italya Üniversite

İTALYA ÜNİVERSİTE

İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalya, son yıllarda Türk öğrencilerin yüksek öğrenim için tercih ettiği avrupa ülkelerinin başında gelmektedir. İtalya öğrencilere kaliteli bir eğitim ortamı ve benzersiz tarihi, kültürel alanlar sunmasının yanı sıra tasarım ve mühendislik gibi pek çok alanda dünyaca haklı bir üne sahiptir.

İtalya'da başta devlet üniversiteleri olmak üzere, geniş üniversite ve bölüm seçenekleri sunabilmekteyiz. İtalya'da eğitim dili genellikle italyanca olmakla birlikte İngilizce bölümler de bulunabilmektedir.

İtalya'da eğitim ücretleri, merkezi avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ekonomik olarak adlandırılabilecek düzeyde fiyatlara sahiptir. Üniversite ve bölüme bağlı olmakla birlikte yıllık eğitim ücretleri 1500 ile 20.000 Euro aralığındadır.

İtalya'da üniversite okumak isteyen öğrenciler için 2 farklı model uygulanmaktadır. Tıp, Mimarlık ve veterinerlik bölümünde eğitim görmek isteyen öğrenciler için İtalya eğitim bakanlığı, Türkiye'deki üniversite sınavına benzer merkezi bir sınav düzenlemektedir.

Video

Bunun dışında diğer alanlarda, üniversiteler öğrenci kabulü için kendi sınavlarını uygulamaktadır ve bu sınav sonuçlarına göre öğrenci kabul etmektedirler. Yine bu alanlar dışında kalan bölümlerde hiç bir sınav uygulaması yapmadan direkt öğrenci kabul eden üniversiteler de mevcuttur.

İtalya'da Üniversite Eğitimi Süresi

İtalya'da lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans programları ise 1 ila 2 yıl aralığında sürmektedir.

İtalya'da Üniversite ve Türkiye'deki Denkliği

Türkiye'de denklik sistemi YÖK'ün aldığı karar ile 5 akademik kuruluşun sıralaması ile belirlediği dünyada en iyi sayılan 1000 Üniversitenin denkliği vardır. Yıllık sıralamayı belirleyen kuruluşlar ise şunlardır: QS World University Rankings, Times Higher Education (THE) World University Ranking, University Ranking by Academic Performance (URAP), Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking.

Eğer başvuracağınız üniversite dünyada ilk 1000'de yer almıyor ise Türkiye'deki üniversite sınavındaki puan ve sıralamanız denklik için gerekli hale gelmektedir. Kazandığınız bölüm ile ilgili denklik koşulları YÖK taradından tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik gibi alanlar için ayrı ayrı belirlenmektedir. Genel olarak ilk 1000'de yer almayan bir üniversiteye başvurmuş iseniz Türkiye'de YKS puanı almanız denklik için şarttır ve bölümlere göre aşağıdaki sıralamalarda yer almanız gerekmektedir.

Tıpilk 40.000'de yer almak
Hukukilk 150.000'de yer almak
Mimarlıkilk 200.000'de yer almak
Mühendislikilk 240.000'de yer almak

devamını göster Devamını Göster

İtalya'da Üniversite Eğitim ve Yaşam Masrafları

1 Yıllık Eğitim Ücreti1500 - 6000 € (bölüme göre farklılık gösterebilir)
1 Aylık konaklama Ücreti300 € (ortalama)
1 Aylık Beslenme Ücreti400 €
1 Yıllık toplam gider8500 - 17000 € (ortalama)

devamını göster Devamını Göster

İtalyan Üniversiteleri

Devlet Üniversiteleri: Politecnico di Milano, University of Bologna, Sapienza University of Rome, Universita di Padova, University of Milan, Politecnico di Torino, University of Pisa, University of Trento, University of Naples, University of Florence, University of Turin, Universita degli Studi di Pavia, University of Siena, University of Trieste, Ca’ Foscari University of Venice, University of Bari, University Palermo, University of Brescia, University of Messina, University of Genova, University of Trieste, University of Udine, Verona University

Özel Üniversiteler: UniCamillus, Universita Carlo Cattaneo LIUC, Universita Cattolica del Sacro Cuore, Libera Universita Maria Santissima Assunta, Universita degli Studi Internazionali di Roma, Universita Europea Di Roma, Humanitas University, ESCP Europe, International University College of Turin, Libera Universita di Bolzano, John Cabot University, NABA

İtalya'da Dünya sıralamasındaki Üniversiteler: Politecnico di Milano, University of Bologna, Sapienza University of Rome, Universita di Padova, University of Milan, Politecnico di Torino,, University of Pisa, University of Trento, University of Naples, University of Florence, University of Turin, Universita degli Studi di Pavia, University of Siena, University of Trieste, Ca’ Foscari University of Venice, University of Bari, Verona University

devamını göster Devamını Göster

İtalya Üniversite Başvuru Evrakları

  • Transkript ve/veya diploma (İngilizce veya İtalyanca)
  • CV
  • Motivasyon Mektubu
  • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliği belgesi
  • Referans mektupları

devamını göster Devamını Göster

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim