Malta’da Yurt Dışı Eğitim

Malta’da Yurt Dışı Eğitim

Türkiye’ye yakın coğrafyası, Avrupa Birliği ülkesi olması ve resmi dilinin İngilizce olması gibi nedenlerden dolayı hem dil eğitimi hem de lisans ve yüksek lisans gibi akademik eğitim almak isteyen öğrenciler için ideal bir ülke olan Malta, İngiliz eğitim modelini sahip kaliteli kurumlara sahip olmaktadır. Sıcakkanlı halkının ülkeye gelen öğrencilere kolaylık sağlaması ve ülkenin İngiltere, Amerika gibi ülkelere göre daha uygun eğitim ücretlerine sahip olması, birçok öğrencinin bu ülkede eğitim almasına neden olmuştur. Yaşam maliyeti olarak da çok pahalı olmayan Malta, Schengen Vizesi ile giriş yapılan bir ülke olduğundan eğitim boyunca öğrencilerin diğer Avrupa Birliği ülkelerini de gezme şansı sunmaktadır.

Malta’da Yurt Dışı Eğitim

Malta’da Dil Okulu Eğitimi

İngilizce öğrenmek ve geliştirmenin en etkili yollarından biri olan yurt dışı dil eğitimi, anadili İngilizce olan bir ülkede alındığı takdirde daha olumlu bir şekilde sonuçlanmaktadır. Aktif ve kalıcı bir dil öğrenmenin mümkün olduğu yurt dışı dil eğitimi veren ülkelerden biri olan Malta, kaliteli eğitim sisteminin yanında Amerika, İngiltere gibi anadili İngilizce olan ülkelerde bulunan dil okullarına göre daha uygun fiyatta olmasından dolayı yabancı öğrenciler için cazip bir yer olmaktadır. Türkiye’ye uçakla 3 saat uzaklıkta olan Malta’da, birçok farklı kültürden kişilerde tanışma şansı elde edilmekte ve farklı bir sosyal çevre oluşturma imkânı elde edilmektedir. Dünya çapındaki kaliteli dil okullarıyla Malta, çeşitli dil okulu programlarıyla doğru bir tercih olmaktadır.

Malta’da Lisans Eğitimi

1800 – 1964 yılları arasında İngiliz kolonisi olan Malta’nın eğitim sisteminde İngiltere’nin etkisini görmek mümkündür. Lisans süresinin 3 yıl olduğu ülkenin eğitim ücretlerinde olduğu gibi hayat şartlarının da ucuz olması, yabancı öğrencilerin odak noktası haline gelmesine neden olmaktadır. Birçok kültürden insanla tanışmanın mümkün olduğu ülkede bir yabancı olarak zorluk yaşanmamaktadır. Eğitim dili İngilizce olup akademik yıl Eylül ayında başlayan Malta’da Temmuz ayında tatil olmaktadır. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları tatil olarak geçen ülkede, eğitim ücretleri bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Malta’da lisans eğitimine başvurmak isteyen öğrenciler, İngilizce yeterliliğe sahip olduğunu gösteren IELTS veya TOEFL sınavlarından gerekli puanı almak ve iyi bir lise not ortalamasına sahip diploma ibraz etmek gerekmektedir. Dünyada pek çok ülkede geçerliliği olan Malta üniversiteleri ile hem daha ekonomik hem de kaliteli bir yurt dışı lisans eğitimi almak mümkün olmaktadır.

Malta’da Yurt Dışı Eğitim

Malta’da Yüksek Lisans Eğitimi

Doğal güzellikleri ve büyük limanlarıyla şirin bir Akdeniz ülkesi olan Malta, hem anadili hem de eğitim dili İngilizce olduğu için yabancı öğrenciler tarafından akademik eğitim amacıyla da tercih edilmektedir. İngiltere eğitim sistemine benzeyen eğitim sistemi nedeniyle yüksek lisans programları 1 yıl olan ülkede, akademik eğitim alındığı takdirde uluslar arası platformda birçok ülkede iş hayatında iyi bir kariyer şansı elde edilmektedir. Dünyanın ileri düzeydeki pek çok ülkesinde geçerliliği olan lisans ve yüksek lisans diplomalarıyla Malta, Avrupa’da daha uygun ve kaliteli bir eğitim almak için de ideal bir ülke olmaktadır. Malta’da yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler aynı alanda alınmış lisans diploması, IELTS veya TOEFL gibi İngilizce yeterlilik belgesi, belge olmadığı takdirde üniversitenin hazırlık programına katılıp başarılı olmak, tavsiye mektubu ve referanslar gibi belgeleri tam olarak sunmaları gerekmektedir.

Malta’da Yurt Dışı Eğitim

Malta’da Eğitim Alırken Çalışmak

Malta’da eğitim alan yabancı öğrenciler, birtakım koşulları yerine getirdikleri takdirde belirlenen şartlarda çalışma hakkına sahip olmaktadır. Malta’da bulunan bir dil okuluna 13 hafta ve üzeri kayıt yaptırılması durumunda Malta Vizesi alarak part time – yarı zamanlı, haftada en fazla 20 saat olacak şekilde Jobplus isimli bir kurumu tarafından belirlenen bir işte çalışma hakkı elde etmektedir. Akademik eğitim amaçlı Malta’ya lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimine giden yabancı öğrenciler de hafta da en fazla 20 saat olmak üzere yazı zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Genellikle Restoran, cafe, hediyelik eşya dükkânları, kütüphane gibi yerlerde çalışan yabancı öğrenciler, Malta’nın turizm bakımından gelişmiş bir ülke olmasından dolayı iş bulmak konusunda zorluk yaşamamaktadır.

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Avustralya, yurtdışı eğitim denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden birisidir. Türkiye’den ...
İngiltere’de bazı dönemlerde bazı şehirlerinde haftalık yurtdışı dil eğitimi verilmektedir. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim