Romanya Vizesi

Romanya Randevusu / Romanya Vize Formu / Romanya Vize İşlemleri

Romanya Vize Randevusu

Romanya vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Romanya Büyükelçiliği aracılığıyla randevu oluşturmanız gerekmektedir. Romanya Büyükelçiliği'nden randevu oluşturabilmek için elçiliğin web sitesi üzerinden randevu oluşturabilir veya danışmanlık şirketimiz aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde Romanya vize randevunuzu alabilirsiniz.

Romanya Büyükelçiliği, gün içerisinde belirli sayıda başvuru sahibine hizmet verebilmektedir, Romanya Büyükelçiliği’nin vize departmanının kapasitesi gün içerisinde sınırlı sayıda başvuru sahibine hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle randevusuz müracaat halinde Romanya için vize başvurunuzu yapacağınız Romanya Büyükelçiliği'nde maalesef herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Romanya Büyükelçiliği Ankara veya Romanya Konsolosluğu İstanbul aracılığıyla Romanya vize başvurularınızı ikamet adresinize göre Ankara dan veya İstanbul dan gerçekleştirebilirsiniz.

Romanya Vize Formu

Romanya vize formu seyahat amacı ve sürenize uygun olarak tam ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır Romanya vize başvuru formunuzda dolduracağınız tüm bilgilerin doğru beyanlarla ve eksiksiz olarak doldurulmuş olduğunu vize başvurunuzu teslim ettiğinizde kabul etmiş sayılırsınız. Romanya vize başvurusunda bulunurken Türkçe, İngilizce veya Fransızca hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formunuzu Romanya Büyükelçiliği ne teslim etmeniz Romanya Büyükelçiliği tarafından talep edilmektedir. Romanya Büyükelçiliği’ne sunacağınız Romanya vize başvuru formunuzu doldurduktan sonra form başvuru sahibi tarafından mutlaka ıslak imzalı şekilde, Romanya vize başvurusu için hazırlayacağınız tüm evraklarla beraber, Romanya Büyükelçiliği ne teslim edilmelidir. Romanya Vize başvuru formunuz danışmanlık şirketimiz tarafından doldurulmaktadır.

Romanya Turist Vizesi

Turistik amaçla Romanya’ya yapılacak 90 günü aşmayacak seyahatleriniz için Romanya Turist Vizesine başvurmanız gerekmektedir. Sadece turistik amaçla yapılacak olan seyahatler Romanya Büyükelçiliği tarafından bu kategoride değerlendirilecektir. Romanya Turist Vizesine başvurabilmek için mutlaka turistik amaçla seyahat edeceğinizi kanıtlayacak otel ve uçak rezervasyonlarınızı başvuru sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin veya başvuru sahibi yerine seyahatin masraflarını karşılayacak olan kişinin, önceden planlanmış olan seyahatte oluşabilecek tüm masrafları(otel, uçak, ara transferler, yaşam masrafları) karşılayabilecek bir maddi yeterliliğe sahip olması Romanya Büyükelçiliği tarafından başvuru sahiplerinden beklenmektedir. Bu nedenle başvuru sahibi mutlaka Romanya Büyükelçiliği tarafından kendisinden ve varsa sponsorundan istenen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde değerlendirmeyi yapacak olan Elçiliğe / Konsolosluğa sunmalıdır.

Romanya Ticari Vizesi

Ticari amaçla Romanya’ya yapılacak 90 günü aşmayacak seyahatleriniz için Romanya Ticari Vizesine başvurmanız gerekmektedir. Sadece ticari amaçla yapılacak olan seyahatler Romanya Büyükelçiliği tarafından bu kategoride değerlendirilecektir. Romanya Ticari Vizesine başvurabilmek için mutlaka ticari amaçla seyahat edeceğinizi kanıtlayacak olan Romanya da faaliyet gösteren, mutlaka yaptığınız iş ile aynı veya yakın bir sektörde faaliyet gösteren bir şirketten gönderilmiş adınıza hazırlanmış bir ticari davetiyeyi başvuru esnasında başvuru yapacağınız ilgili Elçilik / Konsolosluğa sunmanız gerekmektedir. Romanya ‘dan gelen geçerli davetiyenizin yanı sıra sahibi olduğunuz veya çalışmakta olduğunuz şirket ve ya kurumdan Romanya Büyükelçiliği'ne hitaben seyahat amacınızı açıklayan antetli kağıda yazılmış bir yazının başvuru esnasında başvuru yapacağınız ilgili Elçilik / Konsolosluğa sunulması gerekmektedir. Vize dosyanızın hazırlanması ve işlemlerinizin sorunsuz yürütülmesi adına bir danışmanlık hizmeti almanız size fayda sağlayacaktır.

Romanya Öğrenci Vizesi

Romanya öğrenci vizesi kısa dönem ve uzun dönem olarak iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. 90 gün altı ve 90 gün üstü kalış olarak birbirinden ayrılan iki ayrı vize türü olarak birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Kısa dönem öğrenci vizesi ile Romanya’da yapılacak olan dil kursu, kısa süreli sertifika programları gibi kurslara katılabilirsiniz. 90 gün altı yapılan başvurularda vize müracaatınız Schengen vizesi olarak değerlendirilecek olup, 90 gün üstü yapılan başvurularda vize müracaatınız Ulusal vize olarak değerlendirilmektedir. Romanya ulusal vizesi alabilmek için Romanya da göreceğiniz eğitimin 90 günü aşması gerekmektedir. Her iki vize türü için de Romanya da eğitim alacağınız kurumdan gelen kabul mektubunu ve Romanya da eğitiminiz boyunca oluşabilecek masrafları siz veya varsa sponsorunuzun karşılayabileceğini kanıtlayan maddi durumunu ispatlayıcı belgeleri başvuru esnasında başvuru yapacağınız ilgili Elçilik / Konsolosluğa sunmanız gerekmektedir.

Romanya Konsolosluğu Harita


UZMANA SOR

Romanya vizesi için danışmanlık

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim