Kanada

Kanada Güney Amerika kıtasının Kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Kanada 10 eyaletten oluşmaktadır. Bunlar Atlas Okyanusu bölgesi, Merkez Kanada bölgesi, Kanada bozkırları Bölgesi, Batı ve kuzey Sahilleri bölgesidir.Kanada'da Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu gibi karışık ve çok kozmopolit ülkelerden biridir. Atlas Okyanusu, Nova Scotia, New Brunswich, Prince Edward, İsland, Newfoundland, Labrador eyaletlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Kanada'da çiftçilik, tarım, Balıkçılık, madencilik ve Turizm ülkenin en büyük ekonomik gelir kaynaklarıdır. Kanada'nın Merkezi'nde bulunan Ontario bu bölgenin en kalabalık bölgesidir. Kanada'nın çok geniş bozkırları vardır. Manitoba, Saskatchewan, Alberta eyaletleri ile çevrilmiştir. Kanada topraklarının genel olarak Büyük bir kısmı düzlük ve verimli arazilerle çevrelenmiştir. Bu bölgede özellikle çiftçilik en zengin gelir kaynaklarındandır. Bir de dünyanın en büyük enerji kaynaklarına sahiptir

Kanada’nın Nüfusu

Kanada'nın nüfusu 31 milyondur. Bu bölgenin %80’den fazlası Amerika ve Kanada içinde bulunan şehir ve ilçelerde yaşarlar. Kanada'nın en büyük şehri Toronto’dur. Kanada da yaşayan büyük çoğunluğu Fransızlar oluşturur. Yaklaşık olarak 6 buçuk milyon Kanadalı Fransızca konuşmaktadır. Fransızların çoğu Quebec eyaletinde yaşarlar. Onun dışında Ontario ve New Brunswick de de yaşarlar.

Kanada Ekonomisi

Kanada'da Amerika Birleşik Devletleri gibi en üst düzeyde Yüksek Teknoloji kullanan endüstriyel bir toplumdur. Serbest pazar ekonomisi sistemi, Kanada'da yaşayan halkın yaşam standardını oldukça yükseltmiştir. Kanada'da doğal kaynaklar, ormancılık, madencilik, doğalgaz yatakları, tarım, balıkçılık gibi çok önemli geçim kaynakları vardır. Aynı zamanda teknoloji konusunda Kanada özellikle Telekomünikasyon, Biyoteknoloji, Uzay Teknolojisi, Eczacılık gibi Sanayi ve Teknoloji kollarında dünyanın lideri konumunda ülkelerden biridir.

Kanada’nın Sağlık sistemi

Kanada tıbbi anlamda da çok gelişmiş ülkelerden biridir. Çok geniş hastane ve tıp merkezleri ağına sahiptir diyebiliriz. Halkın genelinde Ulusal Sağlık Sigortası hizmeti verilmektedir. Eyaletin kendine ait sigorta programı bulunmaktadır. Buna göre, İngiliz Kolombiya’sı British Kolombiya’sı, Alberta eyaletleri ülkede bulunan yabancı öğrencilere Eğitim ve Sağlık Sigortası hizmeti sunar. Ancak bu eyaletin dışında yaşıyorsanız özel sigortanızın olması gerekmektedir. Sağlık hizmeti konusunda Kanada gelişmiş ülkelerden biridir. Ancak yaşam standardı yüksek olmasına rağmen pahalı bir ülkedir. Kanada hastalık konusunda da en az risk taşıyan ülkelerden biridir. Suları içilebilir durumdadır ve sağlıklıdır.

Kanada gelenekleri

Kanada kendine özgü, kendi sosyal yapısı olan bir ülkedir. Kanada da Sınıf ayrımına fazla rastlayamazsınız. İnsan hakları üst düzeydedir. Herkes birbirine saygılı ve kibar olmak zorundadır. Kanada gelenekleri biraz Türk geleneklerine benzerler. Eğer birinin evine misafir olarak gitmişseniz, aynı şekilde karşılık olarak siz de onu evinize davet etmeniz gerekir.

Kanada da Öğrencilik Hayatı

Kanada öğrenci şehridir diyebiliriz. Kanada'nın Vancouver, Vancouver British ve Columbia en sevimli şehirlerinden. Buranın şehrin doğal güzelliği ve kültürü insanları cezbetmektedir. Bolca alışveriş merkezi ve alışveriş yapılabilecek dükkânlar bulunmaktadır. Kanada'nın Vancouver şehrini en çok öğrenciler tercih etmektedir. Burada, Tiyatro, Sinema kulüpleri, Opera ve Bale gibi sanat festivalleri çok yoğun olarak yapılmaktadır. Toronto şehri, Kanada'nın yine hem finans merkezidir, hem de kültürel etkinliklerin çok fazla yapıldığı bölgelerden biridir. Toronto da kendinizi son derece güvende hissedebilirsiniz. Restoran çeşitleri çok fazladır ve farklı kültürlerin mutfaklarını Toronto'da bulabilirsiniz. Burası da öğrencilerin en fazla tercih ettiği bölgelerden biridir.

Kanada da Dil Eğitimi

Kanada Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey bölgesinde yer alan ülkelerden biridir. Kanada'da kendi içinde yaklaşık 10 eyaletten oluşur. Kanada'nın en büyük şehri Toronto’dur. Başkenti ise Ottowa’dır. Kanada'da İngilizce ve Fransızca dil eğitimi veren çok sayıda okul bulunmaktadır. Bu bölgede bulunan dil okullarında genellikle Fransızca ve İngilizce eğitim alınabilmektedir. Bunun dışında Ottawa, Montrea, Toronto dil okulları çok yaygındır.

Kanada Da Yaşam

Kanada Amerika Birleşik Devletleri de dâhil olmak üzere dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkelerinden biridir. Kanadalıların yarısından çoğu kendi evlerinde oturur. Herkesin mutlaka bir arabası otomobili vardır. Sosyal etkinlikler ve sanatsal etkinlikler bakımından da Kanada en gelişmiş ülke durumundadır. Kanada'da alışveriş merkezleri tiyatrolar bale Ve konser salonları spor ve eğlence tesisleri çok sayıda park bahçe ve gezecek alan bulunmaktadır. Öğrenciler okula giderken kampüslerin yer altında bulunan tünellerini kullanırlar. Kanada da kışın havalar çok soğuk ve Karlı olmasından dolayı öğrenciler yeraltında açılan tünelleri kullanarak okula giderler. Kanada'nın Vancouver bölgesinde tünellerin kullanılması çok yaygındır. Bu önlem hem öğrencilerin güvenli bir şekilde okula gitmelerini sağlamakta, hem de soğuk kış günlerinde öğrenciler soğuğu fazla yaşamamış oluyorlar.

Teknolojik Gelişmeler Üst Düzeyde

Kanada teknoloji alanında çok gelişmiş ülkelerden biridir. Hala, her geçen gün hızla büyümeye devam etmektedir. Özellikle Telekomünikasyon, Mühendislik ve Mikro Elektronik, Tıbbi Gelişmeler, Hidroelektrik, Nükleer santraller, Lazer, Optikler, Elektronikler, Biyoteknoloji ürünleri, yiyecek, içecek ve çevresel faktörler Kanada'da çok gelişmiş durumdadır. Hatta Kanada bu konuda Uluslararası bir Şöhret sahibidir.

Kanada da Konuşulan Diller

Kanada'da en çok kullanılan dil İngilizce ve Fransızcadır. Bu iki dil Kanada'nın resmi dili olarak kabul edilmiştir. Kanada'nın Quebec Bölgesi'ndeki insanların çoğu Fransızca konuşmaktadır. Geri kalanları ise İngilizce konuşurlar.

Kanada da Eğitim

Kanada'da çok sayıda Üniversite, Kolej ve Dil Okulları bulunmaktadır. Üniversitelerde en çok Bilgisayar Mühendisliği, İşletme, İletişim, Tıp, Ziraat bölümleri Üniversitelerde en fazla okutulan bölümlerdir. Ayrıca Eğitimde en son teknoloji kullanılmaktadır. Öğrenciler Kanada’yı özellikle tercih etmektedirler. Kanada'da yabancı ülkelerden gelen çok sayıda yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Özellikle Vancouver bölgesi dil okullarının en fazla bulunduğu bölgelerden biridir. Diğer dil ve Üniversite Eğitimi veren şehir Ontario’dur. Bunun yanı sıra Ottawa ve Toronto eğitim kültür ve sanatsal faaliyetler açısından çok gelişmiş durumdadır. Hatta bugünkü durumu Londra ve New York tan daha iyi konumdadır. Kanada'ya gelen çok sayıda yabancı öğrenci Kanada tarafından sunulan birçok fırsattan yararlanmaktadır. Eğitim amaçlı gitmek istenilen en iyi şehirlerden birisi kanadadır. Kanada'da eğitim almak için;

  • Kanada eğitim merkezinden bir kabul mektubu almanız gerekmektedir
  • Eğitim için ne kadar para ayırdığınız ı belgelemek ve bunun göstergesini Kanada'daki okullara sunmak durumundasınız
  • Kanada'da eğitim almak için eğitimini tamamladıktan sonra tekrar geri döneceğine dair bir kanıt belgesi sunmak durumundasınız
  • Kanada sağlık sisteminden istenilen sağlık muayenesini yaptırıp belgesini sunmak durumundasınız
  • Kanada'ya gelmek için bir eğitim vizesi almış olmanız gerekmektedir

Kanada Dil Okulları

Kanada'da bulunan dil okulları İngilizce ve Fransızca eğitimi vermektedir. Kanada bu her iki dil öğrenmek için en ideal ülkelerden biridir. İngilizce eğitimi için Kanada'ya gelen yabancı öğrenci sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Ülke genelinde çok fazla dil okulu bulunmaktadır. Kanada’da kullanılan dil İngilizce ‘ye çok yakın bir dildir. İngilizce bilenler Kanada'da İngilizce konuşarak bu aksanı çok çabuk öğrenirler. Gerek kurs için gerekse özel dil okulları için kurs başlangıçları son derece önemsenmektedir. Ayrıca üniversite eğitiminde kolej ve üniversite kolejlerde İngilizce eğitimi verilmektedir. Fransızca dil okullarında özellikle Quebec’de bir kısmı da ülkenin farklı bölgelerinde dil okullarına devam etmektedirler. İngilizce dil okulları olduğu gibi Kanada'da Fransızca dil okulları da oldukça yaygındır. Alacağınız kurs süresi siz belirleyebilmektesiniz. Yani kurs süresi esnek bırakılmıştır.

Kanada Da Üniversite Eğitimi

Kanada üniversitelerinde öğrenciler çok ders almak zorundadırlar. Üniversitelerdeki genel amaç birçok konuda öğrencinin uzmanlaşmasını sağlamaktır. İngilizce, Fizik, Ekonomi dersi alan öğrenciler bu derslerin yanında Fen, Edebiyat, Sosyal Bilgiler derslerini de almak zorundadırlar. Üniversite eğitimi 4 yıldır. 4 yıl sonra öğrenciler seçtikleri alanlardan mezun olurlar. Eğitim devlet tarafından desteklenir, ancak ücretlidir. Burada eğitim ücreti Amerika Birleşik devletlerinden daha düşüktür. Öğrenciler genellikle burs almadan okurlar. Yine de devletin desteklemesine rağmen okullar ücretlidir. Kanada'nın içinde çok fazla ve çok geniş üniversite ve kolejler vardır. Kanada üniversiteleri yalnızca eğitim değil aynı zamanda araştırma açısından da dünya ülkeleri arasında üst sırada bulunmaktadır. Kanada Üniversitesi'nde öğrenci harçları bağlı bulundukları bölüme göre farklılıklar göstermektedir.

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Kanada Kuzey Amerika Kıtası'nda bulunan çok geniş alana sahip ülkelerden biridir. Yüz ölçümü 9, 984, 670 kilometrekaredir. Dünyanın en büyük 2. büyük kara parçasına sahip ülkelerinden biridir. Kanada'nın ilk yerlileri Aborjinlerlerdir. Aborjinler Kanada'da 15. yüzyıla kadar yaşamışlardır. Kanada'da Amerika Birleşik Devletleri gibi kozmopolit bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Kanada vatandaşlarının %80’i Avrupa, %14’ü Asya ve % 5'i de Aborjin kökenlidir. Ottawa şehri Kanada'nın en büyük 4. büyük kentidir.

Kanada’yı Nasıl Gezersiniz?

Kanada'nın en güzel özelliklerinden biri Doğal yaşamı korumaları ve birçok el değmemiş doğal parklar ve manzaralara sahip olmalarıdır. Kanada’yı gezmeye karar verdiyseniz önce Niagara Şelalesi nden başlayın.

Niagara Şelalesi

Kanada'da görmeniz gereken en güzel yerlerden bir tanesi, Ontario kentinde bulunan Niagara Şelalesidir. Niagara Şelalesi Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri sınırında yer alır. Niagara Şelalesi farklı üç şelaleden oluşur. Çok uzun bir geçmişe sahiptir. 10, 000 yıl öncesine dayanan bir Niegara efsanesi vardır. Doğayı sevenlerin mutlaka görmesi gereken Niagara Şelalesi kendisi ve etrafındaki manzaralarda muhteşemdir. 30 saniyede 168, 000 metreküp su akar Niagara Şelalesinden ve burası Nikola Tesla'nın yaptığı Hidrolik Santral sayesinde Kanada'nın elektriğinin üretildiği yerdir.

Quebec City

Quebec City Kanada'nın Fransızca konuşulan eyaletlerinden biridir. Çok eski tarihe dayanan bir mimarisi vardır. Quebec City’nin mimarisi 1600 yıldır ayaktadır. Burası da öğrencilerin ve üniversitelerin çok olduğu kentlerden biridir. Sokakları, caddeleri korunmuş, Arnavut kaldırımları ile meşhur bir şehirdir. Ayrıca Quebec City’e gittiğinizde mutlaka Frontenac Şatosu görmelisiniz.

Banff Ulusal Parkı

Banff Ulusal Parkı Kanada'nın Alberta eyaletindedir. Rocky Mountain çevresinde olan Ulusal Park Doğa sporu yapanların uğrak yeridir. Ayrıca ormanda çok değişik bitkilerin yer aldığı çok büyükbahçeler vardır. Yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi alır. İçerisinde birçok hayvan yaşamaktadır. Geyik, ayı, kurt diğer vahşi hayvanlarda yaşamaktadır. Kış turizmi ile de Kanada'nın en gözde mekânlarından biridir müzikleri ve gece hayatı çok eğlencelidir.

Churchill Manitoba

Kanada'ya gittiğinizde Manitoba eyaletinde, Churchill şehrinin doğal güzellikleri ve vahşi Kutup ayılarının yaşadığı yeri mutlaka görün. Bu bölgede turizm şirketleri yılın belli aylarında turistik geziler düzenlerler. Churchill dünyanın kutup ayı hapishanesi olarak da bilinir. Aynı zamanda Churchıll şehrine yaz aylarında giderseniz, gece boyunca Kutup ayılarını görebilirsiniz. Ekim ve kasım aylarında gittiğinizde ise balinaları izleyebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında Baykuşları görürsünüz. Tam bir hayvan cenneti görüntüsündedir. Ayrıca Yağmur kuşu da Churchıll da yaşayan canlılar arasındadır. Buraya gitmeyi düşündüğünüzde en güzel mevsim Mayıs ve Ağustos aylarıdır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
4
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Kanada, yurtdışında eğitim almak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek sunmaktadır. ...
Yabancı dilini geliştirmek isteyen veya farklı bir dil öğrenmek isteyen kişiler genellikle ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim