İrlanda’da Yurt Dışı Eğitim

Hem akademik olarak hem de İngilizce öğrenmek için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan İrlanda’nın, evrensel dil olan İngilizcenin ikinci resmi dil olmasından ve halkının tamamının bu dili bilmesi nedeniyle ideal bir seçim olmaktadır. Avrupa’nın en iyi ve kaliteli eğitim sistemine sahip ülkelerinden biri olan İrlanda, dil öğrenmek ve geliştirmek amacıyla gidenler için İngilizce pratik yapma imkânı sağlamaktadır. Lisans eğitimi için gidenlerin yeterli İngilizceleri olmamaları durumunda da ilk bir sene hazırlık kursu şansı olmaktadır. Dünya çapında geçerliliğe sahip diplomalarıyla İrlanda’nın yüksek eğitim kalitesi ve Avrupa standartlarına göre uygun eğitim ücretleriyle kariyer alanında önemli bir adım atılmaktadır.

İrlanda’da Dil Eğitimi

Dil öğrenmenin en etkili yolu olan dil okulu eğitimi, İngilizceyi öğrenmek ve geliştirmek isteyen kişilerin anadili İngilizce olan bir ülkede öğrenmesi halinde daha çabuk ve kalıcı olması muhtemel olmaktadır. Pratik yapma şansının yanı sıra farklı kültürlerden oluşan bir sosyal çevre sayesinde iyi bir İngilizce seviyesi ile hedeflenen kariyer planlaması için önemli adım atılması sağlanmaktadır. Aktif ve kalıcı bir İngilizce eğitimi için başta Dublin olmak üzere İrlanda’da bulunan dil okulları, kaliteli bir eğitim imkânı ve farklı kültürler tanıma fırsatı elde etmektedir.

İrlanda’da Lisans Eğitimi

Avrupa’nın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan İrlanda, eğitim dilinin İngilizce olması ve İrlanda üniversitelerinin diplomalarının uluslar arası geçerliliğinin olması gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. İngiliz eğitim sistemi modelini örnek alarak eğitim kalitesini oluşturan ülkede lisans programları toplam 6 dönem olmak üzere 3 yıl sürmektedir. İrlanda’da eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin öncelikli olarak IELTS en az 6.0 olmak koşuluyla iyi derecede İngilizce seviyesine sahip olmaları, lise mezuniyet ortalamasının %85 ve üzerinde olması gibi şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İrlanda lisans eğitimi kapsamında İngilizcesi yeterli düzeyde olmayan öğrenciler için hazırlık eğitimi fırsatından, ihtiyaç duyulduğu takdirde faydalanılması mümkündür. Lisans eğitimi için başvuran öğrencilerin not ortalamasının yüksek olması gereken lise diploması ve transkript, IELTS 6.0 sınav sonucu, referans mektubu, öğrenci başarı sertifikaları ve niyet mektubunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

İrlanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

Lisans eğitimi gibi yüksek lisans eğitiminin de kaliteli olması, İngiltere eğitim sistemine benzemesi ve daha uygun ücretinin olması, birçok yabancı öğrencinin tercih etmesine neden olmaktadır. Bazı üniversitelerde 1 yıl olan yüksek lisans bazı üniversitelerde 2 yıl olmakta ve bu eğitim tez sunumuyla tamamlanmaktadır. Yüksek lisansın ardından doktora ve 5 yıllık yüksek doktora eğitimi fırsatı da bulunmaktadır. Akademik yılın Eylül ayında başladığı İrlanda’da ilk sömestr Aralık ayının sonunda biterken ikinci sömestr Şubat ayında başlayarak Haziran ayına kadar devam etmektedir. YÖK denkliği bulunan birçok İrlanda üniversitesi, denklik için öğrencilerin eğitim aldıkları okulların dünya sıralamalarındaki konumuna göre belirlenmektedir. İrlanda’da yüksek lisans programına başvuru için akademik dil yeterlilik sınavı sonucu programlara göre değişiklik göstermekte ve IELTS sınavından 6 – 6,5 almak gerekmektedir. Ayrıca üniversite ve bölümlere göre farklılık gösteren lisans ortalamasının en az 2,5 GPA olmalı, bunun yanında Özgeçmiş (CV), motivasyon mektubu, en az iki referans ve bazı bölümler için portfolyo sunmak kabul almak için istenilen evraklar arasında olmaktadır.

İrlanda’da Eğitim Alırken Çalışma Şartları

İrlanda’da eğitim alan öğrenciler part time – yarı zamanlı çalışma hakkı elde etmektedir. Lisans ve Yüksek Lisans eğitiminin yanı sıra dil okulu eğitimi alan öğrencilerin de belirli koşulların sağlanması durumunda çalışma hakkı bulunmaktadır. İrlanda’da bir dil okuluna 25 hafta ve üzeri kayıt yaptıran öğrencinin Garda National Immigration Breu’ya yapacakları çalışma başvurusuyla haftalık en fazla 20 saat olacak şekilde çalışmaları mümkün olmaktadır. Restoran, kafe, mağaza gibi yerlerde çalışan öğrenciler, hem para kazanıp hem de iş hayatı sayesinde daha fazla sosyalleşebilmektedir. İrlanda’nın birçok ülkeye göre hem eğitim hem de çalışma izni bakımından öğrencilere birçok avantaj sağlaması öğrencilerin daha çok tercih etmesine neden olmaktadır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Amerika’da yurtdışı eğitim konusunda en önemli tercih noktalarından birisidir. Özellikle ...
Yurtdışına çıkabilmek ve dil eğitimi alabilmek için mevcut bulunan aracı kurumlar ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim