Yurtdışında Hukuk Okumak

Dünya’nın pek çok modern ülkesinde farklı yönetim şekillerine uygun hukuk sistemleri mevcuttur. Bu hukuki sistemi korumak ve devamlılığını sağlamak için üniversitelerde kurulan hukuk fakültesi lisans öğrenimleri vardır. Türkiye’de türkçe-matematik alanını okuyan lise öğrencilerinin hakim, savcı veya avukat olmak için başvurdukları bu lisans programını kazanmaksa oldukça zordur. Hayallerinizi tek bir sınava bağımlı olmadan yaşamak ve dilediğiniz kariyere erişmek için sınırlarınızı aşmaksa oldukça kolay. Son zamanlarda giderek popülerleşen ve bu konuda ciddi adımlar atılan yurtdışında hukuk okumak fikri ise git gide yayılmaya başlamıştır. Doğup büyüdüğünüz ve eğitim aldığınız ülkenizin dışında üniversite okuma fikri sizlere oldukça zor ve karmaşık gelebilir ancak durum tam olarak böyle değil. Edineceğiniz farklı deneyimler ve öğreneceğiniz pek çok kültür dışında sayılabilecek onlarca avantajı bulunan yurt dışında lisans eğitimini tercih etmeniz için pek çok nedeniniz var. Özellikle son zamanlarda giderek popülerleşen bölümlerden biri arasına giren hukuk fakültesi, yurt dışında okuyarak edindiğiniz prestij ve global bakış açıları sayesinde sizleri ön plana çıkaracaktır.

YURTDIŞINDA HUKUK LİSANS EĞİTİMİ BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Tercih ettiğiniz ülkeye ve bölgeye göre değişiklik gösteren, farklı eğitim sistemlerine tabi bu ülkelerde oldukça farklı şartlar aranabilir. Bu nedenle yurtdışında hukuk okumak isteyen adayların tercih edecekleri ülkeye ve başvuracakları üniversitelere göre dikkat etmesi gereken pek çok husus vardır. En doğru ve en gerçek bilgiyi üniversitelerin kendi web sitelerinden edineceğinizi bildirmekte fayda var ancak, bu bilgiler doğrultusunda başvuru yapmak pek çok şart içermesinden dolayı kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle uzmanlar eşliğinde yapacağınız başvurularınız doğruluğu açısından başvurunuzu daha kesin kılacaktır.Yurtdışı eğitimde genel olarak bakılan şartlar arasında bulunan lise diplomanız ve dil yeteneğinizin ne kadar gelişmiş olduğudur. Bunun yanı sıra sizlerden farklı belgeler de istenebilir. Örneğin sizleri tanımak için sizlere eğitim veren eğitmenlerinizden sizlere kefil olacak referans mektupları veya sizler tarafından yazılması istenen niyet mektupları da bunlardandır. Bunları kanıtlamak için resmi kurumlardan edindiğiniz belgelere ihtiyacınız vardır. Gerekli belgeleri istenen şekilde topladıktan sonra kısa sürede başvuru yapabilirsiniz.

YURTDIŞINDA HUKUK LİSANS EĞİTİMİ SÜRESİ VE DENKLİK

Tercih ettiğiniz ülkeye ve üniversiteye göre değişiklik gösteren eğitim süresi genellikle 4 yıldır. Dil eğitimi almanız taktirde 5 yıl ve üstüne çıkabilecek olan bu süre için kesin bir şey söylenemeyebilir. Mezuniyet sonrasında zorunlu stajlar da söz konusu olduğunda eğitim yılı süresi uzayabilir. Yurtdışında hukuk okumak isteyen adayların bir diğer dikkat etmesi gereken hususta denkliktir. Diplomanızla birlikte başvuracağınız lisans eğitimi denkliği sonucunda YÖK tarafından denkliğiniz yeterli bulunmadığı takdirde sınava tabi tutulmanızda mümkündür.

YURTDIŞINDA OKUMANIN AVANTAJ VE DEZAVANTJLARI

Yurt dışında okumak isteyen adayların edineceği pek çok avantaj ve bunun yanı sıra dezavantajlarda vardır. Kendinize göre değerlendirmelerde bulunarak hangi tarafın sizlere daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Ancak sayacak olursak edineceğiniz dil bilgisinin yanı sıra, eğitim süreniz boyunca yaşadığınız yerin tarihi ve kültürel dokusuna tutunarak yaşayacağınızı unutmamanız gerekir. Doğup büyüdüğünüz yer dışında hissedeceğiniz farklı duygular bu kararınızda sizleri bekliyor. Bunun yanı sıra sizin gibi ülkesini bırakıp gelecek yabancı öğrencilerin çeşitliliği sizleri dünya vatandaşı yapacak ve adapte sürecinizi azaltacaktır. Bu güzelliklerin yanı sıra doğup büyüdüğünüz yerden ve ailenizden uzaklaşmanız, yıllardır birlikte eğitim gördüğünüz arkadaşlarınızdan ayrı kalmanız sizleri olumsuz etkileyebilir diye düşünebilirsiniz ancak, hayatınızı tamamen değiştirecek olan bu kararınız sayesinde yep yeni bir hayatın kapıları açılmak üzere sizleri bekliyor olacak.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Evrensel dilin İngilizce olması ile birlikte birçok kişi yabancı dil eğitimi almak için ...
Son yıllarda özellikle üniversite öğrencileri daha iyi bir İngilizce öğrenebilmek için sayısız ...

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim