irlanda Üniversite

İRLANDA ÜNİVERSİTE

İrlanda Dil Okulları ve Üniversite Eğitimi

İrlanda Cumhuriyeti olarak geçen, Birleşik Krallık’taki İrlanda ile sık sık karıştırılan ancak kendine ait bağımsız olarak vize prosedürü uygulanan Avrupa ülkesidir. Başkenti Dublin’dir.Son yıllarda en çok tercih edilen ve en hızlı büyüyen Avrupa ülkelerinden birisidir. Eğitim düzeninin ve iş olanaklarının dijital sistem üzerine kurulu olması da İrlanda’nın son dönem yaşanan global sıkıntıları en az etki ile atlatmasına yardımcı olmuştur. Schengen vizesi ülkeye giriş için geçerli değildir. Eğitim sisteminde 2 vize tipi vardır. İrlanda’nın AB içerisinde ana dili İngilizce olan tek ülke olması, işsizlik oranının en düşük olan ülke olması, Google, Facebook, Yahoo, Ebay, Paypal, Microsoft, Linkedin, Airbnb gibi firmaların Avrupa merkezi olmaları İrlanda’yı tercih sebeplerinin başında yer alır.Yapılan araştırmalar ve elde edilen istatistikler doğrultusunda İrlanda’da üniversite eğitimini tamamlamış kişilerin mezuniyetten sonraki ilk 6 ay içindeki sürede iş bulma oranları %90 üstündedir.

Video

İrlanda’da bir Lisans eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olma zorunluluğu yoktur. İrlanda’daki üniversiteler başvurunuzu değerlendirirken öncelikli olarak lise not ortalamanızı ve İngilizce yeterlilik düzeyinizi baz alacaktır.İngilizce seviyenizi IELTS adı verilen ve 9 üzerinden değerlendirilen sınav üzerinden istenen puanı almanız belirleyecektir. Toefl sınavı da kabul edilmektedir, toefl puanlaması 120 üzerinden değerlendirilir.

Video

Ancak bu iki koşul İrlanda’da direkt eğitime başlayabilmeniz için yeterli değildir. Üniversiteler Türkiye'deki lise eğitiminde IB adı verilen eğitim sistemini almış olmanızı isterler IB eğitim geçmişi olan öğrenciler direkt olarak 1. sınıftan başlayabilme imkanı bulabilirler. Ancak IB diplomasına sahip olmayan öğrenciler ise Eylül ayı başlangıçlı 2 dönem foundation adı verilen eğitimini zorunlu kılarlar. Foundation eğitiminde öğrenciler bir yıl süresince İngilizce eğitim dışında tercih edecekleri, eğitim alacakları lisans bölümüne göre Fen bilgisi, Sosyal Bilimler, Matematik vb. dersleri alırlar. Foundation eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler üniversitenin birinci yılına kabul edilirler.

Master eğitimleri için de dil seviyenizi IELTS veya Toefl sınavı ile belgelendirmeniz gerekmektedir. Lisans not ortalamanız büyük önem taşır.Master programları 1 yıl sürmektedir. Nadir olarak 1,5 yıl süren programlara rastlanabilir, 1,5 yıl süren bu programlar ise ya sözeldir ya da staj içeren programlar olabilir.Öğrenciler master eğitimleri süresince part time olarak çalışabilirler. 1 yıllık master eğitimini tamamlayana öğrenciye hükümet 2 yıl ülkede kalma ve çalışma hakkını tanır.İrlanda’da asgari ücret Haziran 2020 itibariyle 10.10 Euro’dur.

İrlanda’da yer alan üniversitelerin birçoğunun YÖK denkliği yani Türkiye’de geçerliliği mevcuttur. İrlanda’daki üniversiteler Türkiye’deki YÖK benzeri olan QQI adlı kurum tarafından denetlenir ve onaylanır.Başvuru esnasında istenen ana evraklar; Lise diploması / öğrenci belgesi, not dökümü;(transcript), ielts/toefl skoru, niyet mektubu. (Ek evraklar talep edilebilir.)

devamını göster Devamını Göster

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim