KANADA LİSE

Kanada'da Lise Eğitimi

Kanada'da çoğunlukla devlet tarafından finanse edilen ve eyaletler bazında yönetilen güçlü eğitime sahip devlet okulları bulunmaktadır. Eyaletten eyalete uygulanan müfredat farklılıklar gösterse de, eğitim sistemi federal sistemce onaylanmıştır ve tüm ülke genelinde aynı standarttadır.Kanada, Dünya‘daki eğitim seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. 2015 yılındaki istatistiklere göre Kanada nüfusunun 25-64 yaş aralığındaki kişilerin %90’ı en az lise mezunu olup, %66 si ise lise sonrası eğitimlerini tamamlamıştır.Kanada ‘nın Ontario ve New Brunswick bölgelerinde 18, diğer illerinde 16 yaşına kadar eğitim zorunludur.

devamını göster Devamını Göster

Devlet Okulları

Devlet okulları bütün Dünyadan gelen yabancı öğrencileri misafir etmektedir. Kanada da gençlerin yüzde 92’si devlet okullarında eğitim görmektedir. Kanada‘da resmi eğitim dili İngilizce olmasına rağmen Quebec bölgesinde Fransızca eğitim verilmektedir. Bu bölgede İngilizce 2. Dil olarak kabul edilmektedir. Okulların ders içeriklerinde farklılıklar olabilmektedir ama temel olarak devletin eğitim sisteminin müfredatı geçerlidir. Bazı devlet okulların yurtları vardır ancak genellikle yabancı öğrenciler aile yanında konaklamayı tercih etmektedirler.

devamını göster Devamını Göster

Özel Okullar

Devlet okullarına ek olarak, özel okullar da bulunmaktadır.Özel okullar da aynı devlet okulları gibi eyalet kanunlarına uymak zorundadırlar, kendilerine ait müfredatlar hazırlayamazlar. Eyaletlerin müfredatlarının dışında kendilerine ait programlar ve lisan eğitimi ekleyebilirler. Eyaletlere ve okullara göre uygulamalar değişiklik gösterebilir ancak özel okullarda az sayıda öğrenci ile daha bireysel ve özel bir eğitim almak mümkündür.

Özel okulların kabulünde ders ortalamaları veya okulun uygulayacağı okula kabul sınavlarının sonuçları önemlidir. Birçok özel lisede aile ve öğrenci ile mülakat yapılması gerekmektedir.

Bazı özel okullarda üniforma uygulaması vardır. Özel okullarda genellikle yurt imkanı bulunmaktadır, isteyen öğrenciler aile yanında konaklamayı tercih edebilirler.

Devlet Okulları tüm alanlarda, özel okullar ise daha çok Üniversiteye Hazırlık ve Koleje hazırlık alanlarında dersler vermektedir.

devamını göster Devamını Göster

Eğitim Sistemi

Kanada'da eğitim sistemi 3 aşamalıdır.

-İlk öğretim: Ana sınıfı -8. Sınıf aralığı (6 yaş ile 14 yas arası)

-Lise: 9. Sınıf -12. Sınıf aralığı (14 yaş ile 18 yaş arası)

-Lise Sonrası: Kolej ve Üniversiteler

8. sınıfı bitiren öğrenciler lise eğitimine devam ederler. Sınıfların yaş aralıkları aşağıdaki gibidir,

Sınıf 9 (yaş aralığı 14–15)

Sınıf 10 (yaş aralığı 15–16)

Sınıf 11 (yaş aralığı 16–17)

Sınıf 12 (yaş aralığı 17–18)

Ontario bölgesinde lise 5 sene olarak okutulmaktadır ve buna 12 Sınıf +( grade 12 + ) adı verilmektedir.Birçok okulda eğitim İngilizcedir, ancak Fransızca da temel seviyede verilmektedir.Kanada'daki tüm devlet okulları ve özel okulların, ögrencilere OSSD (Ontario Secondary School Diploma "Lise Diplomasi") verebilmeleri için, Ontario Eğitim Bakanlığından onaylı olmaları gerekmektedir.

Diploma gereklilikleri:

  • Minimum 30 Kredi (Lise boyunca), 18 Zorunlu 12 seçmeli kredi alınması
  • 40 saat zorunlu kamusal hizmet yapılması
  • Edebiyat dersini tamamlamak ya da Ontario Lise Sınavını başarı ile tamamlamak

Liseler 4 yıl boyunca farklı seviyelerde müfredat içermektedirler. 11. ve 12. sınıflarda alınan dersler öğrencinin lise sonrası eğitimini belirleyici niteliktedir. Bu müfredatlar aşağıdaki şekilde sınıflandırılmıştır :

-Koleje Hazırlık Seviyesindeki Dersler : Öğrencilerin lise eğitimleri sonrasında diledikleri Koleje kayıt olabilmeleri için gerekli olan mecburi dersleridir.

-Koleje ve Üniversiteye HazırlıkSeviyesindeki Dersler : Öğrencilerin lise eğitimleri sonrası diledikleri üniversiteye veya Koleje kayıt olabilmeleri için gerekli olan mecburi dersleridir.

- Mesleki Eğitim Seviyesindeki Dersler: Öğrencilerin lise sonrası herhangi bir eğitim almadan, çalışmaya başlamalarına olanak sağlayan eğitimdir.

devamını göster Devamını Göster

Okul Fiyatları

Özel okul fiyatları 20,000 CAD -35,000 CAD arasında değişiklik göstermektedir. Okul fiyatlarına konaklama dahildir. Okullara göre değişiklik göstermektedir.

Kanada eğitim sisteminde okulların eğitimi Eylül ayından Haziran ayına kadar sürmektedir. Ocak ayında da kayıtlar yapılabilmektedir.

devamını göster Devamını Göster

Kanada'da Lise Eğitimi

devamını göster Devamını Göster

Kanada'da Yerleştirme Yaptığımız Liseler


Önerdiğimiz okullar yıldızla işaretlenmiştir.
FULLFORD ACADEMY
Brockville


 
DETAYLI BİLGİLER

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim