İNGİLTERE LİSE

Dünyaca tanınan farklı ülkelerde liselere karşı ilgi artmıştır. Son dönemlerde pek çok aile, çocuklarını başta İngiltere olmak üzere, Kanada ve Amerika’da lise eğitimine yönlendirmektedir. Böylece ana dili seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler aynı zamanda dünyanın her yerinde tanınan ve İngiliz vatandaşları ile aynı statüde bir diplomaya sahip olurlar.

İngiltere'de Lise Eğitim Sistemi

Dünyanın en iyi eğitim sistemini sunan ülkelerden biri olan İngiltere’deki eğitim sistemi çocukların yaşlarına göre sınıflandırılmıştır.

8-13 yaş arası öğrenciler için lise hazırlık programları bulunmaktadır. Kimileri okul bünyesinde kimileri de özel olabilmektedir ayrıca yatılı okullar da bulunmaktadır,

11-13 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. Sınıf ) Türkiye’deki ortaokula denk olan Secondary School’a giderler,

14-15 yaşlarında (10 ve 11. Sınıf ) GCSE General Certificate of Secondary Education adı verilen bir belge alırlar.

Bu eğitim Türkiye’deki lise eğitim sisteminin ilk iki yılına denk gelmektedir.

GCSE Programı süresi 2 senedir, tüm İngiliz öğrenciler için zorunlu bir eğitimdir. Bu eğitim süresince öğrenciler İngilizce, Matematik ve Bilim gibi temel dersleri alırlar. Bu dersler dışında seçmeli dersler de alıp (İşletme, Yabancı dil, Spor Bilimleri vb.) eğitimlerini tamamlayabilirler.

GCSE eğitiminden sonra, akademik olarak eğitime devam etmeyi tercih ederlerse, GCSE belgeleri ile, A Level ya da IB (Uluslararası Bakalorya) eğitimlerine devam ederek, uluslararası bir diploma edinir sonra da üniversite eğitimine devam edebilirler.

İngiltere’de öğrenci hedeflerine göre eğitim programları sunan özel liseler de bulunmaktadır. Bu programlarda GCSE eğitim süreleri 1 yıl ve A- Level eğitimleri 1,5 hatta bazı kolejlerde 1 yıla kadar indirilebilmektedir.

Türk öğrencilerin İngiltere’de lise öğrenimleri için, ortaokulu bitirmiş olmaları, minimum orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaları şartları aranmaktadır. Programlara ve okullara göre değişiklikler olabilmektedir.

A Level ve IB programlarında öğrenciler lise eğitimleri süresince üniversitede okumak istedikleri bölüme göre dersler alırlar ve bu derslerdeki başarılarına göre üniversiteye yerleştirmeleri yapılır.

Türkiye’den İngiltere’deki okullara başvuran öğrenciler, İngiltere sistemindeki eğitim açıklarını kapatmaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu yüzden okullar Pre- A Level, Pre- GCSE, ESL ve benzeri programları sunarlar. Uluslararası öğrenciler akademik yıl boyunca bu programlara katılır ve İngiltere'de lise eğitimlerine devam edip mezun olabilirler.

İngiltere’de 4 farklı lise bulunmaktadır

Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak bilinen Özel Lise Hazırlık Okulları, devlet tarafından desteklenmektedir fakat özel kurumların yönetimindedirler.

8-13 yaş arası öğrencilerin liseye yerleşmesi amacıyla kurulmuştur. Yabancı öğrencilere açık okullardır. Konaklamalar genellikle lise kampüsün içerisinde olur.

Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: ‘Independent School’ olarak bilinen özel gündüzlü veya yatılı Liseler, İngiliz eğitim sisteminin en önemli ve en başarılı okullarıdır. Hükümet ve hükümete bağlı kurumlar tarafından sıkı bir denetim altındadır.

Okullarda az sayıda öğrenci olduğundan başarı oranları çok yüksektir.

Devlet Kolejleri: ‘Sixth Form Colleges’ olarak da bilinen Devlet Kolejleri, Devlet tarafından desteklenmektedir. 16-19 yaşa arası öğrencileri kabul eder. Başarı oranları çok yüksektir. Öğrencilerinin büyük çoğunluğu lise eğitimi sonrası dünyanın en yüksek puanlı üniversitelerine kabul edilmektedir.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Bu okullar İngiliz Hükümeti tarafından desteklenmektedir. En uygun fiyatlı olandır. Sadece Avrupa Birliği üye ülkelerin öğrencilerini kabul etmektedir.

İngilizce Yeterlilik

Öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yetersiz olması durumunda, okullar tarafından program başlamadan önce İngilizce kursları verilmektedir. İngilizce eğitimlerini tamamladıktan sonra öğrenciler eğitimlerine devam edecekleri programlara başlayabilirler.

Bu eğitim programlarından sonra öğrenciler Tıp Fakültesi gibi uluslararası öğrenciler için kabulü zor olan bölümlere ya da Cambridge, Oxford gibi dünya sıralamasında en yüksek sıralamalarda olan üniversitelere kabul alabilirler.

İngiltere Lise ve Hazırlık Programları

· Foundation: A level programının bir alternatifi olan ‘Foundation’ programı, Durham University, University of Exeter gibi yüksek sıralamalardaki üniversitelere yerleşmesine yardımcı olan bir programdır. Normal şartlarda bu üniversite hazırlık programı 3 dönem sürmektedir. Buna ek olarak, akademik olarak yeterli olmayan ya da dil yeterliliği olmayan öğrenciler 4 dönem süren ‘Extended Foundation’ programına katılabilirler.

· Fast Track Foundation: Foundation Eğitiminin 2 dönemlik yoğunlaştırılmış sistemidir. Öğrenciler dil seviyeleri ve akademik başarılarına göre, foundation eğitimini daha yoğun bir eğitim programı ile 2 dönemde bu program ile tamamlayabilirler.

· A levels; Advance level programları akademik hedefleri yüksek olan dünya çapında tanınan üniversiteleri hedefleyen öğrenciler için, lise eğitiminin son iki yılına denk olan eğitim programıdır. Öğrenciler iki yıl boyunca üniversitede okumak istedikleri bölüme göre 3 veya 4 ders alırlar.

o İngilizce seviyesi yeterli olan ve akademik yeterliliklerini yerine getiren öğrenciler A level programının 2. yılında eğitimlerine başlayabilirler.

· Pre-foundation: Üniversite hazırlık programı olan ‘foundation’ eğitimine katılmak isteyen ancak akademik olarak yeterli olmayan ve lisan seviyesinde gerekli yeterliliğe ulaşmamış öğrencilere yönelik hazırlanmış bir programdır.

· 2 Yıllık GCSEs: (General Certificate of Secondary Education) Bu program A level ya da foundation eğitiminden önce ve lise eğitiminin ilk iki yıllık süresine denk olan bir eğitim programıdır.

o Öğrencilerin dil ve akademik yeterliliklerine göre eğitim süresi belirlenmektedir, genellikle ortalama 2 yıl sürmektedir. Programı tamamlayan öğrenciler A level ya da Foundation eğitimine devam ederler.

· High School Term: Kendi ülkelerinde lise eğitimlerine devam eden ve yurtdışında lise deneyimi edinmek isteyen öğrenciler, 1 ya da 2 dönem İngiltere’ de bulunan bazı okulların bünyesinde bu eğitim programına katılabilirler.

· International Baccalaureate Diploma (IB): Ülkemizde de bazı okullar tarafından uluslararası bakelorya diploması verilmektedir. Bakelorya, Dünyaca tanınan ve kabul edilen bir diplomadır. Bu diploma ile mezun olan öğrenciler, notlarına paralel olarak dünya sıralamasında yükseklerde bulunan üniversiteler tarafından kabul edilebilirler.

Dil yeterliliği;
- Hızlandırılmış program IELTS 5.5 (reading & writing minimum 5.5)
- Standart program Eylül başlangıç için IELTS 4.5 (reading & writing minimum 5.0)

Ücretler ve Başvuru Şartları


İngiltere ‘de okul ücretleri 28.000 GBP ‘den başlamaktadır.

Şartlar ve Gerekli Belgeler

Transkript ya da mezuniyet belgesi

Öğretmenler tarafından yazılmış 2 adet referans mektubu

Öğrenci tarafından yazılacak niyet mektubu (İngiltere’de okuma sebebi, gelecek planları, hobileri)

İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL/IELTS skoru)

Öğrencinin İngilizcesi yeterli değilse öğrenci hazırlık programına katılır.

Tarihler

Eylül ayında eğitime başlamak isteniyorsa Mayıs ayında başvuru işlemleri başlatılmalıdır.

Ocak döneminde başlanacaksa en geç Eylül ayında başvuru işlemleri başlatılmalıdır

devamını göster Devamını Göster

İngilizce Yeterlilik

Öğrencilerin İngilizce seviyelerinin yetersiz olması durumunda, okullar tarafından program başlamadan önce İngilizce kursları verilmektedir. İngilizce eğitimlerini tamamlayan öğrenciler IB ya da A Level programlarına başlayabilirler.

Bu eğitim programlarından sonra öğrenciler Tıp Fakültesi gibi uluslararası öğrenciler için kabulü zor olan bölümlere ya da Cambridge, Oxford gibi dünya sıralamasında en yüksek sıralamalarda olan üniversitelere kabul alabilirler.

İNGİLTERE LİSE ve HAZIRLIK PROGRAMLARI

Foundation : A level programının bir alternatifi olan ‘Foundation’ programı, Türkiye’de devlet sisteminden mezun olan öğrencilerin, Durham University, University of Exeter gibi yüksek sıralamalardaki üniversitelere yerleşmesine yardımcı olan bir programdır. Normal şartlarda 3 dönem süren bu üniversite hazırlık programına ek olarak, akademik olarak yeterli olmayan ya da dil yeterliliği olmayan öğrenciler 4 dönem süren ‘Extended Foundation’ programına katılabilirler.

• Fast Track Foundation: Foundation Eğitiminin 2 dönem süren yoğunlaştırılmış sistemidir. Öğrenciler dil seviyeleri ve akademik başarılarına göre, foundation eğitimini daha yoğun bir eğitim programı ile 2 dönemde bu program ile tamamlayabilirler.

• A levels; Advance level programları akademik hedefleri yüksek olan dünya çapında tanınan üniversiteleri hedefleyen öğrenciler için, lise eğitiminin son iki yılına denk olan eğitim programıdır. Öğrenciler iki yıl boyunca üniversitede okumak istedikleri bölüme göre 3 veya 4 ders alırlar.

•İngilizce seviyesi yeterli olan ve akademik yeterliliklerini yerine getiren öğrenciler A level programının 2. yılında eğitimlerine başlayabilirler.

• Undergraduate Year 1/ Internatioal Year One:

• Sadece Bellerbys College, Cats College ve Kings College bünyesinde bulunan bu programda, öğrenciler lisans eğitimlerinin ilk yılını okul bünyesinde, uluslararası öğrenciler ile birlikte alırlar, ikinci sınıftan itibaren üniversite bünyesinde diğer öğrencilerle devam ederler.

• Pre-foundation: Üniversite hazırlık programı olan ‘foundation’ eğitimine katılmak isteyen ancak akademik olarak yeterli olmayan ve lisan seviyesinde gerekli yeterliliğe ulaşmamış öğrencilere yönelik hazırlanmış bir programdır.

• 2 Yıllık GCSEs: (General Certificate of Secondary Education) Bu program A level ya da foundation eğitiminden önce ve lise eğitiminin ilk iki yıllık süresine denk olan bir eğitim programıdır.

• Öğrencilerin dil ve akademik yeterliliklerine göre eğitim süresi belirlenmektedir, genellikle ortalama 2 yıl sürmektedir. Programı tamamlayan öğrenciler A level ya da Foundation eğitimine devam ederler.

• High School Term: Kendi ülkelerinde lise eğitimlerine devam eden ve yurtdışında lise deneyimi edinmek isteyen öğrenciler, 1 ya da 2 dönem İngiltere’ de bulunan bazı okulların bünyesinde bu eğitim programına katılabilirler.

• International Baccalaureate Diploma (IB): Ülkemizde de bazı okullar tarafından uluslararası bakelorya diploması verilmektedir. Bakelorya, Dünyaca tanınan ve kabul edilen bir diplomadır. Bu diploma ile mezun olan öğrenciler, notlarına paralel olarak dünya sıralamasında yükseklerde bulunan üniversiteler tarafından kabul edilebilirler.

• GCSE Programı Genel Bilgiler;

GCSE programında öğrenciler ilgi alanlarına göre aşağıdaki pathway programlarından bir tanesini tercih edebilirler;

• Business and Economics Pathway

• Humanities Pathway

• Science and Engineering Pathway

Akademik yeterlilik ve dil yeterliliği 2 yıllık GCSE programı için yeterli olmayan öğrenciler 3 ya da 4 dönemlik GCSE programına katılabilirler;

3 ya da 4 Dönemlik yoğun GCSE programı;

Mimimum yaş : 15 yaş ve üstü

Program süresi: 3 ya da 4 dönem

Başlangıç tarihleri: Eylül, Ocak

Dil yeterliliği : IELTS 5.0

Pre-GCSE programı;

Minimum yaş: 14.5 yaş ve üstü

Kurs süresi: 1-2 ya da 3 dönem

Başlangıç tarihi: Ocak, Nisan,Temmuz,Eylül

Dil yeterliliği : IELTS 3.5

• High School Term program ;

GCSE 10. Sınıf

Yaş Aralığı: 14-16 yaş

Eğitim süresi: 1 ya da 2 dönem

Başlangıç tarihi: Eylül-Ocak

Dil yeterliliği: IELTS 5.0

A LEVEL

Yaş Aralığı: 16 ve üstü

Eğitim süresi: 1 ya da 2 dönem

Başlangıç tarihi: Eylül-Ocak

Dil yeterliliği: IELTS 5.0

GCSE 10’da alınan dersler; İngilizce, Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya, Coğrafya, Tarih, Beden Eğitimi

A Level alınan dersler; Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Psikoloji, Coğrafya

Programı tamamlayan ve yeterlilikleri bulunan öğrenciler Aston University, Medical School’a girme hakkı kazanırlar. Lisanda gerekli yeterliliği olmayan öğrenciler ise ‘Extended Foundation’ programı ile bu eğitimi alabilirler.

Dil yeterliliği;

• Hızlandırılmış program IELTS 5.5 (reading & writing minimum 5.5)

• Standart program Eylül başlangıç için IELTS 4.5 (reading & writing minimum 5.0)

devamını göster Devamını Göster

Ücretler ve Başvuru Şartları

İngiltere ‘de okul ücretleri 28.000 GBP ‘den başlamaktadır.

Şartlar ve Gerekli Belgeler

• Transkript ya da mezuniyet belgesi

• Öğretmenler tarafından yazılmış 2 adet referans mektubu

• Öğrenci tarafından yazılacak niyet mektubu (İngiltere’de okuma sebebi, gelecek planları, hobileri)

• İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL/IELTS skoru)

• Öğrencinin İngilizcesi yeterli değilse öğrenci hazırlık programına katılır.

Tarihler

Eylül ayında eğitime başlamak isteniyorsa Mayıs ayında başvuru işlemleri başlatılmalıdır.Ocak döneminde başlanacaksa en geç Eylül ayında başvuru işlemleri başlatılmalıdır

devamını göster Devamını Göster

İngiltere'de Yerleştirme Yaptığımız Liseler


Önerdiğimiz okullar yıldızla işaretlenmiştir.

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim