İtalya

İtalya Güney Avrupa'da Akdeniz'e kıyısı olan bir yarımadadır. İsviçre Fransa Slovenya ve Avusturya ile komşudur. Ayrıca Sicilya ve Sardunya da İtalya'ya bağlıdır. İtalya Avrupa'da 61.000.000 nüfusu ile Avrupa'nın en kalabalık 4 Ülkesinden biridir. Yüzölçümü 302,000 metrekaredir. İtalya'nın iklimi ılıman bir iklimdir. İtalya Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış ülkelerden biridir. Dini inancı Hristiyan Katolik’tir. Hristiyan Katolik mezhebinin merkezi de Vatikan’dır. Tarihi miras açısından son derece zengin bir ülkedir. İtalya çok fazla turist almaktadır. İtalya birçok kuruluşa üye ülkelerden biridir. G7, Avrupa Birliği, NATO, OECD, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütüdür. Ekonomisi oldukça gelişmiştir. Turizm açısından da çok fazla turist alan ülkelerden biridir. İtalya'nın başkenti Roma’dır. İtalya 20 bölgeye ayrılmaktadır. İtalya'nın içinde Vatikan, San Marino ve İtalya 3 farklı ülke gibi düşünülebilir. İtalya'nın en turistik şehirleri Roma, Milano, Napoli, Palermo, Floransa, Bari, Venedik, Verona ve Pisa’dır.

İtalya’da İnanç Sistemi ve Konuşulan Diller

İtalya'nın resmikabul edilmiş dili İtalyancadır. Neredeyse nüfusunun tamamı İtalyanca konuşur. Ancak Ülkede İspanyolca Fransızca ve İngilizce ‘de konuşulan diller arasındadır İtalya'da yaşayan neredeyse nüfusun çoğunluğu Roma Katolik Kilisesi’ne bağlıdır. Ancak Yahudilerin de çok fazla olduğu ülkelerden biridir. İtalya'ya son 80- 90 yıldır Kuzey Afrika ve Asya kıtasından da göçler olmuştur. Bu göçlerin sonucunda Müslüman ve Budist nüfusu da artmıştır.

İtalya’nın Tarihi

İtalya tarihi geçmişi açısından 200.000 yıllık tarihi geçmişi vardır. İtalya Romalılardan öncede Avrupa ve Asya'da çok insan yaşamıştır. Milattan önce 1. yüzyılda jul Sezar Roma İmparatorluğunu genişletmiştir. Roma İmparatorluğu, doğu ve batı olarak ikiye ayrılmış, Britanya dan İran'a kadar olan alandadır. Çok geniş bir alanı Roma imparatorluğuna bağlanmıştır. Roma İmparatorluğu, Dünya tarihini etkileyen en büyük İmparatorluklardan biridir. Roma İmparatorluğu Ortaçağda batı ve Doğu olarak ikiye ayrılmış, ardından önce Batı Roma İmparatorluğu yıkılmış, daha sonra da Doğu Roma İmparatorluğu yıkılarak küçük krallıklara ayrılmıştır. İtalya topraklarında, Batı Roma İmparatorluğu kalıntıları kalmıştır. İtalya, Avrupa medeniyet zemini önce Rönesans’la yapmıştır, daha sonra İtalya kutsal Roma İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. Ardından Avrupa'nın neredeyse en büyük gücü olan ülkelerden biri olmuştur. Sonradan 19. yüzyılda milliyetçilik akımı, sayısız savaşlar yaşamış 871 yılında da ulusal bağımsızlığını ilan etmiştir ve şimdi İtalya cumhuriyetidir.

İtalya’nın iklimi

İtalya'da iklimsel değişiklik çok fazla yaşanmaktadır. Kuzey kesimler daha çok kara iklimine hâkimdir, Deniz kenarları ve orta bölgelere doğru gelindiğinde tropikal bir iklim özelliği görülür. Ülkenin Güney sahil kesimlerinde ise Akdeniz iklimi görülmektedir. Sıcaklıklar kışın 0 dereceye kadar düşer, ortalama kışın ısı 12 derece dolaylarındadır. Yazları ise 20 derece ile 30 derece arasında değişiklik gösterir. İtalya'nın kuzeyi Alp dağlarından dolayı oranın iklimini hisseder. Bu nedenle bu bölgede yazlar kısa sürer, ancak kışlar karlı ve soğuk geçer. Kuzeye gelindiğinde ise karasal yoğun bir karasal iklim görülür, güneyde daha çok sahil kesiminde Akdeniz iklimi olduğu için sıcak ve yağışsız iklim, kışları da daha ılık bir iklim görülmektedir.

İtalya’da Ekonomi

İtalya ekonomisi oldukça iyi durumdadır. Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılası oldukça yüksektir. Sanayi ekonomisi ve sanayinin gelişmiş altyapısı vardır. Uluslararası para fonu ve Dünya Bankası İtalya'nın, dünyanın 9 Avrupa ülkesinden ekonomik olarak güçlü ülkesi olduğunu söylemektedirler. Ülkenin satın alma gücü sıralamanın çok üzerindedir. İtalya dünyaya Mühendislik ürünleri, Tekstil ve Konfeksiyon üretim makineleri, nakliye araçları, kimyasal ürünler, küçük mineraller, metaller, ihraç etmektedir. İtalya ekonomisini ayakta tutan en güçlü kaynak ise Turizm, İletişim, Makine, Kimya, İlaç, Tekstil ve beyaz eşyadır.

İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından ve en çeşitli mutfaklarından biridir. Ancak İtalya'nın farklı bölgelerinde, farklı yemek kültürü vardır. Peynir çeşitleri ve şarap İtalya mutfağının olmazsa olmazıdır. Aynı şekilde kahve ve espresso İtalya'nın yine vazgeçilmez içeceklerinden bitkisidir. İtalya'nın kahve kültürü oldukça köklüdür. İtalyan yemekleri, kırmızı et ağırlıkta olan yemeklerdir. İtalya'da deniz ürünleri ve kabuklu deniz ürünleri oldukça fazladır. Bir de İtalya'nın en ünlü yemekleri makarnalardır. İtalyan mutfağının en zengin kısmını makarnalar oluşturmaktadır. Oldukça değişik türde makarna yapılmaktadır. Makarnalar genellikle evde yapılanları çok lezzetlidir. İtalya'nın ev yemekleri ayrı lezzetlidir. Restoranlarda verilen yemekler ayrı lezzetlidir. İtalyan pizzası İtalyan mutfağının önemli yemeklerinden biridir. Pizzalar odun fırınında pişirildiği için çok farklı lezzeti vardır. Pizzanın en fazla üretilen ve pizzanın ait olduğu şehir Napoli’dir. Napoli’deki pizzalar Mozarella peyniri ile birlikte bütünleşmiştir. Ayrıca peynir kültürü çok gelişmiş olan İtalya'da Parmesan ve Parma peynirleri de neredeyse bütün yemeklerde restoranlarda yenir. Yine İtalyan mutfağına ait Risotto, Lazanya, Tiramisu İtalyanlara ait enfes yemeklerdir. Zeytinyağlı yemekler konusunda da en uzman ülkelerden biri İtalya’dır.

İtalya’da Eğitim

İtalya'da ilköğretim eğitimi 6 yaşında başlar ve ilkokul 5 yıldır. İtalya’da zorunlu eğitim, 3 yıl ortaokul, 5 yılda lise olmak üzere toplam 8 yıldır. Orta öğrenimini tamamlayan öğrenciler herhangi bir meslek dalında uzman olmak istediklerinde Üniversite bölümlerine kayıt yaptırabilirler. Onun için önce sınava girerler ve 2 yıllık yüksekokul eğitimi alırlar. Ayrıca İtalya'da sanat okulları, mesleki eğitim veren teknik liseler, meslek liseleri bulunmaktadır. Üniversite eğitimi lise, liseden mezun olan öğrenciler üniversite sınavına girmeleri gerekmektedir. Bunun için bir yeterlilik Sınavı düzenlenir, buna girebilmeleri için 12 yıllık bir orta öğrenimi bitirmiş olmaları gerekir

İtalya’da Dil Okulu

İtalya'da birçok dil okulu bulunmaktadır. Ayrıca gençlerin birçoğu İtalyancayı öğrenmek istemektedir. Bunun için birkaç ay süren dil kursları sonucunda İtalyancayı öğrenirler. Bazı durumlarda daha uzatarak ve uzun kalarak İtalyancanın yanı sıra İtalyan kültürünü de yakından öğrenmeyi isteyen öğrenciler bulunmaktadır. Özellikle Roma ve Floransa gibi şehirlerde dil okulları çok fazladır. İtalya'daki dil okullarında farklı programlar uygulanmaktadır. En çok öğrenciler tarafından tercih edilenler, genel İtalyanca eğitimi, yoğun İtalyanca eğitimi, akademik İtalyanca dil eğitimidir. Bir de birebir İtalyanca eğitimi bulunmaktadır. Ayrıca, İtalya üniversitelerinde de hazırlık programları adı altında dil eğitimi verilmektedir. Din eğitiminin en çok verildiği şehirler Roma, Milano, Floransa Livorno İtalya'daki dil eğitiminin sağladığı avantajlardır. Mesleki eğitimlerine Mimar veya görsel tasarım olarak devam etmeyi düşünen öğrenciler İtalyanca öğrenmeyi önemsemektedirler. Öğrendikleri İtalyanca ile mesleki yeterlilik konusunda bir kariyer sağlamış olurlar.

İtalya’da Gezilecek Şehirler

İtalya'ya gezmeye gitmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bir Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Avrupa'nın 4 kalabalık ülkesi olan İtalya'da gezebileceğiniz birbirinden güzel şehirler bulunmaktadır.

Bu şehirler

  • Roma
  • Venedik
  • Floransa
  • Milan
  • Napoli
  • Verona
  • Torino
  • Bologna
  • Perugia
  • Genova

Roma

Roma İtalya'nın en güzel şehirlerinden biridir. İtalya'nın başkenti Roma'nın içinde ortaçağdan kalma birçok Anıt, Kilise, Çeşme, Müze ve Rönesans zamanında kalma eserleriyle tam bir müze havasında şehirdir. Ayrıca İtalya’nın Roma şehrinde Dünyanın 7 harikasından biri olan Kolezyum'u gezebilirsiniz. Ayrıca İtalya'da Antik Roma Tapınağı gezilebilecek yerlerden biridir.

Venedik

Venedik İtalya'nın en otantik kentlerinden biridir. Venedik İtalya’nın en romantik kentlerinden biridir. Buraya baktığımızda sanki Venedik’in yüzen bir şehir olduğunu düşünürsünüz. Buradaki mimari sanat eserleri ve gondolcuların kattığı ambiyans muhteşem görüntüler oluşturmaktadır. Venedik de Sokaklar köprülerle birbirine bağlanmaktadır. Venedik de ayrıca San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden yapılma bazilikası mutlaka görülmeye değerdir.

Floransa

Floransa Rönesans'ın başlangıç noktası olarak bilinen şehirlerden biridir. Dünyanın da bilinen önde gelen şehirlerinden biridir. Burada Arno Nehri, İtalya'nın katedrallerinden Santa Maria del Fiore, Palazzo, Vecchio gibi Rönesans mimarisinin örneklerini gezebilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Dante gibi sanatçıları yetiştiren Rönesans dönemine ait heykel, tablo ve sanat eserlerini de görmenizi tavsiye ederiz.

Milan

Milan gerek İtalya'nın, gerekse Avrupa'nın sanat anlamında en zengin kentlerinden biridir. Tam bir Avrupa Metropoldür. Burada moda okulları ve modayı yönlendiren alışveriş mağazaları bulabilirsiniz. Ayrıca dünyanın Gotik tarzda yapılmış katedrali Duomo di Milano dünyanın en eski Alışveriş Merkezi Vittoria, 2. Emanuel dünyanın en büyük tiyatro binası ve Leonardo Da Vinci'nin son akşam yemeği tablosunu mutlaka görmemiz gerekir.

Napoli

Napoli İtalya’nın Roma ve Milano'dan sonraki en büyük şehirlerinden birisidir. Tarihi bakımdan son derece zengindir. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Napoli İtalya'nın Güney kısmında bulunur. Buranın çok eski bir şehir merkezi vardır. Vezüv yanardağının aktifleşmesi ile oluşan taşlaşan bir Pompei Antik Kenti bulunmaktadır. Ayrıca Napoli krallığından kalan Avrupa'nın en büyük Sarayı buradadır.

Verona

Verano, Roma dönemini yaşamış bir kenttir. Burası Romeo ve Juliet in hikâyesi ile tanınan şehirlerden biridir. Eski çağlardan kalma klasik eserlerin bulunması sebebiyle burası da UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunmaktadır. Burada sanat festivalleri ve sanatsal faaliyetler çok fazla yapılmaktadır. Sanatsal anlamda anılan şehirlerden biridir. İtalya'ya en çok turist gelen şehir burasıdır. Ayrıca burası en çok gezilmesi gereken yerlerden biridir. Romeo ve Juliet in evi Ponte di Pietra Arco di Gavi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Torino

Torino İtalya'nın içinde sanat eserleri tarihi müzeler ve tarihi eserler bulunan şehirlerinden biridir. Ayrıca 2006 yılında Kış Olimpiyatları Torino’da yapılmıştır. Muhteşem müzeleri bulunan şehirde aynı zamanda çok şık kıyafetler, zarif dükkânlar, restoranlar, Kültür Merkezi olan eski İtalyan mimarisini görebilirsiniz. Burada en fazla ağırlıkta olan Barok mimarisidir. Baron mimari tarzında yapılmış saraylar muhteşem görülmeye değerdir. Mole Antonelliana, Palatine kuleleri turizm katedrali mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca Kuzeybatı kesimine giderseniz Torinonun Pony ile Alpleri de izleyebilirsiniz.

Bologna

Bologna Ortaçağ mimarisinin merkezi durumunda bir şehirdir. İtalya'nın Kuzey kesiminde bulunmaktadır. Hem Sosyalist siyasi görüşü, kırmızı tuğlalı binalarıyla tam bir komünist Kızıl şehir durumundadır. Aynı zamanda Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biri bu şehirde bulunmaktadır. Ayrıca bunun yanında Neptün Çeşmesi, Torri Di Bologna, Magnolia Meydanı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Perugia

Perugina İtalya'nın son yüzyıla kadar ortasında yer alan bir şehirdir. Umbria Bölgesi'nin aynı zamanda başkentidir. Milattan önce 9. Yüzyılda bir vadinin üzerinde kurulmuştur. Şehir vadinin üzerinden bakıldığında harika bir manzaraya sahiptir. Bu Şehirde iki tane üniversite bulunmaktadır. Farklı ülkelerden öğrenciler geldiği için buranın nüfusu oldukça kozmopolit yapıdadır. Yabancılar İtalyanca öğrenmeye Bu şehre gelirler. Ayrıca yaz aylarında ünlü caz festivalleri de yine bu şehirde yapılır. Ünlü Colegio Del Cambio ünlü tablolarıyla Galleria Nazionale Del Umbria mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

Genova

Cenova İtalya'nın kuzeybatısında bulunur. Burası en büyük liman kentlerinden biridir. Kristof Kolomb'un doğduğu yer olarak bilinen şehirdir. 2004 yılında Cenova Avrupa kültür başkenti olarak ilan edildi. Palazzi Dei Rolli, San Lorenzo katedrali, Teria Feneri, Porto Antico gibi birçok tarihi eserleri burada gezebilirsiniz. Ayrıca Cenova Ortaçağdan kalan tarihi eserleri de barındıran bir şehirdir. Saray ve müzeleri çok fazladır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Eğitim, hayatın en önemli faaliyetlerinden biridir. Ülkemizde de birçok insan tarafından ...
Miami, Florida kentinin yani Atlantik kıyısının güneydoğu tarafında yer alan bir liman kentidir. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim