Amerika Yüksek Lisans

Amerika'da Yüksek Lisans

Amerika Birleşik Devletleri, yüksek lisans eğitimi ile en ünlü ülkelerden birisidir.ABD'de okumak, zengin bir kültürel ve sosyal deneyimin yanı sıra, eğitimde yapılan araştırmaların katkısı ile farklı bir bakış açısı kazandırır.

Harvard, Yale ve Stanford gibi Dünya sıralamasının en başlarında olan üniversiteler dışında her eyaletin kendine ait büyük üniversitelerinde özel programları bulunmaktadır. Mesela Los Angeles eyaletinde UCLA’ da dünyaca ünlü film yıldızlarının mezun olduğu en iyi film yapımı programı bölümü bulunmaktadır.

Uluslararası öğrenciler, kendilerini geliştirmek ve kendi ülkelerine döndüklerinde kariyerlerinde farklılık yaratabilmek için yüksek lisans eğitimleri sırasında da farklı kurslar veya sertifika programları alabilirler.

ABD kampüslerinde çok sayıda uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle de çok sayıda uluslararası kulüp bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler eğitimleri sırasında tüm dünyadan arkadaş edinme şansını elde ederler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek öğrenim sırasında öğrenciler zorunlu derslerinin dışında araştırmaya yönelik çok sayıda çalışma yaparlar. Bu araştırmalar eğitim dışı hızlı gelişmeyi ve öğrenmeyi destekler.

Lisans derecesinden farklı olarak yüksek Lisans eğitiminde belirli bir konuda uzmanlaşma hedeflenmektedir. Ders müfredatları dışında yapılan araştırmalar ve eğitimin sonunda ‘tez‘ yazılması gerekmektedir. Günümüzde bazı ‘tezsiz’ yüksek lisans programları da bulunmaktadır.

Akademik Takvim

Amerika Birleşik Devletlerinde genellikle eğitim Ağustos ayında başlar. Fakat bazı üniversiteler kendilerine ait farklı bir takvim uygularlar.

Eğitimler genelde 2 yarı yıldır, ancak bazen 4 dönem ya da 3 dönem uygulamaları da vardır o nedenle eğitime karar verilen üniversitenin akademik takvimini incelemek önemlidir. Başvuru ve eğitime başlangıç tarihleri üniversiteler arasında farklılık gösterebilir.

Amerika’ da Master Programları genellikle 2 senedir. Bazı üniversitelerde, az sayıda da olsa profesyonel çalışanlar için 1 senelik yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Ücretleri ve Başvuru Şartları

Yüksek Lisans ücretleri ve başvuru şartları eyalete, üniversiteye ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar 30.000$ – 120.000$ arasında değişikmektedir.

Yüksek lisansa başvurmak için gerekli genel belgeler:

  • Lise ve Lisans Diplomasının kopyası
  • Üniversite Ortalaması 4.00 üzerinden en az 2.5 olmalıdır( GPA)
  • Lisan eğitimi transkript
  • Pasaport Kopyası
  • Özgeçmiş
  • Varsa alınmış burslarla ilgili resmi belgeler
  • Referans Mektubu( 2-3 adet)
  • Niyet Mektubu
  • İngilizce Seviyesini belirten sınav ( TOEFL, IELTS, C1 veya C2 İleri Seviye Proficiency)

Amerika’ da Lisansüstü eğitimlerine mühendislik, fen ve sosyal bilimler,güzel sanatlar ve spor alanlarında yapmak isteyen öğrencilerin TOEFL sınavının dışında GRE sınavına girmeleri gerekmektedir.

İşletme ve alt dallarında yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrencilerin GMAT sınavına girmeleri gerekmektedir.

Çalışma İzni

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans sonrası 2 seneye kadar uzatılabilen çalışma izni vardır.

Yüksek lisansını işletme ve sosyal bilimler dallarında yapan öğrenciler eğitimleri sonrası 1 sene tam zamanlı çalışma (Optical Practical Training -OPT) hakkı elde ederler.

Yüksek Lisansını mühendislik dallarında yapan öğrenciler ise 2 sene OPT hakkı elde ederler.

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim