polonya Üniversite

POLONYA ÜNİVERSİTE

Polonya’da Üniversite

Polonya, Avrupa Birliğine üye ülkelerden birisi olup para birimi Polonya Zilotisi’ dir. Sunduğu yüksek eğitim kalitesi, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerinin yanı sıra; gerek uygun üniversite ücretleri gerekse, Avrupa’ nın en köklü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapması, öğrencilerin eğitimleri sırasında Schengen vizesi ile farklı Avrupa ülkelerini görebilme gibi sunduğu pek çok imkan ile öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ülkenin resmi dili Lehçedir; ancak öğrenciler İngilizce eğitim de alabilmektedirler. Polonya’ da üniversite okuyabilmek, Türkiye’de üniversite sınavına girilmesine gerek kalmadan, YÖK denkliği olan üniversitelerde eğitim alabilmek için, lise diploması yeterlidir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise, 9 aylık bir hazırlık yılı ile İngilizce veya Lehçe eğitim alabilmek mümkündür.

Polonya’ da üniversite eğitimi genel olarak 3 yıldır. Eğitim süreleri bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl, tıp fakültelerinde 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümlerinde ise, 5 yıl olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Polonya’ da üniversite maliyetleri ortalama olarak 2.000 Euro ila 4.000 Euro arasındadır. Bu ücretler seçeceğiniz bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Tıp veya sağlık sektörü ile ilgili bölümler ile bazı sosyal bölümlerde ücretler yükselmektedir.

Polonya’da pek çok üniversitede tıp eğitimi verilmekte ve bu üniversitelerden 5 tanesi dünya sıralamasında ilk 1.000’ de yer almaktadır. Türk öğrenciler için de sınava gerek kalmadan denklik alma imkanı sunmaktadır. Ayrıca öğrencilere mezun olduktan sonra Avrupa Birliği mavi diploması verilmektedir. Tüm bunlara ek olarak Medical Univeristy of Warsaw, Jagiellonain Univeristy ve Medical University of Poznan’ da USMLE eğitimi verilmekte; bu sayede öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra Kanada ve Amerika’ da da doktorluk yapabilmektedirler.

Tıp eğitimi için kabul süreçleri okullara göre değişiklik göstermektedir. Bazı üniversitelerde IELTS 6.0 veya 6.5 yeterli iken bazı okullar biyoloji, fizik, kimya, matematik konularını içeren kendi ön sınavlarını yapmaktadırlar. Bazı okullarda da bu sınav daha kısa soru sayısı ile Skype üzerinden yapılmaktadır.

Yaşam maliyetleri öğrencilerin bulundukları şehir ve yaşam tarzlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak aylık ortalama 600 Euro gibi bir rakam verilebilir.

Öğrenciler mezun olduktan sonra ülkede 1 yıl çalışma iznine sahip oluyorlar. Bu süre öğrencilerin şartlarına göre uzatılabilmektedir.

Polonya, sunduğu tüm bu imkanlar ile her yıl dünyanın her yerinden pek çok öğrenci ağırlamaktadır. Öğrenciler hem eğitimlerini farklı kültürlerden insanlar tanıyarak en iyi şekilde alırken hem de bu güzel ve Avrupa’ nın pek çok ülkesine göre yaşam maliyetleri düşük ülkede, kendilerini geliştirip kültürel ve sosyal anlamda da kendilerine bir artı katabilmektedirler.

devamını göster Devamını Göster

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim