kanada Üniversite

KANADA ÜNİVERSİTE

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi

Büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olmakla birlikte 100’e yakın üniversite bulunmaktadır. Dünya çapında bir eğitim kalitesine sahip olan Kanada, üniversitelerinin birçoğunun dünya sıralamasında üst sıralarda yer almasıyla da karşımıza çıkar. Eyalet sistemi ile yönetilen ülkede tek bir eğitim bakanlığı bulunmadığı için eğitimi denetleyen pek çok mekanizma bulunur. Her eyaletin müfredat, eğitim bütçesi, öğretmen sayısının ve niteliğinin yeterliliğini ölçen eğitim bakanlıkları ayrıdır. Oldukça sıkı olan bu eğitim politikası sayesinde dünyanın en geçerli diplomalarını sunan Kanada’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin diplomaları YÖK tarafından da tanınmaktadır. Kanada eğitim sisteminde üniversitelerin yanı sıra yer alan Kolej seçenekleri daha uygulamalı eğitimler verirken üniversiteler daha akademik eğitimler sunmaktadır. Lisans programlarının yanı sıra Yüksek Lisans ve Doktora programı için de oldukça fazla seçenek sunan Kanada, kolejler bünyesinde tezsiz şekilde yapılabilecek Yüksek Lisans mertebesinde sertifika programları da bulunmaktadır. Öğrencilerin tam zamanlı alabileceği bu programlara vize ile ilgili problem yaşamadıkları takdirde yarı zamanlı olarak da katılabilmektedirler. Ülkedeki tam zamanlı programlara giden öğrenci sayısı eyalete ve şehirlere göre değişmekle birlikte yıllık 35.000 civarında bir sayıyı bulabilmektedir.

Resmi dili İngilizce ve Fransızca olan Kanada’da üniversite eğitimleri için de İngilizce veya Fransızca yeterlilik belgesi de program başvuruları için oldukça elzemdir.

Video

Kanada’da Kolej’den Üniversite’ye Geçiş

Kanada’da iki tip akademik eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlar uygulamalı sektöre yönelik verdikleri eğitimleri ile kolejler ve daha akademik kısma yönelen teorik eğitim yöntemini tercih eden üniversitelerdir. Öğrenciler seçtikleri lisans bölümüne göre devlete ait kolejlerde minimum 2 yıl okuduktan ve başarılı olduklarını belgeleri ile kanıtladıktan sonra üniversitelere geçiş yaparak eğitimlerini lisans derecesine tamamlama hakkına da sahiptirler. Kolej eğitimleri üniversitelerin eğitim ücretlerine göre daha uygun olduğu için her yıl pek çok öğrenci bu eğitimleri tercih etmekte ve daha sonrasındaki süreçte üniversite eğitimlerine devam etmektedir.

  Kanada’da Üniversite Eğitim Ücretleri

  Kanada üniversiteleri devlet veya özel olmalarından ziyade eyaletlere göreve öğrencinin Kanada vatandaşı veya göçmeni olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda okulun dünya sıralamasında bulunduğu yerine göre de farklılık gösteren ücretler, yıllık ortalama olarak 16,000 ile 50,000 CAD arasında değişmektedir.

  Kanada Öğrenci Konaklama Alternatifleri ve Ücretleri

  Kanada’da üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi almaya giden öğrenciler kampüs içerisinde yer alan öğrenci yurtlarını tercih edebilecekleri gibi, paylaşımlı öğrenci evleri ve dışarıdan özel stüdyo apartlarda da konaklama yapabilmektedir. Maliyet açısından düşünüldüğünde daha makul seçenekler olarak karşımıza çıkan kampüs konaklamaları öğrencinin tercih ettiği yurt özelliğine göre aylık 150 ile 700 CAD arasında yer almaktadır. Dışarıdan alınan konaklama alternatiflerinde aylık kira ortalaması ise 800 ile 1,500 CAD arasında bulunmaktadır. Öğrenciler bu konaklamaların yanı sıra bulundukları şehrin imkanlarına göre aile yanında oda kiralama gibi yöntemleri de tercih edebilmektedirler.

  Kanada’da Çalışma İzni

  Kanada’ya akademik bir eğitim programı dahilinde giden öğrenciler eğitimleri süresince yarı zamanlı olarak bir çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Haftada 20 saat olan çalışma hakları sayesinde yaptıkları işe göre aylık 800 CAD ile 1,200 CAD arasında bir ücret kazanabilmektedir. Lisans ve yüksek lisans gibi programlar için Kanada’yı tercih eden öğrenciler eğitimleri süresince sahip oldukları yarı zamanlı çalışma izninin yanı sıra programlarından sonra da Kanada’da kalıp tam zamanlı olarak çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. Minimum 1 yıllık akademik programa giden öğrenci sonrasında 1 yıl; minimum 2 yıl eğitim alan öğrenciler ise sonrasında 3 yıl kalıp tam zamanlı olarak çalışma hakkında sahip olmaktadırlar. Öğrenciler özellikle 3 yıllık çalışma izinleri sayesinde kalıcı oturum iznine başvurarak uzun süre Kanada’da kalma ve yaşama hakkı da elde edebilmektedirler.

  Video

  Kanada Öğrenci Vizesi

  Kanada’da 6 aydan uzun süreli eğitim almak isteyen öğrenciler, eğitimlerini uzattıkları müddetçe uzatma başvurusu yapabilecekleri Study Permit adındaki vizesine başvurmalıdırlar. Bu vize tipi ile öğrenci eğitim aldığı müddetçe ülkede kalma ve vizesini ülkesine dönmesine gerek kalmadan Kanada’dan uzatma hakkına sahiptir. Verilmesi gereken parmak izi ile birlikte vizenin ücreti 235 CAD olup, öğrencinin vize başvurusu esnasında eğitim alacağı okuldan kabul belgelerini de sunması gerekmektedir.

  Başlıca Kanada Üniversiteleri

  • University of Toronto
  • University of British Columbia
  • McGill University
  • University of Ottowa
  • University of York
  • Wndsor University
  • McMaster University
  • Simon Fraser University
  • University of Calgary
  • University of Alberta
  • Thompson River University
  • Ryerson University
  • Carleton University

  Kanada’da üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için sitemiz üzerinden bilgi istek formunu doldurabilir veya iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

  devamını göster Devamını Göster

  Yurtdışında Üniversite: Kanada

  Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

  Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim