macaristan Üniversite

MACARİSTAN ÜNİVERSİTE

Macaristan'da Üniversite

Macaristan 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir ve para birimi Macar Forinti’ dir. Macar üniversiteleri başarılı üniversite eğitimine sahiptir. İlk Macar üniversitesi 1367’de PEÇ (Pécs) şehrinde kurulmuştur. Dünya sıralamasında ilk 500’ de 2, ilk 1.000 içerisinde 7 üniversitesi bulunmaktadır. Ülkenin ana dili Macarcadır, ancak eğitim dili okulların büyük bir bölümünde İngilizcedir. . Üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır.

Video

Kültür olarak Türklere oldukça yakın olan Macarlar hoşgörülü yapıları ile her yıl pek çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadırlar.

Macaristan’ da üniversite okuyabilmek için lise diploması yeterlidir. Bazı üniversiteler bölümlere göre kabul için kendi sınavlarını yapıp sonradan kabul için Skype görüşmeleri de yapmaktadır.

Üniversiteler lisans eğitimi için genelde 5.5 – 6.0 IELTS istemektedirler. İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler 1 yıl hazırlık eğitimi alabilmektedirler. Hazırlık bazı üniversitelerde sadece İngilizce eğitimi olarak verilirken; bazı üniversitelerde combo hazırlık olarak verilmektedir. Combo döneminde, öğrenci hazırlığın ilk döneminde sadece İngilizce dersleri alırken 2. Dönemde bölüme yönelik dersler verilmektedir. Aynı zamanda bazı üniversitelerde belirli bir seviyede İngilizcesi olan öğrencilerin seçtikleri bölümlere yönelik derslerin verildiği foundation denilen hazırlık yılı da bulunmaktadır.

Öğrenciler Macaristan’da oldukça uygun fiyatlara eğitim alıp yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Tabi bu maliyetler öğrencilerin yaşam tarzlarına göre de değişiklik göstermektedir. Üniversitelerde müsaitlik durumuna göre yurtlarda konaklama seçenekleri de sunulmaktadır. Öğrenciler farklı bir kültür tanıyarak eğitimlerini alıp İngilizcelerini geliştirirken; aynı zaman Schengen vizeleri ile Avrupa’ nın farklı ülkelerini de görüp seyahat imkanına sahip olabilmektedirler.

devamını göster Devamını Göster

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim