Yurtdışında Lise

Yurtdışında lise eğitimi alabileceğiniz ülke seçeneklerimiz

amerika Lise
ingiltere Lise
Kanada Lise
Yurt dışında lise eğitimi ülkemizde oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu olmuştur. Günümüzde aileler çocuklarının eskisine göre çok daha genç yaşlarda yurt dışında eğitimlerini başlatarak çocukları için çok daha bilinçli bir yol haritası hazırlayarak eğitim yaşamlarına devam etmelerini sağlamaktadırlar. 
Karya Yurtdışı Eğitim olarak farklı Avrupa ülkelerine, Amerika, Kanada ve İngiltere‘ye öğrencilerin yerleştirilmesi konusunda danışmanlık hizmetimiz bulunmaktadır.
Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen çocuklar uluslararası bir ortamda eğitim alma şansına ve anadili kadar iyi İngilizce konuşma becerisine sahip olmaktadırlar. Kendilerine olan özgüvenlerini geliştirip, erken yaşlarda tek başına kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmek için fırsat bulmuş olurlar.
Video


Karya Yurtdışı Eğitim, öğrencilere farklı ülkelerde devlet liselerinde ve özel liselerde eğitim alternatifleri sunmaktadır. Devlet liseleri, yabancı öğrencilere ücretli olup, yurt olanağı sağlamamaktadır. Devlet lisesini tercih eden öğrenciler için aile yanında konaklama seçeneği bulunmaktadırlar. Aile yanında konaklayarak bulundukları ülkenin kültürüne çok daha hızlı uyum sağlamaktadırlar. O ailenin bir ferdi olup onlarla tüm yaşamı paylaşıyorlar. Aile yanında konaklamayı tercih eden öğrencilerin tercihlerine ve okulun sunduğu inkanlara göre tek ve çift kişilik konaklama seçeneklerini tercih edebilirler.Yurt konaklaması tercih eden öğrenciler, genellikle yurtlarda uluslararası ortamlarda konaklama imkanı bulurlar. Öğrenciler yaşıtları ile daha fazla zaman geçirerek eğitimlerini sürdürür, bu sayede arkadaşlık ilişkilerini geliştirirken yabancı arkadaşlar edinir ve farklı kültürleri de tanıma fırsatı elde ederler. Uluslararası liselerde, öğrenciler bir dönem veya bir yıl yurt dışında eğitim almayı da hedefleyebilirler. Bunun için acentamıza danışıp hangi ülkelerde hangi programlara dahil edilebilecekleri konusunda bilgi alabilirler. Bu programların vizeleri de farklılık göstermektedir. 6 aylık programa gitmek isteyen bir öğrenci dilerse eğitimini de uzatabilir. Lisenin tamamını yurt dışında okumak ya da sadece belli yılları yurt dışında okumak gibi farklı alternatifler bulunmaktadır.


Ancak lise eğitimini yurt dışında bitirmek isteyen öğrenci adaylarının 11. veya 12. sınıfı beklemeden eğitim almak istedikleri ülkeye karar vermeleri önerilmektedir. Bu sayede öğrenci istediği ülkenin üniversitelerine kabul edilebilmek için de gerekli ön hazırlığı yapmak için de zaman kazanmış olacaktır. Bazı üniversiteler bölümlere öğrencileri kabul ederken son seneyi ya da son iki seneyi öğrencinin o ülkede okumuş olmasına önem vermektedir. Bu nedenle araştırmaları erken yapmaya başlayıp uzun vadeli planlamak önemlidir. 
Bazı ülkelerle Lise Değişim Programı anlaşmaları da bulunmaktadır.  Bu programlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olup, genellikle 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine yöneliktir.


Değişim programlarına katılan öğrenciler o ülkede belirlenen Liselerde eğitimlerini sürdürüp, programın belirlediği seçilmiş ailelerin evlerinde konaklamaktadırlar. Öğrenciler bu süre içerisinde yabancı dil seviyelerini geliştirip, yeni bir kültür ile iç içe yaşama imkanı bulmuş olurlar. Değişim programı sürecinde eğitim yılı kaybetmezler. Öğrenciler istekleri doğrultusunda 2 ay, 6 ay ya da 1 yıla kadar süren değişim programlarına da katılabilirler.
Her ülkenin kendine ait eğitim sistemi olduğu için ülkeler kendi içerisinde ayrı prosedürlerle öğrencilere farklı seçenekler sunmaktadır. Öğrenciler için eğitim seviyeleri, hobileri ve yetenekleri doğrultusunda kendilerine uygun olan eğitimi planlamak, doğru eğitim sistemini önermek oldukça önemlidir. Uzun vadeli eğitim planlanmalarında ilk adımın lise yıllarında atılmış olması önem teşkil etmektedir.


Lise eğitimine yönlendirdiğimiz öğrencilerin üniversite eğitimini almayı hedefledikleri ülke, eğitim alacakları liseyi belirlemede çok önemlidir. Lise seçiminde öğrencilerin lisan birikimi ve seviyesi de göz önünde bulundurulmalıdır.
Lise sırasında üniversitelere başvuruların yapılması sürecinde de öğrenciye yön verilmesi ve destek olunması gerekmektedir. Lise yerleşimi yapılırken öğrencinin yurt dışındayken bu konularda da eğitim göreceği lisenin destek vermesi için yönlendirmesi önemlidir.
Lise eğitimi boyunca öğrencinin evden uzak olmasından kaynaklanan psikolojik zorluklarla baş edebilmesi yetisine sahip olması da diğer önemli bir konudur. Bu durum ailelerin ilk akıllarına gelen ve çok önemsediği bir konudur.  Aile yanında konaklayan çocuklar, daha fazla aile ortamının sıcaklığını yaşarken, yurtlarda konaklayan öğrenciler uluslararası ortamda yaşıtları ile birlikte olmayı tecrübe ederler.

İngilizce dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için genellikle her okul kendine ait, kendi sistemlerine göre bir çözüm önerisinde bulunmaktadır.
Bazı okullar İngilizce dil sınavı yaparken bazı öğrenciler de hem dil hem temel matematik seviyesi koşulu aramaktadır. Bazı okullar seviyenin yeterli olmaması durumunda öğrenciye destek olması açısından ek ders önermektedirler.
Bazıları ingilizce hazırlık senesi önermekte bazı okullar ise öğrenciyi yeterli olmaması durumunda kabul etmemektedirler.

Bazı aileler çocuğunun yurt dışında olmayı sevip sevmeyeceği ya da mutlu olup olmayacağı konusunda endişe duyarlar. Bu şekilde düşünen ailelere bizler genellikle çocuklarının önce yurtdışı yaz okulunu tecrübe etmelerini öneriyoruz. Böylelikle öğrenciler yaşamayı planladıkları ülkede kısa da olsa bir tecrübe edinmiş olurlar. Genellikle yaz okulu tecrübesi olan çocuklar istekleri doğrultusunda çok daha net olmaktadırlar. Özellikle de öğrencinin gitmeyi planladığı okulun yaz okulu programı olması durumunda öğrenciler çok daha kolay plan imkanı elde ederler.
Bazı liselerin üniversitelerle yapmış oldukları anlaşmalardan dolayı kolay geçiş imkanları bulunmaktadır. Öğrencinin lise eğitiminden sonra üniversiteyi yurt dışında okumak istemesi durumunda lisenin üniversiteler nezdinde itibarlı olması, kabul görüyor olması çok önemlidir. Bu nedenle üniversitelerle anlaşması ve kolay geçiş imkanı olan liselerden birini seçmek uzun vadeli başarıya açılan bir kapı olabilir.
Her ülke kendi eğitim sistemine sahiptir. Her ülkede yerel okullar olması dışında uluslararası lise diploması veren okullar da bulunmaktadır. Yerel eğitim sistemi içerisinde eğitim almak o ülkede lisans eğitimine devam edecek öğrenciler için daha uygun düşünülse de uluslararası okullardan eğitim alıp uluslararası diplomaya sahip olmak ya da tüm Dünya ‘da kabul gören bir diplomaya sahip olmak da çok önemlidir.
Yurt dışında lise eğitimi almaya karar veren öğrencinin vize başvurusu da firmamız tarafından yapılmaktadır.
Her öğrencinin hayallerini gerçekleştirebileceği bir yol çizmek, ailelerin sorularını cevaplamak ve tüm alternatifleri değerlendirmek için Karya Yurtdışı Eğitim ofislerimizle lütfen temasa geçiniz.

 

Yurtdışı Lise Bilgi Hattı
0549 899 50 00

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim