Kanada Sertifika & Diploma Programları

Kanada’da Kolej Eğitimi

Kanada eğitim kalitesi ve çeşitliliği ile her zaman öğrencilerin eğitim için sıkça tercih ettikleri lokasyonlardan biridir. Akademik gelişmişliği ve kariyer imkanları ile göz önünde yer alan ülke, kolej eğitimleri ile de akademik kariyerden ziyade sektörel olarak kariyerini ilerletmek isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir. Öğrenciler Kanada’da bulunan devlet kolejleri ve özel kolejlerde aldıkları uygulamalı eğitim ile Kanada’da kariyer yapmak konusunda ilk adımlarını atmış olurlar. Eğitimlerinin sürelerine ve tipine göre sonrasında kısa veya uzun süreli oturum ve çalışma izni alan öğrenciler, aldıkları uygulamalı eğitimleri çalışma hayatına çok daha rahat adapte edebilmektedirler. Genellikle 6 ay ile 3 yıl arasında sürebilen bu eğitimleri daha detaylı olarak incelemek gerekirse; Diploma programları, Graduate Certificate programları, Professional Certificate programları olarak sınıflandırabiliriz.

Kanada’da Devlet Kolejleri

Genel itibari ile Kanada devletinin desteği ile eğitim sunan bu tip kolejler hem Kanadalı öğrencilerin hem e uluslararası öğrencilerin sıkça tercih ettikleri ve daha çok eğitimi alınan sektöre yönelik uygulamalı eğitimler sunan kurumlardır. Bu kurumlarda eğitim alan öğrenciler programları süresince sektörel isimlerden aldıkları eğitimleri ve katıldıkları workshoplar sayesinde eğitimini aldıkları alana yönelik kariyerlerini mezuniyetlerinin ardından ilk 6 ay ile 1 yıl içerisinde başlatabilmektedirler. Kanada devlet kolejleri öğrencilere hem lisans hem de tezsiz yüksek lisans düzeyinde pek çok program alternatifi sunmaktadır. Aynı zamanda bu programların ardından öğrencilere ücretli staj imkanı sağlayan devlet kolejleri, Co-Op adı verilen bu programlar sayesinde yaklaşık 6 aylık bir süreçle öğrencinin ücretli veya ücretsiz olarak tam zamanlı staj yapmasına da imkan sağlamaktadır. Co-Op programları sayesinde öğrenciler mezuniyetleri ile birlikte hemen işe yerleşme fırsatı da bulmaktadırlar.
Kanada devlet kolejleri bünyesinde öğrenciler Advanced Diploma, Diploma, Graduate Certificate programlarına katılabilirler. Advanced Diploma ve Diploma programları çoğunlukla lisans düzeyinde verdikleri eğitimler ile programa dair temel eğitimleri de verirken ve minimum 2 yıl sürerken, Graduate Certificate programları ise yüksek lisans düzeyinde olmakla birlikte öğrenciden gideceği bölüme dair temel düzeyde bilgileri edinmiş olmalarını beklemektedir. Graduate Certificate programları maksimum 1 yıl sürüyor olsa da bazı durumlarda ve okullarda 2 yıla kadar uzayan program seçenekleri de bulunmaktadır.
Kanada vize kuralları gereği uluslararası öğrenciler ülkede aldıkları 1 yıllık akademik program ardından 1 yıl ve minimum 2 yıllık akademik program ardından ise 3 yıl kalıp çalışma hakkı elde etmektedirler. Aynı zamanda Kanada devlet kolejleri bünyesinde eğitim alan öğrencilerin programları süresince yarı zamanlı olarak çalışma hakkı bulunmaktadır.

Kanada’da Devlet Koleji Seçenekleri

 1. Algonquin College
 2. Lambton College
 3. Seneca College
 4. George Brown College
 5. Georgian College
 6. Humber College
 7. Niagara College
 8. Dougles College
 9. Sheridan College
 10. Centennial College
 11. Conestoga College
 12. St. Lawrence College
 13. Langara College

Kanada’da Özel Kolejler

Kanada’da profesyonel amaçlarla eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihlerinden olan özel kolej seçenekleri daha çok hizmet sektörüne yönelik eğitimler sunmaktadır. Uygulamalı olarak verilen bu eğitimler esnasında öğrenciye Kanada devleti tarafından yarı zamanlı olarak çalışma hakkı da tanınmaktadır. Öğrenciler Kanada’da özel kolejlerde aldıkları eğitim sonrasında da diğer kolejlerde olduğu gibi Co-Op programlarına katılma ve ücretli veya ücretsiz olarak tam zamanlı staj yapma hakkı elde etmektedirler. Ülkenin bazı eyaletleri haricinde özel kolejlerde aldıkları eğitimin ardından bir çalışma hakları bulunmayan öğrenciler, eğitimlerini devlet kolejinde devam ettirebildikleri ve bu çalışma hakkını elde edebilecekleri gibi aynı zamanda Co-Op programı ile birlikte staj yaptıkları kurumun kendileri ile çalışmaya devam etmek istemesi halinde kurum sponsorluğu ile ülkede çalışma ve oturma izni alabilmektedir.

Kanada’da Özel Kolej Seçenekleri

 1. Toronto School of Management (TSOM)
 2. ILAC College
 3. Vanwest College
 4. Greystone College
 5. Cornerstone International Community College of Canada (CICCC)
 6. Arbutus College

Co-Op Programı Hakkında

Co-Op programları Kanada devletinin profesyonel amaçlı kolej eğitimi alan öğrencilere sunduğu ücretli veya ücretsiz tam zamanlı staj hakkıdır. Öğrenciler belirli süreli devlet veya özel kolej eğitimleri ile birlikte bu staj programına katılabilme hakkı elde ederler. Özellikle uluslararası öğrenciler için büyük bir avantaj sağlayan Co-Op programları, öğrencinin uygulamalı olarak aldığı eğitimini pratiğe dökme imkanı sağlaması dolayısıyla öğrencinin mezuniyetinin ardından da daha kısa sürede iş bulabilmesini ve hatta kimi durumlarda iş teklifi ile mezun olabilmesini de sağlamaktadır.

Kanada Devlet Kolejleri ve Özel Kolejler Arasındaki Temel Farklar

Hem devlet hem de özel kolejler Kanada devleti ve eğitim birimi tarafından sürekli sıkı bir denetim altında tutulmaktadır. Kaliteli ve uygulamalı eğitim veren bu kurumlar bünyesinde alınan eğitimler ücretlidir. Devlet kolejleri aynı zamanda akademik eğitime geçiş adımı olarak da kullanılması ve daha büyük kurumlar olmaları dolayısıyla programlar özel kolejlere nazaran daha pahalıdır.

Özel kolejler programlarını belirlerken bulundukları eyaletin istihdam açığını gözetmek durumunda değilken, devlet kolejlerinde bu durum tam tersidir. Devlet kolejlerinde bir program açılırken bulundukları eyaletteki istihdam ihtiyacına yönelik olarak programlar devlet tarafından belirlenmektedir. Bu anlamda oldukça geniş bir program seçeneğine sahip olan devlet kolejlerinin yanı sıra özel kolejler daha çok hizmet sektörüne yönelik eğitimler sunmaktadır. Program içerikleri devlet kolejlerine oranla daha esnek ve hafif olan özel kolejlerde tek amaç öğrencinin kariyerini yönlendirmek olduğu için uygulamalı işletme derslerinin yanından mülakat teknikleri, özgeçmiş hazırlama gibi dersler de bulunmaktadır.

Devlet kolejleri ve özel kolejler arasındaki en temel farklardan biri de Co-Op programına olan bakış açıları olarak görülebilir. Teorik eğitim ile pratiği birleştirme iddiasında olan özel kolejler öğrenciye program ile birlikte iş garantili staj imkanı sunarken bu durum devlet kolejlerinde farklılık göstermektedir. Devlet kolejlerinde her programda sunulmayan Co-Op stajı için aynı zamanda okul herhangi bir işe ve staj garantisini de öğrenciye sunmamaktadır. Öğrenci devlet kolejlerinde Co-Op kapsamında olan bir eğitim görüyorsa staj yerini bulmak konusunda okulunun kariyer servisinden destek alabilir ancak okul öğrenciye herhangi bir şekilde iş garantisi sunmamaktadır.

İki kolej arasındaki en büyük fark ise devlet kolejlerinde alınan eğitimin ardından Kanada hükümeti tarafından öğrenciye tanınan oturma ve çalışma hakkıdır. Öğrenciler devlet kolejlerinde aldıkları 1 yıllık eğitimin ardından 1 yıl; minimum 2 yıllık aldıkları eğitimin ardından ise 3 yıl kalıp çalışma hakkı elde etmektedirler. Özel kolejlerde ise öğrenci ancak bir kurum tarafından iş teklifi aldığı ve kurum sponsorluğunda çalışma izni vizesi başvurusu yaptıkları takdirde oturma hakkına sahip olabilirler.

Kanada Devlet Kolejleri Başvuru Şartları

Kanada’da kolej başvuruları için gerekli şartlar öğrencinin başvurduğu programa bağlı değişiklik gösterebilmektedir. Kanada devlet kolejleri bünyesinde başvuru yapılan Diploma ve Advanced Diploma gibi lisans düzeyinde olan programlar için öğrencinin lise diplomasını ve IELTS sınavından minimum 6.0 oranında bir başarı skoru beklenmektedir. Başvuru yapan öğrenci bir Graduate Certificate programına başvuru yapıyorsa okulun istediği minimum IELTS skoru 6.5’tur ve ayrıca öğrenciden konu ile ilgili gittiği lisans programına dair belgeleri (diploma, transkript v.b.) talep edilir.

Kanada’da Devlet Kolejleri ve Özel Kolejlerde eğitim ile ilgili ayrıntılı bilgi için sitemizdeki bilgi istek formunu doldurarak veya iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Canadian College of Technology and Business

Global University Systems Canada okullarından biri olan CCTB, dünyanın en yaşanılabilir ve teknoloji ve işletme ...

Detaylar
Trebas Institute

Okul Hakkında Trebas Institute, 1979 yılında kurulan ve Montreal’ ın merkezinde yer alan özel bir kariyer ...

Detaylar
Toronto School Of Management

Okul Hakkında. Kanada’nın doğusunda, Toronto şehrinin merkezinde konumlanan okul; işletme, muhasebe ve turizm ...

Detaylar
Cornerstone College

Cornerstone College Kanada’nın Vancouver şehrinde bulunan özel bir kolejdir. Konum olarak Downtown olarak adlandırılan ...

Detaylar
Greystone College

Kanada’nın en köklü okullarından biri olan ILSC bünyesinde yer alan Greystone College öğrencilere ...

Detaylar
Vanwest College

Vancouver’da iki, Kelowna’da bir subesi bulanan VanWest College dil egitiminin yanı sıra 2 aydan 26 aya kadar ...

Detaylar
Algonquin College

Kanada’nın Ontario bölgesinde bulunan Algonguin College’a ait 3 campus bulunmaktadır. Okul öğrencilere ...

Detaylar
Holmes Institute

Ağırlama Faaliyetleri (Hospitality Operations) Diploması - Co-op Holmes Enstitüsü 1963 yılında kuruldu ...

Detaylar
Holmes Institute

HOLMES INSTITUTE Ağırlama Faaliyetleri (Hospitality Operations) Diploması - Co-op Holmes Enstitüsü 1963 yılında ...

Detaylar
Georgian College Sertifika Programları

Georgian College: 125’ten fazla tam-zamanlı programa sahip, Kanada’nın en bilinen collegelarından biridir. ...

Detaylar
Niagara College

Niagara College: 1967’de Welland’da kurulmuştur ve zamanla Niagara bölgesinin diğer kısımlarına genişlemiştir. ...

Detaylar
Sheridan College

1967’de 400 öğrenci kapasiteli yerel bir college olarak kurulmuş olan Sheridan College, zamanla Ontario’nun ...

Detaylar

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim