Köln Üniversitesi

Almanya’nın en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan Köln Üniversitesi 48 bin öğrenci nüfusu ile dünyanın da en çok öğrenciye sahip okullarından biridir. 1388 yılında kurulan okul, 1798 yılında kapatılmış ve 1919 yılında tekrar eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Dünya sıralamasında ilk 150 üniversite arasında yer alan Köln Üniversitesi’nin %70’lik bir kadın profesör nüfusu bulunmaktadır. Özellikle sosyal bilimler alanlarında gelişmiş olan üniversitede en çok tercih edilen bölümlerin başında Psikoloji ve Siyaset Bilimi gelmektedir.

Video

Alman devlet üniversitelerinin pek çoğu gibi Köln Üniversitesi de ücretsiz olarak eğitim vermektedir. Eğitim kalitesi düşünüldüğünde başvuru koşulları oldukça zor olan üniversitenin bölümlerinin süreleri lisans eğitimleri için 3, yüksek lisans eğitimleri için 2 yıl sürmektedir.

Köln Üniversitesi Başvuru Koşulları ve Aşamaları

Üniversitenin koşulları öncesinde Almanya’nın genel koşulları göz önünde bulundurulduğunda Türk lise diplomasına sahip bir öğrencinin öncelikle yapması gereken Türkiye’de üniversite sınavına girerek istediği bölümü Türkiye’de kazanmasıdır. Öğrenci bu koşulu yerine getirmesinin ardından Köln Üniversitesi’nde bölüm başvurularını başlatabilir.

Okulda özellikle lisans bölümleri Almanca sunulduğundan öğrenciden C1 seviye Almancasını kanıtlayacak bir TestDAF sınav sonucu alması istenmektedir. Öğrenci her yıl başvurularına Uni Assist üzerinden Kasım ayı sonrası itibari ile başlayabilir. Üniversitelerin ortak platform üzerinden yaptıkları bu başvuru sonrasında üniversite üzerinden devam ettirildiği ve ortak platform dönüşü geç olduğu için okul başvuru tarihini kaçırmamak için en erken şekilde başvuruların başlatılması en doğrusudur.

Köln Üniversitesi’ne başvuracak öğrencilerin başvuru için koşulları tamamlamasının yanı sıra not ortalamalarına da dikkat edildiği için lise transkriptleri oldukça önemlidir. Okul bölüm bazlı olarak çeşitli mülakatlar veya testler yapabilmektedir.

Yüksek lisans eğitimi için Köln Üniversitesi’ni tercih etmek isteyen öğrencilerin öncelikle dikkat etmeleri gereken şey not ortalamalarıdır. Okulda sınırlı da olsa sunulan İngilizce bölümlere başvuracak öğrencilerin IELTS veya TOEFL sonucu sunması; Almanca eğitim göreceklerse TestDAF sonucu almaları gerekmektedir. Öğrencinin mezun olduğu üniversitenin ise kesinlikle uluslararası geçerliliği bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru değerlendirilmeden iptal edilmektedir.

Köln Üniversitesi Konaklama Alternatifleri

Öğrenciler okul kabullerinin ardından veya kabul almadan önce okulun yurt alternatiflerini değerlendirebilir ve başvuru yapabilir. Genellikle okul kampüsü içerisinde bulunan bu yurt alternatifleri oldukça sınırlı olduğundan öğrencinin erken hareket etmesi oldukça önemlidir. Öğrenciler dilerse dışarıdan apart öğrenci yurtlarına başvurabilecekleri gibi oda kiralama yöntemini de tercih edebilirler.

Köln’de Yaşam Koşulları ve Çalışma İzni

Almanya’da akademik eğitim almaya giden öğrencilerin eğitimleri süresince kullanabilecekleri bir part-time çalışma izinleri bulunmaktadır. Öğrenciler bu çalışma izni sayesinde aylık olarak 600 ile 1000€ arası bir tutar kazanabilirler.

Köln şehri genel itibari ile pek çok Avrupa şehrine oranla yaşam şartları uygun olan şehirlerden biri olduğu için yurtta kalan bir öğrencinin harcayacağı tutar yaklaşık 600-700€ arasında kalmaktadır. Eğer öğrenciler dışarıdan özel bir konaklama alternatifini tercih ederlerse bu tutar 1000€ gibi rakamlara ulaşacaktır.

Almanya’da üniversite danışmanlığı ve Köln Üniversitesi ile ilgili daha detaylı bilgi için sitemizde bulunan bilgi istek formunu doldurabilir veya iletişim bilgilerimiz üzerinden danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Günümüzde İngilizce konuşmak, bilmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Geleceğe ...
İrlanda, doğal güzellikleriyle ve şehirleriyle harika bir ülkedir. Bu harika ülke dil ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim