil okullarında eğitim alması daha iyidir.

İş İmkanları

Kanada’da fiziksel iş gücü gerektiren ve tehlike içeren meslekler diğerlerine göre daha çok kazanç sağlamaktadırlar. Örneğin; İşletmecilik, Otelcilik, Sosyal Hizmetler mezunları yılda 35 - 40.000 Dolar arası ücret alırken Teknik Alanlardan, Sağlık Bilimlerinden, Mühendislik ve Bilgisayar Bilimlerinden mezun olanlar yıllık yaklaşık 65 - 70.000 Dolar kazanırlar. Aynı şekilde polisler, itfaiyeciler ve sağlık görevlileri de mesleki tehlike içerek işler yaptıkları için maaşları daha fazladır.

Örneğin; Kanada’da bir doktor yıllık 150.000 dolar kazanırken, denizaltında kaynak yapan bir işçi yıllık 200.000 dolar kazanmaktadır.

Ayrıca Kanada’da sosyoloji, psikoloji, matematik, siyaset bilimi, antropoloji gibi teorik bölümlerden mezun kişiler için iş imkanları daha azdır.

Konaklama

Aile yanında ve kampüs içi konaklama seçenekleri bulunur. Kampüs içi yurt konaklamalarının öğrenciler için spor salonları, kafeterya, ortak salonlar gibi bir çok imkanları vardır.

devamını göster Devamını Göster

Karya International olarak Kanada Üniversite Danışmanlık Sürecimiz;

1) KARYA olarak anlaşmalı olduğumuz üniversitelere ÜCRETSİZ doğrudan yerleştirme

İngiltere, Kanada, Amerika, Avustralya, Hollanda, Almanya ve İsveç gibi eğitim kalitesi yüksek tüm ülkelerde, öğrencilerimizin dil ve akademik yeterlilikleri üniversitelerin kabul koşullarını sağladığı durumlarda anlaşmalı üniversitelere ücretsiz ve direkt başvuru yapmaktayız.

2) Pathway, Foundation, A-level, International Year One programları aracılığıyla üniversite geçiş programları

(Bu programın tamamında Karya International ücretsiz danışmanlık yapacaktır.)

Öğrencilerin hedefleri dünya sıralamasında bir üniversitede eğitim almak olduğunda ya da üniversitelerin aradığı dil ve akademik yeterliliğini sağlayamadıkları durumlarda üniversite geçiş programları sağlayan ve uluslararası öğrencilere yönelik eğitim veren özel kurumlarda, almak istedikleri eğitim programlarına göre A-Level (16 yaş veya Cambridge / Oxford üniversiteleri için), Foundation, Pathway ya da International Year One programları aracılığıyla üniversite hazırlık programlarına katılabilirler. Özellikle mühendislik ya da işletme alanında eğitim almak isteyen fakat yıl kaybetmek istemeyen öğrenciler için ise doğrudan üniversitenin ilk yılını okuyabilecekleri ‘international year one’ programları bulunmaktadır. Bu programlarda öğrenciler yalnızca uluslararası öğrenciler ile birlikte eğitim alırlar ve programı başarıyla tamamladıklarında üniversite eğitimlerinin 2. yılından itibaren akademik eğitimlerine devam ederler.

3) Danışmanlık ücreti alarak Üniversite yerleştirme

Cambridge Üniversitesi, Oxford Ünversitesi vb. gibi sıralamalarda en yükseklerde yer alan üniversiteler prensip olarak acenteler ile anlaşma yapmamaktadır. Bu tip bir durumda öğrencinin hedeflediği üniversiteye yönelik olarak 600 GBP danışmanlık bedeli ile başvuru ve sonrasındaki tüm işlemleri için hizmet vermekteyiz.

devamını göster Devamını Göster

Yurtdışında Üniversite: Kanada

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim