irlanda Üniversite

İRLANDA ÜNİVERSİTE

İrlanda'da Üniversite

İrlanda'da Üniversite Eğitim Sistemi

Genel itibariyle eğitim sistemi olarak İngiliz eğitim sistemini benimseyen İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıl ve yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürmektedir. Özellikle Hukuk, Mimarlık gibi alanlara yönelik eğitimler için ise 4 yıl bölümde okumak gerekmekte ve İngilizce dil puanı ortalaması da diğer bölüm başvurularından yüksek beklenmektedir. Öğrenciler Türkiye lise diploması ile bölümlere başvuru yapabilmelerine rağmen özellikle yüksek sıralamada bulunan İrlanda okulları öğrencilerden daha yüksek puanlar veya farklı diplomalar bekleyebilmektir. İngiltere’de olduğu gibi yüksek lisans eğitimleri Taught ve Research olarak ikiye ayrılmakta ve özellikle Research programlar için öğrenciden master derecesinde ders almış olması ve tez yazmış olması gibi ekstra bir yetkinlik beklenmektedir.

Video

İrlanda'da Üniversite Eğitim Ücretleri

İrlanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler gidecekleri program ve okula göre belli başlı eğitim ücretleri ödemektedir. Az da olsa burs alabilmek gibi imkanlara sahip olan öğrenciler için lisans programlarının ücretleri 12,000 ile 25,000€ arasında değişkenlik gösterirken; yüksek lisans program ücretleri yine senelik 12,500 ile 24,000€ arasında yer almaktadır. Okulun dünya sıralamasındaki yeri, öğrencinin başvurduğu program nitelikleri ve başarı ortalamasına göre belirlenen bu rakamlar özellikle ilk sene için vize kuralı gereği vize başvurusu öncesinde tamamlanmak zorundadır. Öğrenciler lisans programları süresince ilk sene dışında kalan ödemelerini dönemlik olarak ödemeye devam edebilmektedir.

Video

İrlanda'da Konaklama Alternatifleri ve Ücretleri

Lisans veya yüksek lisans programları için İrlanda’yı tercih edecek öğrenciler okulların yurt konaklamalarında kalabilecekleri gibi özel kurumlarla anlaşarak veya paylaşımlı ev konaklamasını tercih ederek de konaklama alabilmektedirler. Bazı kurumlar öğrenciden minimum 1 yıllık kontrat istediği için öğrenci full konaklamasını alıyorsa eğitim için olduğu gibi konaklama için de tüm tutarı vize başvurusu öncesinde tamamlamak durumundadır. Bu nedenle öğrenciler ilk etapta dışarıdan kısa dönemli bir konaklama ayarlayıp sonrasında İrlanda’dayken asıl konaklamalarını almayı ve geçiş yapmayı tercih edebilmektedir. Yurt ve paylaşımlı ev konaklamalarının aylık ortalama maliyetleri 550 ile 1,300€ arasında değişiklik göstermektedir. Yurt veya ev konaklaması seçeneklerini istemeyen öğrenciler için bir diğer seçenek de aile yanında konaklamaktır. Bu tip konaklamalarda öğrenci bir aile ile birlikte kalmakta ve isterse yemeği de konaklamasına dahil edebilmektedir. Her üniversite tarafından sunulmayan bu seçenek çoğunlukla aylık 750€ gibi bir ücrette seyretmektedir.

İrlanda'da Çalışma İzni

İrlanda tıpkı dil okulu öğrencilerine olduğu gibi lisans ve yüksek lisans öğrencilerine de eğitimleri süresince resmi olarak yarı zamanlı çalışma hakkı tanımaktadır. Bu çalışma izni ile öğrenciler cep harçlıkları ve yaşam giderleri için bir kısım harcamalarını karşılayabilecek ücretleri kazanabilmekte ve pek çok farklı sektörde de iş bulabilmektedirler. Öğrencilere mezuniyet sonrası süreç için de bir network sağlayan bu izin ücretli işleri kapsadığı için eğitim içerisinde zorunlu staj yapan öğrenciler staj için seçtikleri yerde de ayrıca çalışmaya devam edebilmektedirler. İrlanda’da staj programlarının ücretsiz olması dolayısıyla öğrencilere bu hak tanınmıştır.

Üniversite öğrenciler İrlanda’da part-time çalışma izni ile dil eğitimi alan öğrencilere oranla daha kalifiye işler bulabilecekleri gibi aylık yaklaşık olarak da kazançları 850 ile 1,400€ arasında değişebilmektedir.

Öğrencilerin lisans eğitimi sonrasında 1 yıl oan full-time çalışma hakları, yüksek lisans programlarının ardından da 2 yıldır.

İrlanda Öğrenci Vizesi

Akademik amaçlı olarak İrlanda’ya gitmek isteyen öğrenciler programları ile ilgili başvurularını yapmalarının ardından kabul almaları ile birlikte vize için işlemlerini başlatmalıdır. Bu işlemlerin ilk aşaması kabul alınan okulun tüm şartları yerine getirilerek ödemesinin gerçekleştirilmesi olacaktır. Eğitim ödemesini tamamlayan öğrenciler, konaklama ile ilgili organizasyonlarını yapıp bu konaklamanın ödemesini de yaptıktan sonra ellerindeki resmi belgeler ve vize için hazırladıkları diğer belgeler ile birlikte vize başvurularını başlatmaktadırlar. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi ile öğrencilere sonrasında uzatabilecekleri ve aynı zamanda çalışabilecekleri bir vize verilmektedir. Başvuruları VFS Global aracı kurumu üzerinden gerçekleştirilen İrlanda öğrenci vizeleri, ortalama olarak 4 ile 6 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Başlıca İrlanda Üniversiteleri

 • Trinity College Dublin
 • University College Dublin
 • National University of Ireland Galway
 • University College Cork
 • Dublin City University
 • Maynooth University
 • Technical University of Dublin
 • National College of Ireland
 • Griffith College
 • Dublin Business School
 • Dundalk Institute of Technology
 • Munster Technological University

devamını göster Devamını Göster

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim