Amerika Yüksek Lisans

Amerika'da Yüksek Lisans

Amerika Birleşik Devletleri, özellikle yüksek lisans eğitimi ile ün salmış ülkelerin başında gelmektedir. ABD'de okumak, zengin bir kültürel ve sosyal deneyimin yanı sıra, eğitimde yapılan araştırmaların katkısı ile öğrencilere farklı bir bakış açısı kazandırır.

Harvard, Yale ve Stanford gibi dünya sıralamasının en üstlerinde yer alan üniversitelerin haricinde her eyaletin kendine ait büyük üniversitelerinde de özel programlar bulunmaktadır. Örneğin; Los Angeles eyaletinde UCLA’ da dünyaca ünlü film yıldızlarının mezun olduğu en iyi film yapımı programı bölümü bulunmaktadır.

Aslında genel olarak incelediğimiz zaman Amerika’da 4500 in üzerinde yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Fakat bunların önemli bir kısmı College dediğimiz 2 yıllık ön lisans eğitim verdiği için, bu okullarda “Graduate Study” adı verilen yüksek lisans eğitimi bulunmamaktadır. Buna rağmen Amerika’da yüksek lisans alınabilecek birçok alternatif bulunmaktadır.

Okullar eğitim verdikleri bölümlerdeki başarı oranlarına göre sınıflandırılırlar. Özellikle okulların yüksek lisans alanlarında olan araştırma çalışmalarındaki başarılarına göre sıralamalarda yer alır ve farklı alanlarda uzmanlaşırlar. Örnek verecek olursak; mühendislik alanında MIT, Carnegie Mellon, University of California Berkeley, Caltech Uni., Princeton gibi okullar en iyiler listesinde bulunurken, İşletme alanlarında ise Harvard, Stanford, University of Pennsylvania, Nortwestern Uni., Uni. of Chicago gibi okulların listede olduğunu görebiliyoruz. Bu farklılık, okulların bünyesinde bulunan profesörler ve onların yaptıkları çalışmalarla da doğrudan orantılıdır. Tabi bu tür sınıflandırmaları hukuk, sanat, psikoloji gibi disiplinlerde de görebiliyoruz.

Son yıllarda en çok talep edilen bölüm MBA (Master of Business Administration) olarak bilinmektedir.

Amerika’da dünya sıralamasındaki en iyi okullar dışında tabi ki de yüksek lisans yapılabilecek orta segmentte yer alan çok uygun fiyatlı yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz okullar da yer almaktadır. Örneğin; yıllık ücretleri 15.000 dolar olan (araştırma üniversitesi olmayan) ve genelde işleme bölümleri ağırlıklı olan okullar Amerika’da birçok eyalette yer almaktadır. Bu okullar genellikle kampüs okulları değildirler, daha çok şehir merkezlerindeki bina okullarıdır. Bu tür üniversiteler Türk öğrenciler için önemli alternatiflerden biri olmaktadır. Özellikle uygun maliyetli olması Türk öğrencilerin tercih etmesinde önemli bir etkendir. Aynı zamanda bu okulların program devam ederken CPT (Curricular Practical Training), bittikten sonra da OPT (Optional Practical Training) yani belirli şartlarla çalışma imkanı sunulan programa sahip olması nedeni ile oldukça cazip bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almadan önce üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri de GRE ve GMAT sınavlarıdır. GRE genellikle mühendislik ve sosyal bilgiler alanında yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin girmesi gereken bir sınavken, GMAT ise daha çok işletme alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. İki sınavda da aritmetik, geometri, veri okuma gibi alanlar test edilirken GRE sınavının biraz daha zorlayıcı bir sınav olduğunu söylenmektedir. Özellikle GMAT daha çok gramer kurallarına odaklanırken GRE pratik zeka, matematik ve fen bilimleri altyapısına ve kelime bilgisine odaklanır.

Amerika’da Yüksek lisanstan kabul alabilmek için üzerinde durulması gereken en önemli evraklardan biri de niyet mektubudur. Niyet mektubunda kendinizi çok iyi ifade edebilmeniz, neden seçtiğiniz okulda yüksek lisans yapmak istediğinizi, neden o okulu seçtiğinizi ve neden o okulun sizi kabul etmesinin faydalı olacağının gerektiğinin çok detaylı bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Katılmış olduğunuz sosyal, sanat ve sporla alakalı tüm aktiviteleri tüm detaylarıyla anlatmayı ihmal etmemek, elde etmiş olduğunuz irili ufaklı tüm başarıları açık bir dille anlatmanız sizi kabul almanız için bir adım öne çıkartacaktır. Diğer ülkelerdeki başvuru süreçlerinin aksine Amerika için niyet mektubunu uzun tutmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Diğer bir önemli konu da Yüksek lisans için yeterliliği sağlayamayan öğrencilerin elindeki diğer alternatiflerdir. Öğrenciler eğer akademik yeterlilik ve dil yeterliliği olarak gerekli koşulları sağlayamıyorlarsa o zaman belli kuruluşların sağladıkları Pre-master programlarına katılıp bu yeterliliklerini arttırabilirler. Örnek verecek olursak öğrencinin not ortalaması 2.4/4.0 ve Toefl skoru da 80 ise, bu öğrenci aracı kuruluşların yarım dönemlik ya da 1 yıllık pre-master programlarına katılıp daha sonra direkt yüksek lisansa başlayabilir.

Uluslararası öğrenciler, kendilerini geliştirmek ve kendi ülkelerine döndüklerinde kariyerlerinde farklılık yaratabilmek için yüksek lisans eğitimleri sırasında da farklı kurslar veya sertifika programları alabilirler.

ABD kampüslerinde çok sayıda uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle de çok sayıda uluslararası kulüp bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler eğitimleri sırasında tüm dünyadan arkadaş edinme şansını elde ederler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek öğrenim sırasında öğrenciler zorunlu derslerinin dışında araştırmaya yönelik çok sayıda çalışma da yaparlar. Bu araştırmalar eğitim dışı hızlı gelişmeyi ve öğrenmeyi destekler.

Lisans derecesinden farklı olarak yüksek Lisans eğitiminde belirli bir konuda uzmanlaşma hedeflenmektedir. Ders müfredatları dışında yapılan araştırmalar ve eğitimin sonunda ‘tez‘ yazılması gerekmektedir. Günümüzde bazı ‘tezsiz’ yüksek lisans programları da bulunmaktadır.

Akademik Takvim

Amerika Birleşik Devletlerinde genellikle eğitim Ağustos ayında başlar. Fakat bazı üniversiteler kendilerine ait farklı bir takvim uygularlar.

Eğitimler genelde 2 yarıyıldır, ancak bazen 4 dönem ya da 3 dönem uygulamaları da vardır o nedenle eğitime karar verilen üniversitenin akademik takvimini incelemek önemlidir. Başvuru ve eğitime başlangıç tarihleri üniversiteler arasında farklılık gösterebilir.

Amerika’ da Master Programları genellikle 2 senedir. Bazı üniversitelerde, az sayıda da olsa profesyonel çalışanlar için 1 senelik yüksek lisans programları da bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Ücretleri ve Başvuru Şartları

Yüksek Lisans ücretleri ve başvuru şartları eyalete, üniversiteye ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar 30.000$ – 120.000$ arasında değişmektedir.

Yüksek lisansa başvurmak için gerekli genel belgeler:

  • Lise ve lisans diplomasının kopyası
  • Üniversite ortalaması 4.00 üzerinden en az 2.5 olmalıdır (GPA)
  • Lisan eğitimi transkripti
  • Pasaport kopyası
  • Özgeçmiş (c.v)
  • Varsa alınmış burslarla ilgili resmi belgeler
  • Referans mektupları (2-3 adet)
  • Niyet mektubu
  • İngilizce seviyesini belirten sınav (TOEFL, IELTS, C1 veya C2 İleri Seviye Proficiency)

Amerika’ da Lisansüstü eğitimlerini mühendislik, fen ve sosyal bilimler, güzel sanatlar ve spor alanlarında yapmak isteyen öğrencilerin TOEFL sınavının dışında GRE sınavına girmeleri gerekmektedir.

İşletme ve alt dallarında yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrencilerin de GMAT sınavına girmeleri gerekmektedir.

Çalışma İzni

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans sonrası 2 seneye kadar uzatılabilen çalışma izni vardır.

Yüksek lisansını işletme ve sosyal bilimler dallarında yapan öğrenciler eğitimleri sonrası 1 sene tam zamanlı çalışma (Optical Practical Training -OPT) hakkı elde ederler.

Yüksek lisansını mühendislik dallarında yapan öğrenciler ise 2 sene OPT hakkı elde ederler.

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim