Yurtdışında Master / MBA

Yurtdışı Yüksek Lisans yapmak günümüzde akademik kariyerin yanı sıra iş dünyasında da oldukça önemli hale gelmiştir. Kariyer planlarınız doğrultusunda yurtdışında yüksek lisans yapmak sizlere iş dünyasında bir adım ön plana çıkaracaktır. Yurtdışında kaldığınız süre içerisinde yabancı dil seviyenizi mükemmel hale getirebilme şansınız bulunmaktadır. Günümüzde İngilizce bir ihtiyaç haline gelmiştir. Genel olarak yurtdışında yüksek lisans yapabilmek için belirli bir seviyede İngilizce bildiğinizi sınav sonuç belgeleriyle belgelemeniz beklenmektedir. Tüm dünyada İngilizce seviyesi için TOEFL ve IELTS sınavları kabul görmektedir. Eğer yabancı dil seviyenizin yeterli olduğunu düşünmüyorsanız yurtdışında yüksek lisans eğitiminize başlamadan önce Yurtdışı Dil Okullarında dil eğitimi alabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeye bağlı olarak yurtdışı yüksek lisans eğitiminizin birbirinden farklı avantajları mevcuttur. Amerika, İngiltere ve Kanada eğitim sistemleriyle tüm dünyada kabul gören en prestijli uluslararası yüksek lisans diploması sahibi olabilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans eğitimini geniş açıdan ele almalısınız. Eğitiminizin yanı sıra bulunduğunuz ülkede yaşam deneyiminizi, tüm dünyadan gelen yabancı öğrencilerle birlikte farklı kültürleri tanıma fırsatınız olacaktır. Farklı ülkelerden insanlar tanımak, yeni yerler görmek sizler için oldukça yararlı olacaktır.  

Yurtdışı yüksek lisans programlarında en çok tercih edilen ülkeler Amerika, Kanada ve İngiltere’dir. Eğitim kalitesinin tüm dünyada kabul gördüğü bu ülkelerde eğitim dili İngilizcedir. Bu ülkelerin resmi dilleri de İngilizce olduğu için eğitiminiz dışında da İngilizceyi yaşayarak mükemmel seviyeye getirme imkanınız bulunmaktadır.

En çok tercih edilen yüksek lisans programları Mühendislik, MBA yeni işletme yüksek lisansı, IT yüksek lisansı programlarıdır. Ancak her alanda yüksek lisans eğitimi alabilmek mümkündür. İngiltere’de yüksek lisans programları 1 yıl sürmektedir. Bu sizlere maliyet ve zaman tasarrufu açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. İngiltere’nin aksine Amerika ve Kanada’da yüksek lisans eğitimleri genellikle 2 yıl sürmektedir. Ancak Amerika ve Kanada’nın İngiltere’den farklı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların başında akademik bir eğitim aldığınız için eğitiminiz süresinde yasal çalışma hakkı tanınmaktadır. Bununla birlikte Kanada’da yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra 3 yıl oturma ve çalışma hakkı elde edersiniz. Bu Kanada’da iş tecrübesi yakalamak için oldukça iyi bir avantaj sağlamaktadır. Bu süreyi uzatabilmek mümkünüdür. Amerika, İngiltere, Kanada’da yüksek lisans eğitimleri için detaylı bilgiler aşağıdaki linklerde bulunmaktadır.

Yurtdışında Master: İngiltere

Dünyanın en prestijli, en iyi eğitim veren ve Dünya ‘da en yüksek sıralamalara sahip üniversitelerin bulunduğu İngiltere, tüm eğitim programlarında olduğu gibi MBA eğitimi için de oldukça tercih edilmektedir. Tercihe göre esnek ya da yoğun programlar bulunmaktadır ve MBA programlarının çoğu 1 yıl sürmektedir. Uluslararası şirketlerde MBA yapmış yöneticilerin tercih edilmesi, bu programlara olan ilgiyi dolayı tüm Dünya da olduğu gibi İngiltere de de arttırmıştır.

Neden İngiltere’ de MBA?

MBA programları genelde kariyer yapmak isteyen ve yeni bir kariyere adım atmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Programlarda, yönetim ve liderlik konusunda gerekli yeterlilik ve çeşitli beceriler kazandırılması hedeflenmektedir. MBA yapan öğrenciler haftada 20 saat çalışma iznine sahip olurlar. Part- time MBA programları ve online dersler de bazı okullarda mevcuttur.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru için öncelikle lisans diploması gerekmektedir ancak bir MBA programına başvurmak için ortalamanızın başvurulan okul için yeterli olması gerekir.

Okulların çoğu GMAT istememektedir, sadece bazı okullarda tercih edilecek bölüme göre istenebilir.

IETLS ya da TOEFL skoru gibi İngilizce seviyenizi gösteren bir belge istenmektedir. İstenilen skorlar tercih edilen bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca çoğu MBA programı için birkaç yıllık iş tecrübesi istenmektedir.

Başvuru tarihleri başvurulan okula göre değişiklik göstermektedir.

MBA Ücretleri?

Ücretler tercih edilecek okula, bölüme, üniversitenin dünya sıralamasındaki yerine göre değişiklik göstermektedir.

Ortalama 10.000 GBP ile 45.000 GBP arasında değişebilmektedir.

devamını göster Devamını Göster

Amerika'da Master Eğitimi

Üniversite eğitiminde olduğu kadar master eğitiminde de dünyanın en ileri gelen ülkelerinden biri olan Amerika, öğrencilere sunduğu geniş fırsatlar ile en çok tercih edilen bölgelerden birisi olmaktadır.

Maksimum olarak 2 yıl süren master eğitimleri, birçok alanda ve birçok üniversitede verilmekte ve öğrenciler bu eğitimlerden sonra dünya devi firmalarda işe girebilme fırsatını elde etmektedirler.

Öğrencilerin master eğitimi alabilmek için öncelikle TOEFL veya IELTS sınavlarından geçer puan almaları, GRE veya GMAT sınavlarına da girerek gerekli koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu sınavların haricinde öğrencilerden belli bir GPA puanı ve not ortalaması da istenmektedir. Bütün koşulları sağlayan öğrenciler direkt olarak üniversitelerin sunduğu master programlarına girebilmektedirler.

Okulların öngördüğü koşulları sağlayamayan öğrenciler ise, özellikle dil yeterliliği konusunda alabilecekleri pre-master programları sayesinde, okulun kampüsü içerisinde maksimum 1 senelik bir dil ve kültür eğitimi görebilmektedirler. Aynı zamanda Amerikan üniversite sistemini, master süresince işlerine yarayacak akademik çalışmaları da ders olarak alan öğrenciler, bu programı başarıyla bitirdikleri takdirde master yapacakları bölüme direkt geçiş yapabilmektedirler.

Bu şekilde program alan öğrencilerin tekrar dil yeterlilik sınavlarına veya GRE, GMAT gibi sınavlara girmelerine gerek kalmamaktadır

Yüksek Eğitim Kalitesi

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası öğrenciler arasında en çok tercih edilen eğitim ülkesidir. ABD eğitimi tüm dünyada tanınmaktadır. Dünya sıralamasındaki en iyi 100 üniversitesinin 30'u ABD'de bulunmaktadır. ABD üniversitelerindeki öğrencilerin mezuniyetlerinde yüksek başarı elde etmelerinin nedenlerinden biri, beşeri bilimler (liberal arts) eğitimi görmeleridir.

Beşeri bilimler, sadece belirli bir ana konuyu değil, çeşitli matematik ve fen bilimleri, felsefe, tarih ve edebiyat gibi alanlarını kapsamaktadır.Beşeri bilimler, öğrenciyi kariyer planından daha fazlası için hazırlamaktadır. Öğrencinin daha vizyon sahibi olabilmesi, geniş düşünebilmesi ve iş hayatında daha başarılı olabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmaktadır.

Çeşitlilik

 • ABD üniversitelerinde her yaştan, dinden ve her ülkeden gelen öğrenciler bulunmaktadır. Bu, birçok kültürden insanın bir arada, zengin bir ortamda eğitim görmesini sağlar.
 • Genellikle sınıfların mevcudunun 20 civarında olması, öğrenciler ve eğitmenlerin birbirlerini daha iyi tanıyarak sınıf dışında da öğrenimin desteklenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca, ABD kampüslerinde her zaman çok aktif bir sosyal yaşam vardır. Öğrenciler, benzer hobilere ve ilgi alanlarına sahip arkadaşlarla bir arada olabilecekleri birçok sosyal kulübe katılabilirler.
 • Birçok şehir ve kasabada, uluslararası sporlar, dünyaca ünlü müzik festivalleri veya muhteşem sanat galerileri ve müzeler, herkes için çeşitli eğlenceler bulunmaktadır.

Çalışma İmkanı

ABD'deki uluslararası öğrenciler, haftada 20 saate kadar kampüste bir işte çalışabilirler. Bazı okullar, öğrencilerin yaptıkları stajları müfredat içerisinde değerlendirir ve ders olarak sayabilirler.

Çoğu üniversitede, büyük şehirlerde bulunmayan üniversitelerde bile, öğrencilere verilen staj olanakları sırasında öğrencinin güvenliğini sağlamakla sorumlu birimler kurulmuştur.

Tüm ABD üniversitelerinde gerçek iş deneyimini sağlayan çok sayıda müfredat dışı etkinlik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, okul gazetesi için yazı yazmak, bilim fuarlarına katılmak, tartışma ekibinde yer almaktır.

Bu sayede öğrenciler, eğitim sırasında öğrendiklerini deneyimleme imkanı elde etmiş olurlar ve bu tecrübeler iş yaşamına başlarken mülakatlar için çok faydalıdır.Tüm üniversitelerde, iş görüşme yöntemlerini öğreten, eğitimlerinin sonrasında iş bulmalarına yardımcı olan profesyonellerden oluşan kariyer hizmetleri bölümü bulunmaktadır.Lisans derecesi alabilmek için genellikle eğitim süresi 4 yıl sürmektedir.

Üniversite eğitimin ilk 2 yılında önkoşul dersleri alınmaktadır. Bu dersler edebiyat, sosyal bilimler, sanat, tarih gibi derslerden oluşmaktadır. İlk 2 yılın sonrasında öğrenciler mesleki eğitimlerine yönelirler.

‘ Major ‘ öğrencinin eğitim alacağı ana bölüme verilen isimdir. Öğrenciler seçecekleri bölüme 3. Sınıfa geçerken karar verirler. Amerikan üniversitelerinin en büyük özelliği eğer isterse öğrencinin bölüm değiştirme imkanı olması ve isterlerse eğitim sürelerini uzatarak birden fazla dalda eğitim alabilmeleridir.Devlet Üniversiteleri devlet veya yerel yönetimler tarafından desteklenir veya yönetilirler.

Özel Üniversiteler de devletin konuyla ilgili birimleri tarafından denetlenirler. Devlet Üniversitelerinden en büyük farkları fiyatlarının daha yüksek olması ve okulların daha küçük olmalarıdır.

Eğitim Sistemi

Öğrenciler derslerde fikirlerini paylaşabilmeye yönlendirilirler. Derslerde tartışma ortamlarına katılmaları ve sunumlar yapmaları istenmektedir. Bu tartışma ortamları uluslararası öğrenciler için Amerikan eğitim sisteminin farklı yönlerinden biri olarak görülmektedir.Genellikle her hafta derse giren eğitimciler o haftaya ait bir okuma veya araştırma görevi verirler. Sınıftaki tartışmalara katılabilmeleri için öğrencilerin bu araştırma ve okumaları tamamlamaları gerekmektedir.Bazı lisans programları da öğrencilerin laboratuvarda zaman geçirmelerini gerektirir.

Eğitmenler aşağıdaki maddeleri değerlendirerek öğrencileri not verirler.

 • Her eğitmenin kendine ait derse katılım şartları bulunmaktadır
 • Ara sınav değerlendirme notu
 • Bir veya birden fazla araştırma yazısı
 • Dönem içerisinde yapılan haftalık veya günlük bilgiyi değerlendiren habersiz sınavlar
 • Final sınavı

Kredi Sistemi

Her ders kendine ait ders sayısından oluşmaktadır. Bu sayı genellikle öğrencinin bir hafta boyunca o ders için harcadığı saat sayısıdır. Bir ders genellikle 3 veya 5 kredidir. Tam zamanlı programlar genellikle 12-15 krediden oluşmaktadır. Uluslararası öğrencilerin mezun olabilmeleri için her dönem tam zamanlı eğitim görmeleri gerekmektedir.Amerikan sistemi içerisinde öğrenciler tamamladıkları kredileri başka bir üniversiteye transfer edebilir, böylelikle eğitimlerinde zaman kaybetmemiş olurlar.

Akademik Takvim

Akademik takvim genellikle Ağustos veya Eylül aylarında başlar ve Mayıs veya Haziran ayları arasında devam eder. Birçok okuldaki akademik yıl, “yarıyıl” adı verilen iki dönemden oluşmaktadır. (Bazı okullar “üç aylık dönem” sistemi olarak bilinen üç dönemlik bir takvim kullanmaktadır.) İsteğe bağlı olarak Yaz dönemleri de bulunmaktadır .

Konaklama

Birçok Amerikan Üniversitesinde öğrencilerin konaklamasına yardımcı olacak bölümler bulunmaktadır. Üniversitelerin yurtları campus içerisinde olduğu için yurt konaklaması öğrenciler için çok büyük rahatlık olmaktadır. Yurtlar tek kişilik, 2 veya 3 kişilik olarak değişmektedir. Ortak alanların kullanımı, yurt kuralları ve odalardaki kişi sayıları yurtlara göre farklılık göstermektedir. Genellikle üniversitenin 1.yılını okuyan öğrenciler yurtta kalmayı tercih etmektedirler. Okul dışında konaklama tercih edenler için de üniversiteler yardımcı olmaktadırlar. Tek başına ev tutmayı tercih etmeyenlere ev arkadaşı bulmaları konusunda yardımcı olurlar. Ev arkadaşı ile ev tutmak öğrenciye masraflarını paylaşma konusunda da yardımcı olur.İsteyen öğrencilere her zaman aile yanında konaklama imkanı yaratmak mümkündür ancak genellikle aile yanı konaklamalar üniversitelere 30-40 dakika uzaklıkta olduğu için tercih edilmemektedir.Ancak bu bölümlerin çalışma koşulları her üniversitede değişiklik göstermektedir.

devamını göster Devamını Göster

Yurtdışında Master ve Lisans Programları : İngiltere

İngiltere üniversitelerinin dörtte biri, dünyanın en prestijli üniversitelerinden olup Dünya’ da en yüksek sıralamalarda yer aldığından, ülkeye her sene ortalama 180’ den fazla ülkeden yarım milyon uluslararası öğrenci eğitim almaya gelmektedir.

İngiltere’de master eğitimi almak isteyen öğrencinin öncelikli olarak not ortalaması oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra elbette ki öğrenciden beklenen bir diğer kriter ise İngilizce dil yeterliliğinin akademik bir eğitim alabileceği bir düzeyde olmasıdır. Bu iki kriteri veya herhangi birini sağlayamayan öğrenciler, mastır yapmak istedikleri bölüme geçmeden önce Pre-Master denilen yüksek lisansa hazırlık eğitimi görürler. Pre-Master programları çoğunlukla dil eğitimi ve beraberinde öğrencinin master boyunca işine yarayacak olan akademik çalışma yöntemlerine dair dersler verilmektedir. Aynı zamanda öğrenci geçeceği bölüme dair de giriş dersleri alarak pre-master eğitimini tamamlayabilmektedir.

İngiltere’de sunulan MBA (Master of Business) programlarına başvuran öğrencilerden ise asgari olarak 2 yıllık iş tecrübesi beklenmektedir. Ayrıca bazı üniversiteler de programa katılım için aynı zamanda GMAT puanı da istemektedirler.

Eğitim Sistemi ve Başvuru Tarihleri?

Yüksek Lisans eğitimi İngiltere’ de 1 yıldır. Ancak eğitimini daha kısa sürede bitirmek isteyen öğrenciler için yoğunlaştırılmış akademik programlar da mevcuttur.

İngiltere'deki en iyi üniversiteler, Master programlarını bireysel ihtiyaçlara göre planlamaktadır. Üniversiteler, öğrencilerine tam zamanlı programlar, yarı zamanlı programlar, akşam programları ve e-Öğrenim gibi eğitim seçenekleri sunmaktadır. Geniş seçenek imkanları olduğu için, öğrenciler gereksinimlerini karşılayan, profesyonel hayatlarına faydalı olacak bir program seçme şansına sahip olurlar.

Üniversitelerde ki bölümler, akademik yıl boyunca konuk konuşmacıları ve dünya liderlerini okullarında misafir ederek öğrencileri motive etmeyi hedeflemektedirler.

Bazı üniversitelerde, programlar içerisindeki modüllerde, öğrencilerin dersleri süresince staj yapmaları zorunluluğu bulunmaktadır. Staj deneyimi sayesinde öğrenciler teorik bilgileri pratikte de kullanma şansını elde ederler. Öğrenciler, kendilerine staj sırasında kazanılan tecrübe ve çevre ile İngiltere ‘de çalışma fırsatı yaratabilirler.

Öğrencinin yüksek lisans programlarına direk olarak seçtiği üniversite üzerinden başvurması gerekmektedir. Sene boyunca her zaman başvuru yapılabilir ancak bazı programların kendine ait başvuru tarihleri vardır. Bu nedenle, okulların başvuru tarihlerini kontrol etmek önemlidir.

Eğitime Kabul Koşulları

 • Lisans diploması ( İngiltere’de ortalama bir Üniversiteden kabul almanız için ortalamanızın 2,5 (4.00 üzerinden) ve üzerinde olması gerekir. )
 • IELTS 6,5
 • 2 adet referans mektubu
 • Niyet mektubu
 • CV

Yüksek Lisans programlara başlamadan önce uluslararası öğrencilerin eğitim desteği alması önerilir. Özellikle Pre- MBA, Pre Law ve Pre- Medicine programlarını alması öğrenciye yüksek lisans eğitimi sırasında kolaylıklar sağlar.

Güçlü İngilizce seviyesi de yüksek lisans yapılan süreçte önemli bir kriterdir.

Ücretler Hakkında bilgi

Master programları GBP 12,000-GBP 17,000 arasındadır. Tercih edilecek okula ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

devamını göster Devamını Göster

Concordia University Chicago Master Programları

CONCORDIA UNIVERSITY, CHICAGO

Concordia Üniversitesi Chicago (CUC) 1864 yılında kurulmus olup bugün Fen Bilimleri Fakültesi, İşletme Fakültesi Eğitim Fakültesi, Yüksek Lisans Çalışmaları ve doktora programlari ile mezuniyetin ardindan ilk 6 ay icerisinde ki ise girme oraninin %96 oldugu Amerika’nin onde gelen universiteleri arasindadir.

Chicago sehir merkezine yirme dakika mesafede River Forest bolgesinde bulunan kampusu ile ogrenciler sehrin sundugu sayisiz olanaklara erişebilirler.

100’den fazla alanda lisans, yukseklisans, ve doktora programi sunan universitenin one cikan bolumleri arasinda MBA , MA TESOL, MS Computer Science, BS Computer Science, MS Education Technology, BA Management, BS Psychology, BA Politics bulunmaktadir.

Ogrencilerin Staj Yaptigi Sirketlerden Bazilari

• 1871 Chicago

• Athletico Physical

Therapy

• Brookfield Zoo

• CBS 2 News

Chicago

• Chicago

Symphony

Orchestra

• CNN

• Downtown Oak

Park (Business

association)

• ESPN

• Fujifilm Graphic

Services Division

• Kane County

Cougars

Baseball Team

• Loyola University

Medical Center

• Nature Conservancy

• Northwestern Mutual

• Popular Mechanics

Magazine

• River Forest Police

Department

• Shedd Aquarium

Lisans Programı Kabul koşulları:

Proof of English Proficiency (IELTS 6.0 Overall OR TOEFL of 72)

Egitim dili %100 ingilizce olanlar IELTS/TOEFL gerekmemektedir.

No SAT

Yüksek Lisans Kabul Koşulları

GPA earned 2.85 or above

No GMAT/GRE

No Work experience required

English Language Proficiency

• IELTS: minimum 6.0

• or TOEFL: minimum 72 (internet-based)

• or Michigan Test: minimum 85

Concordia University , Chicago Ücretleri 2018-2019

Lisans USD 30,000 (senelik)

Yukseklisans: 14.000 USD (senelik)

Lisans ve Yüksek Lisans ücreti programa göre değişkenlik gösterir, ve %25 ye kadar akademik basari burslari verilmektedir.

Kayıt Ücreti : YOK

Ek Bilgi

Minimum IELTS 5 ile universitenin Ekim 2018 de baslayan ingilizce hazirlik kursuna katilim mumkundur.

Başka üniversitelerden alınmış olan derslerin üniversiteye transfer edilme imkanı vardır.

Egitim dili %100 ingilizce olan ogrencilerin IELTS/TOEFL girmesi gerekmiyor.

1 yillik MBA mevcut. GMAT ya da is deneyimi gerekmiyor.

Concordia University Chicago’da senelik 10.000USD master programlarina basvuru icin son tarihleri kacirmayin.

MA, Curriculum and Instruction

MA, Early Childhood Education

MA, TESOL

MA, Educational Administration

Detaylı Tanıtım Broşürü

devamını göster Devamını Göster

yurtdışında master

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim