Yurtdışında Üniversite

Yurtdışı üniversite günümüzde birçok öğrenci için iyi bir eğitim alabilmenin en güçlü seçeneklerinden birini oluşturmaktadır. Sizde yurtdışında iyi bir eğitim almak istiyorsanız, Amerika, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Polonya’da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Bu ülkelerin en büyük avantajı tüm dünya tarafından kabul gören prestijli ve kaliteli eğitim sistemleri olmasıdır. İngilizce günümüzde bir artı değil zorunluluk haline gelmiştir. Yurtdışında üniversite eğitimi aldığınız zaman İngilizce seviyenizi mükemmele yakın hale getirebilirsiniz. Eğitim dilinin İngilizce olmasının dışında resmi dilleri de İngilizce olması sizlere çok büyük avantaj sağlamaktadır. Okul dışında da İngilizce konuşmak zorunda olmanız İngilizceyi yaşayarak öğrenmeniz anlamına gelmektedir. Elbette yurtdışında üniversite eğitimi alabilmek için kabul şartlarının arasında belirli bir seviyede İngilizce istenmektedir. İngilizce seviyenizi TOEFL ve IELTS gibi sınavlarla belgelemeniz beklenmektedir. Eğer İngilizce seviyenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, üniversite eğitiminize başlamadan önce Yurtdışı dil okulları dil eğitimi alabilirsiniz.


Yurtdışında Üniversite okumanın birçok avantajı vardır. Kariyer hedefleriniz doğrultusunda istediğiniz bölümde eğitim alabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte hemen hemen her alanda alabileceğiniz eğitimler tüm dünya tarafından kabul eden sahip olabilirsiniz. Yurtdışında üniversite okumak için gerekenler elbette ki üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak not ortalaması, referans mektubu, niyet mektubu yurtdışında eğitim alabilecek kadar İngilizce seviyesini belgeleyen sınav sonucu.

Yurtdışında üniversite fiyatları genellikle çok yüksek maliyetli olarak düşünülmektedir. Küreselleşen dünyada bütçenize göre üniversite eğitimi alabilmek mümkündür. Bununla birlikte akademik eğitim aldığınız için pek çok ülkede çalışma izni alabilmektesiniz. Bu da çoğu masrafınızı oradayken çalışarak karşılayabileceğiniz anlamında gelmektedir. Yurtdışı eğitim maliyetleriniz gittiğiniz ülkeye, şehre göre ya da konaklama türünüze göre değişiklik gösterebilmektedir. Aldığınız uluslararası geçerliliği olan diploma, İngilizce seviyeniz ve yaşam deneyimlerinizi katacak olursak yurtdışında üniversite eğitimi oldukça avantajlı hale gelmektedir.

Gençlerin hayata bakışı açıları, vizyonları, gelecek ile ilgili oluşturduğu kararlar üniversite yıllarında şekillenmektedir. Aldığı kaliteli eğitimle birlikte okuduğu ortamı arkadaşları da oldukça etkilidir. Yurtdışında üniversite okuyanların en büyük avantajlarından birisi de yurtdışı eğitimi boyunca farklı kültürlerden arkadaş edinmeleri, farklı kültürleri tanımaları ve farklı kültürlerin bakış açılarını görebilmektir. Bu durum kişinin iş yaşamında da kariyer planlamalarında da oldukça olumlu olarak başarılı bir şekilde kendisine yansımaktadır.

Yurtdışında üniversite okumanın bir diğer artısı zamandır. Bazı ülkelerde üniversite 3 yıl sürmektedir. Ülkemizde ise üniversite eğitimi hemen hemen her bölüm hazırlık dahil 5 yıl sürmektedir. Hem ülkemizde mezun olan öğrencilerin geneli yabancı dil konusunda eksiklikler çekmektedir. Oysa yurtdışında üniversite eğitimi boyunca ve sonrasında yabancı dil seviyeniz mükemmel seviyeye ulaştırabilmeniz mümkündür.

Yurtdışında üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra genellikle bulunduğunuz ülkede bir yıl boyunca yasal çalışma izniniz vardır. Bu süreyi uzatabilmeniz de mümkündür. Yurtdışında üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde ise  uluslararası geçerli prestij diplomanız ve İngilizce seviyeniz ile kariyer planlarınıza uygun olarak bir iş bulabilmeniz büyük şansınız olacaktır. Eğer sizde yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız sizin için ülke seçeneklerimiz;

yurtdışında üniversite yurtdışında üniversite

Üniversite arama motorumuzu kullanabilir ya da ülke seçeneklerinden tüm üniversite ve bölüm seçeneklerini görebilirsiniz.


yurtdışında üniversite

Yurtdışında Üniversite

Yurtdışında üniversite özellikler 2000’li yılların başı itibariyle ülkemizde popüler hale gelmiştir. Karya International Yurtdışı Eğitim olarak Kanada, Amerika, İngiltere, İrlanda, Almanya, Avustralya, İtalya başta olmak üzere Rusya, Polonya, Macaristan gibi pek çok ülkede Lisans ya da yüksek lisans / doktora düzeyinde eğitim alabilmenizi sağlamaktayız.

Türkiye’de temsilcisi olarak çalıştığımız pek çok üniversite hakkında detaylı bilgiye ofislerimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Yurtdışında üniversite eğitimi alabileceğiniz ülkeler hakkında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Yurtdışı üniversite rehberlik ve organizasyonunuz ve başvurunuz sonrası tüm işlemleriniz Karya International’ın uzman ekibi tarafından yapılmaktadır. Siz sadece üniversite eğitimi almak istediğiniz ülkeyi, üniversiteyi ve bölüme karar verin, uygun koşul ve belgeleri sağlamak dışında tüm işlemlerinizi bize bırakın.

Video

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almanın Önemi

Dünya ve ülkemizdeki insan kaynakları alanındaki değişen koşullar nedeniyle, eğitim ve kültürel birikim konusundaki kabuller değişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim materyallerine ulaşım hızının artması klasik eğitim tarzında değişikliklere yol açmış, ülkemizdeki kaliteli eğitim kurumları olarak bilinen üniversitelerin diplomalarının yerini yurtdışındaki dünya sıralaması daha yüksek prestijli yurtdışı üniversiteler almıştır.

Yurtdışında Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin bilmesi gereken en önemli konulardan biri, ülkemizdeki lisans eğitimi genelde dil hazırlık sınıfları ile birlikte 5 yıl sürebilmekteyken, yurtdışında tercih edilebilecek pek çok ülkede bu süre 3 yıl olabilmektedir. Yurtdışındaki üniversitelerin hazırlık süreçlerini ise 3 ay ila 1 yıl arasında geçebilmek mümkündür.

Yurtdışında eğitim almanın diğer bir avantajı ise lisans eğitiminizi tamamlamanızın ardından ülkeye döndüğünüzde prestijli bir lisans diploması yanında, örneğin ana dili İngilizce olan insanlarla bu dili pratik edebilme ve anadil seviyesinde bir dile sahip olmanızdır.

Yurtdışında üniversite eğitiminiz boyunca kazanacağınız diğer bir özellik ise çok kültürlü bir ortamda geçirdiğiniz üniversite hayatınızın size katmış olacağı kültür ve bakış açısıdır. Türkiye’de eğitim almış ortalama bir öğrenci ile kıyaslandığında sizler gibi farklı ülkelerden yurtdışında lisans eğitimi almak için bir araya toplanmış yüzlerce öğrencinin oluşturduğu kültür ve farklılık sizi en az birkaç adım öne taşıyacaktır. Yurtdışında aldığınız bu eğitim ile kazandığınız vizyon ve kültür size iş hayatınızdaki başarının kapılarını açmak için bir anahtar konumunda olabilir.

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Şartları

Ülkemizde yıllarca üniversite sınavları için hazırlanan herkesin bildiği gibi, Türkiye’de istediğiniz ve popüler bir bölümü kazanmak ve bu bölümdeki eğitimi devam ettirebilmek oldukça zordur. Ülkemizdeki popüler bölümlerdeki rekabet nedeni ile öğrenciler sürekli daha fazla sınav hazırlığı yapmak zorunda kalmaktadır.

Yurtdışındaki üniversitelerin pek çoğunda ülkemizin aksine LYS,LGS, ALES tarzı genel sınavlar uygulanmaz. Üniversite yerleştirme yaptığımız ülkelerin pek çoğunda dil gereksinimi dışında seçtiğiniz bölümle ilgili alan derslerinin yeterliliği ile ilgili üniversiteler sınav yapabilir. Pek çok bölümde bu tarz yeterlilik sınavları da yer almamakta ve istediğiniz üniversitedeki bölüme sınavsız bir şekilde girebilmeniz mümkündür.

Yurtdışında üniversite fiyatları sanılanın aksine ülkemizdeki vakıf üniversiteleri ücretlerinin altında ya da benzer aralıkta olabilmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrencinin eğitim, konaklama ve yaşam masrafları 30.000 TL civarından başlamaktadır. Bu fiyat seçilen ülke, şehir, üniversite, bölüm gibi kriterlere göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Yurtdışında Üniversite Denklik ve YÖK denklik kuralları

Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin aklındaki bir diğer soru ise denklik problemidir. Yurtdışında eğitim aldıktan sonra diploması ile ülkemize dönen öğrencinin diplomasının geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurumu tarafından eğitim alınan üniversite ve bölümün tanınıyor olması ve diplomanın Türkiye içinde denkliğinin onaylanabiliyor olması gerekmektedir. Tüm bu tanınma ve diplomanın Türkiye’de kullanılabilme durumuna kısaca diploma denkliği denilmektedir.

Yurtdışında lisans eğitimi alan öğrenciler için YÖK’ün açıkladığı bir takım denklik kuralları vardır. Yurtdışında denklik kuralları ülke ve bölüme göre çok fazla detay içermektedir. Yüksek öğretim kurumunun yayınladığı denklik kitapçığına ulaşmak için yök denklik rehberiadresini ziyaret edebilirsiniz.

Ülke, bölüm ve üniversiteye göre çok fazla detayı olan denklik problemini basitçe özetlemek gerekirse, bölüme bağlı olarak ülkede yapılan üniversite seçme sınavlarında belirli bir sıra elde etmek, tercih edilen üniversitenin YÖK tarafından belirlenen sıralama kuruluşları tarafınca dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içinde yer alması denklik için büyük kolaylık sağlayacaktır. İlk 1000 içerisinde yer almayan üniversiteler için ise ülkelerin yerel değerlendirme ölçüleri ile belirli sınav puanları ve belgelerine sahip olmak gerekebilmektedir.

YÖK’ün denklik kuralları ülke ve bölüme göre değişiklik gösterebildiği için detaylar için mutlaka YÖK tarafından yayımlanmış tanınma ve denklik kitabındaki ilgili bölüm dikkatle incelenerek karar verilmelidir.

Video

Yurtdışında Kolay Kabul İçin Avantaj Yaratan Sertifika Programları

Yurtdışında bir üniversitede eğitim alabilmek için öncelikli şartların başında IELTS, TOEFL gibi uluslararası geçerliliğe sahip bir dil sertifikası gelmektedir. Bahsi geçen bu sınavları geçerek alınacak bir dil skoru sizi okullarda gerekli İngilizce şartından kurtaracaktır.

Dil yeterliliğini kanıtlayan sertifikalar dışında üniversite öncesi alınabilecek IB (International Baccalaureate) ya da A Level olarak adlandırılan sertifika programlarına katılmak ve bu programlardan sertifika sahibi olmak sizi üniversite kabulü aşamasında bir adım daha öne geçirebilecek unsurlardandır.

Yurtdışında Üniversite İçin Gerekli Evraklar

Aşağıdaki evrak listesi genel bir liste olup, seçilen üniversite ve ülkeye göre farklı ek evraklarda istenilebilmektedir.

  1. Lise ya da Üniversite diplomasının aslı
  2. İngilizce transcript
  3. Üniversitelerin başvuru formları
  4. Referans mektupları
  5. Motivasyon mektubu
  6. Finansal olarak yeterliliği gösteri döküm ve belgeler
  7. TOEFL – IELTS İngilizce skoru
  8. SAT skoru ( genellikle ABD üniversiteleri için gerekli )

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak İsteyenlerin Sık Sorduğu Sorular

Yurtdışında üniversite eğitimi ne kadar sürer?

Yurtdışında üniversite eğitimi, lisans olarak düşünüldüğünde ülkeye göre değişmekle birlikte 3 ila 4 yıl arasında değişmektedir. Avrupa’da 3 yılda biten lisans programları genelde Amerika birleşik devletlerinde 4 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları 1 ya da 2 yıl, Doktora programları ise 3-4 yıl sürebilmektedir. Süre genellikle tercih edilen ülkeye göre kontrol edilmelidir.

Yurtdışında üniversite fiyatları ne kadardır?

Yurtdışı üniversite maliyetleri ülke ve bölüme göre değişmekle birlikte İngiltere için 5500 – 16000£ arasında değişmektedir. Yine Amerika birleşik devletlerinde 9.000 – 40.000 USD aralığında üniversite harçlar mevcuttur.

devamını göster Devamını Göster

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim