polonya Üniversite

POLONYA ÜNİVERSİTE

Polonya'da Üniversite Eğitimi

Polonya’ da Üniversite

Polonya, Avrupa Birliği’ ne üye ülkelerden birisi olup para birimi Polonya Zilotisi’ dir. Sunduğu yüksek eğitim kalitesi, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerinin yanı sıra; gerek uygun üniversite ücretleri gerekse, Avrupa’ nın en köklü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapması, öğrencilerin eğitimleri sırasında Schengen vizesi ile farklı Avrupa ülkelerini görebilme gibi sunduğu pek çok imkan ile öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ayrıca öğrencilerin mezun olduklarında alacakları ve dünyanın her yerinde geçerliliği olan mavi diploma da bir başka tercih nedenidir. Ülkenin resmi dili Lehçedir; ancak öğrenciler İngilizce eğitim de alabilmektedirler. Polonya’ da üniversite okuyabilmek, Türkiye’de üniversite sınavına girilmesine gerek kalmadan, YÖK denkliği olan üniversitelerde eğitim alabilmek için, lise diploması yeterlidir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise, 9 aylık bir hazırlık yılı ile İngilizce veya Lehçe eğitim alabilmek mümkündür. Öğrenciler, eğitimlerinin yanı sıra ekstra dersler ile yeni bir dil öğrenme imkanına da sahip olabiliyorlar.

Video

Polonya' da Üniversite Eğitimi Süresi

Polonya’ da üniversite eğitimi genel olarak 3 yıldır. Eğitim süreleri bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl, tıp fakültelerinde 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde ise, 5 yıl olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Polonya' da Üniversite Eğitimi Maliyetleri

Polonya’ da üniversite maliyetleri ortalama olarak 2.000 Euro ila 4.000 Euro arasındadır. Bu ücretler seçeceğiniz bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Tıp veya sağlık sektörü ile ilgili bölümler ile bazı sosyal bölümlerde ücretler yükselmektedir.

Polonya’ da pek çok üniversitede tıp eğitimi verilmekte ve bu üniversitelerden 5 tanesi dünya sıralamasında ilk 1.000’ de yer almaktadır. Türk öğrenciler için de sınava gerek kalmadan denklik alma imkanı sunmaktadır. Ayrıca, öğrencilere mezun olduktan sonra Avrupa Birliği mavi diploması verilmektedir. Tüm bunlara ek olarak Medical Univeristy of Warsaw, Jagiellonain Univeristy ve Medical University of Poznan’ da USMLE eğitimi verilmekte; bu sayede öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra Kanada ve Amerika’ da da doktorluk yapabilmektedirler.

Tıp eğitimi için kabul süreçleri okullara göre değişiklik göstermektedir. Bazı üniversitelerde IELTS 6.0 veya 6.5 yeterli iken bazı okullar biyoloji, fizik, kimya, matematik konularını içeren kendi ön sınavlarını yapmaktadırlar. Bazı okullarda da bu sınav daha kısa soru sayısı ile Skype üzerinden yapılmaktadır.

Polonya' da Yaşam Maliyetleri

Yaşam maliyetleri öğrencilerin bulundukları şehir ve yaşam tarzlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak aylık ortalama 600 Euro gibi bir rakam verilebilir.

Öğrenciler, eğitimlerini alırken haftada 20 saat çalışma iznine sahip olurken mezun olduktan sonra ülkede 1 yıl çalışma iznine sahip oluyorlar. Bu süre öğrencilerin şartlarına göre uzatılabilmektedir.

Polonya, sunduğu tüm bu imkanlar ile her yıl dünyanın her yerinden pek çok öğrenci ağırlamaktadır. Öğrenciler hem eğitimlerini farklı kültürlerden insanlar tanıyarak en iyi şekilde alırken hem de bu güzel ve Avrupa’ nın pek çok ülkesine göre yaşam maliyetleri düşük ülkede, kendilerini geliştirip kültürel ve sosyal anlamda da kendilerine bir artı katabilmektedirler.

Polonya Üniversite Kabul Şartları

Polonya'da üniversite bölümü kazanmak gibi bir gereksinim yoktur. Okumak istediğiniz bölümü seçip bu bölümde okuyabilirsiniz. Bu eğitim için aşağıdaki gereksinimleri sağlamanız yeterlidir.

Lise Diplomanız ve Transkriptiniz: Valilik ya da kaymakamlıktan onay mühürlü diplomanız ve diplomanın onaylı halinin ibraz edilebilecek şekilde hazırlanmış İngilizce tercümesi, mezun olduğunuz lisenin müdürlüğünden alacağınız diploma onay yazısı. Lise müdürlüğünden alıp, İngilizce çevirisi ile birlikte valilik onaylı hale getirilmiş transkriptiniz.

Seyahat sağlık sigortası: Yurtdışında sizi sağlık problemlerine karşı sigortalayacak yurtdışı eğitim sigortanız ( poliçenin İngilizce açıklaması olmalıdır)

Sağlık Raporu: Yurtdışında eğitim görebileceğinize dair bedensel ve ruhsal sağlığınızı gösterir sağlık raporu ve İngilizce çevirisi.

İngilizce Niyet Mektubu ve CV: Kabul alabilmeniz için sizin tarafınızdan yazılmış İngilizce niyet mektubu ve İngilizce öz geçmiş ibraz etmeniz istenir.

IELTS Puanı: İngilizce bilginizi göstermek üzere IELTS puanı. Genelde 5.5 ila 6.5 arasında IELTS skorunuz olması beklenir.

Polonya' da Üniversite Başvuru Dönemi

Polonya' da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer konu ise, eğitim başlangıç tarihleridir. Polonya' da eğitim çoğunlukla eylül ayında başlamaktadır. Nadiren de olsa yarıyılda başvuru alan üniversite ve bölümler mevcuttur. Üniversitelerde genellikle ilk yıl hazırlık sınıfı okutulmaktadır. İngilizce durumunuzu kanıtlar IELTS skorunuz olmaması durumunda ya da yetersiz olması durumunda hazırlık sınıfına katılma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Hazırlık sınıfına başlayacak öğrenciler için başvuru süresi Temmuz ayı içerisinde ve genellikle sonuna kadar devam etmektedir. Başvuru tarih ve süreleri için detaylı bilgiye danışmanlarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Okumaya karar verdiğiniz üniversite ve bölüme göre uzman danışmanlarımız başvuru sürecinizi organize edeceklerdir.

Polonya' da Yaşamak

Polonya, Avrupa' da eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça cazip yaşam şartları sunmaktadır. Hem Avrupa Birliği üyesi olması ve Avrupa ülkesi olmanın getirdiği avantajlar hem de birlikten bağımsız olarak yerel para birimi olan Zloty' nin kullanılması nedeniyle ekonomik avantajları bir arada sunabilmektedir.

Avrupa' da eğitim alınabilecek pek çok ülkeden çok daha uygun yaşam maliyetleri ile eğitiminize devam edebileceğiniz Polonya, sanatsal ve kültürel etkinlikleri, öğrenci festivalleri gibi pek çok kültürel aktiviteye kolaylıkla erişebileceğiniz kozmopolit bir ülkedir.

Ülkedeki ulaşım hem ekonomik hem de oldukça düzenlidir. Büyük şehirlerde metro, tramvay ve otobüs hatları oldukça geniş alanlara yayıldığı gibi, taksi ve uygulamalar ile kullanılabilen transfer hizmetleri ucuz ve güvenli olarak hizmet vermektedir.

Polonya’ da yaşam maliyetleri, İstanbul yaşam maliyetlerinin altındadır. Konaklama, yaşam ve eğlence giderleri son derece ekonomiktir.

Polonya' daki en önemli üniversitelerimiz

WarsawUniversityofTechnology

Polonya' nın en önemli teknik üniversitesi olan Warsaw University of Technology; Dünya' da pek çok saygı gösterilen üniversite arasından listesinde ilk 500'de yer alan köklü ve kaliteli bir üniversitedir. Warsaw University of Tech.' e başvurabilmek için bir takım şartları sağlamak gerekiyor. Standart Polonya üniversite başvuru şartlarının yanı sıra GPA 60 puan gerekmektedir. Online olarak 60 soruluk matematik testi uygulayan üniversite, bu gereksinimlerin yanı sıra IELTS 6.0 düzeyinde İngilizce istemektedir.

Medical University of Warsaw

Tıp, eczacılık, fizyoterapi ve hemşirelik gibi tıp alanında eğitim almak isteyen öğrenciler için, programlar sunan Medical University of Warsaw, alanında uzman eğitmenlerin yer aldığı bir üniversitedir. Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversitede yer alan üniversite standart başvuru prosedürü yanında 100 soruluk ek bir giriş sınavı uygulamaktadır. IELTS 6.5 düzeyinde İngilizce isteyen üniversite, premed college eğitimi almış öğrencilerden kabul etmektedir.

University of Ecology and Management in Warsaw

Mimarlık alanında Polonya' nın en iyi üniversitesidir. Bünyesinde Mimarlık, İç mimarlık, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği gibi bölümler barındırmaktadır. İngilizce mülakat ya da hazırlık programını zorunlu tutmaktadır. Minimum 55 GPA puanı ile öğrenci kabul eden üniversitemiz Mimarlık alanı için çizim çalışması / portfolio istemektedir.

SWPS Psikoloji Üniversitesi

Psikoloji alanında Polonya' nın en iyi üniversitesidir. Bünyesinde Psikoloji, Klinik Psikoloji ve Uygulamalı Sosyal Psikoloji gibi bölümler barındırmaktadır. İngilizce mülakat ya da hazırlık programını zorunlu tutmaktadır. Minimum 55 GPA puanı ile öğrenci kabul etmektedir.

Lazarski University

Çift derece programları, İşletme, Finans ve Pilotaj ve Sivil Havacılık Hukuku gibi alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için çeşitli program seçenekleri sunmaktadır. İngilizce mülakat ya da hazırlık programını zorunlu tutmaktadır. Minimum 55 GPA puanı ile öğrenci kabul etmektedir.

devamını göster Devamını Göster

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim