Almanya'da Eğitim

Avrupa Birliği ülkeleri arasında eğitim sistemi en güçlü olan ülkelerin biride Almanya’dır. Türk öğrencilerin de en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Almanya hem güçlü eğitim sistemi hem de ucuz eğitim maliyetleriyle bir cazibe merkezi oluşturuyor. Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun fazla olması tercih nedenleri arasında bir diğer maddedir. Almanya’ya giden Türk öğrenciler, Türk nüfusunun fazla olması nedeniyle hem kültürel anlamda zorlanmıyor hem de kendilerini daha güvende ve rahat hissediyorlar. Bu nedenle Almanya’da üniversite eğitimi almak ya da yüksek lisans yapmak diğer Avrupa ülkelerinin yanında bir adım öne çıkıyor. Almanya, Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olmakla birlikte en büyük sanayiye sahip ülkesi konumundadır. Üniversite veya yüksek lisans eğitimi sonrası Almanya’da çalışma fırsatları oldukça fazladır.

Almanya’da Üniversite

Almanya’nın güçlü ekonomik durumu güçlü eğitim sistemi ile her alanda Almanya’da kaliteli ve iyi eğitim almak mümkün. Başvuru için ilk öncül lise diplomasına sahip olmak ve Almanca bildiğini kanıtlayacak testDaf, DSH gibi kurumlar tarafından yapılan ZOP gibi bir sınava girmesi gerekmektedir. Eğer Türkiye’de 4 yıllık bir lisans programına yerleştiyseniz, Almanya’da eğitime devam etmek daha kolay olacaktır. Yabancı öğrencilerin Almanya’da burs bulabilmesi oldukça güçtür. Ancak akademik anlamda üstün bir başarınız olursa burs bulabilme ihtimalini bulabilirsiniz. Ancak yabancı öğrenciler yasasına göre, yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izinleri vardır. 90 gün full time ya da 180 gün part time çalışma fırsatınız vardır.

Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da yüksek lisans eğitimi için lisans diplomasıyla birlikte Almanca düzeyinizi kanıtlayan belge istenmektedir. Yüksek lisans yapacağınız alanla ilgili temel bilgilerin olması beklenmektedir. Genel olarak Almanya’da yüksek lisans 1-2 yıl sürmektedir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
1
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Son yılların hem iş imkanları hem de yaşam koşulları göz önüne alındığında ...
Pasaport hakkında merak edilenleri, Pasaport çıkarılırken ki süreçleri, gerekli ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim