Kanada Lise Eğitimi

Kanada Lise Eğitimi

Kanada’da lise okumak istiyorum diyorsanız bu makaleyi sizler için derledik. Aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını makalemizden edinebilirsiniz. Öncelikle Kanada’nın eğitim sistemini anlatmakla başlayalım. Kanada lise sistemi genel anlamda, eyaletler tarafından yönetilen, müfredatları belirlenen ve Federal Devlet tarafından bir standarta bağlanmış güçlü devlet liseleri biçimindedir. Kanada’daki gençlerin %92’si devlet liselerinde eğitim almaktadır. Devlet liselerinin müfredatları eyaletler arasında farklılık gösterebilmektedir. Ancak eğitim kalitesi her zaman Federal Devlet tarafından kontrol altındadır. Resmi eğitim dili İngilizcedir. Bu sayede İngilizceyi, eğitim dili olarak görülebilecek ve İngilizce konuşulan bir ülkede yaşayarak öğrenebilirsiniz. İngilizce seviyeniz lise eğitimi sonrasında hemen hemen anadil seviyesine ulaşmış olacaktır. Kanada’da lise okumanın faydaları sadece İngilizce ile sınırlı olmayacaktır. Federal devletin belirlediği eğitim standartlarında kaliteli bir lise eğitimi de almış olacaksınız. Kanada’da lise okumak size Kanada’da üniversite okumanın kapılarını aralayacaktır. İngilizce resmi eğitim dili olmasının bir tek istisnasını görebiliriz. O da Quebec bölgesidir. Quebec bölgesinde eğitim dili Fransızcadır. Bölgede İngilizce ikinci dil olarak kabul edilmektedir. Kanada’da aynı zamanda Fransızca öğrenmek ve Fransızca eğitim almak için de oldukça iyi bir yerdir. Ayrıca Kanada’da eğitim zorunluluğu bakımından Ontario ve New Brunswick bölgelerinde 18, diğer bölgelerde ise 16 yaşına kadar eğitim mecburidir. Kanada, eğitim seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. İstatistiklere göre 25-64 yaş aralığındaki nüfusunun % 90’ı en az lise mezunudur. Yurt dışı eğitiminde Kanada liseleri önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Şimdi Kanada liselerini biraz daha ayrıntılı olarak ele alalım. Kanada’da lise eğitim yılı Eylül ayında başlamaktadırlar. Ülkenin eğitim sisteminin genel yapısı güçlü devlet liseleri ağırlığında. Devlet liseleri tüm dünyadan yabancı öğrencileri de kabul etmekte. Kanada yabancı öğrenciler için devlet yurtları da bulunmakta. Ancak yabancı öğrenciler genellikle aile yanında konaklamayı tercih etmekteler. Yurtdışı eğitim sisteminde Kanada lisesi oldukça güçlü bir yere sahiptir. Tabi ki özel liselerde mevcuttur. Ancak özel liseler yine eyaletlerin belirlediği müfredata uymak zorundadır. Kendileri özel olarak ders ya da dil eğitimi ekleyebilmekteler. Bazı özel okullarda üniforma uygulaması vardır.

Kanada Lise Eğitimi Koşulları

Kanada liselerini anlatırken, sizlere Kanada’da devlet liseleri ağırlıklı olduğunu anlatmıştık. Devlet lisesi dediğimiz zaman aklınıza Türkiye’deki gibi liselerin ücretsiz olduğunu düşünmüş olabilirsiniz, ancak gerçek farklı. Kanada lise fiyatları devlet liseleri için yıllık yaklaşık olarak 20.000 CAD’ dan başlamaktadır. Ücretlere eğitim ve aile yanında kalmakta dahildir. Bununla birlikte ücretler elbette okullara göre farklılık göstermektedir. Kanada lise bursu konusuna gelecek olursak, Kanada’da burslu lise bulabilmek oldukça zordur. İlk yılı çok başarılı bir şekilde tamamlasanız dahi spor ve ya bilim alanlarında başarılarınız olması beklenmektedir. Bu burslarda %100 olmayacaktır. En iyi ihtimalle %30 veya %40 civarında olacaktır.

Kanada liselerinin 11. ve 12. Sınıfta okuyan öğrencileri için üç farklı müfredatı mevcuttur. Bu müfredatların ne olduğunu hemen açıklayalım. İlki Koleje devam etmek isteyen öğrenciler için, kolejlere kayıt yaptırabilmek için gerekli dersleri içeren kolejlere hazırlık. İkincisi ise öğrencilerin kolej ve ya istedikleri üniversitelere kayıt yapabilmeleri için alınabilecek gerekli dersleri içeren üniversitelere hazırlık. Üçüncü müfredat ise lise eğitiminden sonra çalışmaya başlamak için gerekli olan mesleki dersleri içeren mesleki eğitim seviyesindeki derslerdir.

Kanada Lise Diploması

Kanada lise diploması avantalarından bahsetme ve konuyu toparlama vaktimiz geldi. Bu noktada biraz anne ve babalara da seslenmek istiyorum. Çocuğunuzun kaliteli bir eğitim alması noktasında ve ilerleyen süreçleri noktasında hassas davranıyorsanız. Kanada’da lise eğitimi çocuğunuz için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü Kanada dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Eğitim kalitesi olarak Kanada Federal Devleti tarafından belirlenen standartlarda oldukça yüksektir. Çocuğunuz İngilizceyi ya da Fransızcayı, konuşulan bölgede yaşayarak öğrenecek. Yabancı dil seviyesi ana dile yakın olacağından, hem sonra ki üniversite yaşamı için hem kariyeri açısından oldukça önemlidir. Kanada liseleri tüm bilgi birikimi, kalitesi ile sizleri bekliyor.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce veya her hangi bir yabancı dil öğrenmek insan hayatında çok daha fazla olanağı önüne ...
2019 Güncel Pasaport Harçları Pasaport başvuruları sürecinde Nüfus Müdürlüklerine ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim