Rusya Dil Okulları

Hangi şehirde eğitim almak istersiniz?

RUSYA DİL OKULLARI

Rusya Hakkında

Kuzey Avrasya bölgesinde bulunan federal yarı başkanlık yöntemi ile yönetilen Rusya dünyanın yüzölçümü bakımından en geniş ülkesidir. Dünya tarihinde oldukça eski ve önemli bir yere sahip olan ülke, turistik açıdan da pek çok önemli yere ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomisi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ülke, alım gücü anlamında da birçok ülkeden daha ön sırada yer almaktadır. Daha önce Sovyetler Birliği’nin en büyük ortağı olan Rusya şu anda da dünya geneli üzerinde otoritesini korumaya devam etmektedir. Dünyanın en büyük ihracatçılarından olan Rusya kendi para birimi olan Rus Rublesi kullanır. Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinden olmayan Rusya için ayrı bir vize başvurusu yapılmalıdır.

Rusya’da Dil Eğitimi

Ülkenin ana dili olan Rusça, Sovyetler Birliği etkisi ile oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılmakta ve dünyanın en çok konuşulan ilk 10 dili içerisinde yer almaktadır. Bu anlamda her yıl binlerce öğrenci çeşitli sebeplerle Rusça öğrenmek için Rusça dil kurslarına gitmektedir. Rusya’da dil öğrenmek isteyen öğrenciler için pek çok farklı okul seçeneği bulunurken Rusça dil kursları çoğunlukla ülkenin en popüler lokasyonları olan St. Petersburg ve Moskova gibi şehirlerde bulunmaktadır. Hem lokal hem de zincir dil okullarına ev sahipliği yapan ülkede genel Rusça, Yoğun Rusça dil kurslarının yanı sıra, mesleki ve özel amaçlı Rusça dil eğitimleri de bulunmaktadır.

Rusya’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

Ülkenin kültürel yapısının ve öğrencilere sunduğu imkanların yanında Rusya’da dil eğitimi almaya giden öğrenciler Rusça’yı yerinde öğrenme ve böylece bolca pratik yapma imkanı da bulmaktadırlar. Yaşam standartları ve masrafları açısından batıda bulunan ülkelerin pek çoğuna göre daha uygun fiyatlar ve seçenekler sunan Rusya, dil eğitimi almaya giden öğrenciler için de oldukça avantajlıdır. Türkiye’ye olan yakınlığı sayesinde fazlasıyla uçuş imkanı da bulunan ülke Rusça dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin uğrak noktası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rusya’da Lisans ve Yüksek Lisans Eğitim Programları

Özellikle akademik eğitim, araştırma programları gibi konularda dünyanın en ileri gelen ülkelerinden biri olan Rusya, nükleer enerji, uzay mühendisliği gibi konular üzerine yoğunlaşmış teknik üniversiteleri ile binlerce öğrenciye Lisans ve Yüksek Lisans eğitimleri de sunmaktadır. Uluslararası öğrenci değişim programları konusunda da birçok üniversite ile anlaşmasının olması uluslararası öğrenci çeşitliliğini arttıran bir diğer faktördür. Ülkenin en popüler programları arasında mühendislik, nükleer enerji gibi programların yanı sıra uluslararası ticaret, ithalat ve ihracat, lojistik, tarımsal ekonomi gibi bölüm alternatifleri de sayabiliriz. Ülkenin uluslararası alanda ön plana çıkan Moskova Devlet Üniversitesi, Tomsk State University, Ural Federal University, St. Petersburg Devlet Üniversitesi gibi oldukça ünlü ve kaliteli üniversiteleri bulunmaktadır. Eğitim dilinin çoğunlukla Rusça olması nedeniyle öğrencilerin eğitim öncesinde mutlaka Akademik Rusça bilgisinin olması ve bunu bir sınav ile kanıtlamaları gerekir. Rusya’da Lisans eğitimleri 4 yıl sürerken; Yüksek Lisans eğitimler 2 yıl sürmektedir. Rusya Lisans ve Yüksek Lisans eğitimleri için Türk öğrencilerden herhangi bir Üniversite Giriş Sınav sonucu beklememektedir.

Rusya’da Eğitim Fiyatları

Rusya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler genellikle özel Rusça dil kursların tercih ettikleri için bu okulların fiyat politikalarına uygun olarak ücretlendirmelere tabi tutulurlar. Rusça dil eğitimi için öğrencilerin ödemesi gereken tutar hafta sayısına ve eğitime gidilen döneme göre 600 ile 8,000€ arasında değişkenlik göstermektedir. Rusya’da Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ise yıllık ortalama 1,600 ile 5,000€ bandında bir ödeme yapmak durumundadır.

Konaklama Alternatifleri

Eğitime giden öğrencinin gittiği süreye, eğitim amacına bağlı olarak farklı konaklama tiplerinde konaklamayı tercih edebilmektedir. Özellikle dil eğitimi için Rusya’yı tercih eden öğrenciler genellikle ilk 1 aylık süre için bile olsa okuldan anlaşmalı aile yanı veya yurt konaklamalarını tercih edebilirler. Bu konaklamalar için öğrencinin aylık gideri yaklaşık 200-450€ arasında değişkenlik gösterir. Rusya’da Lisans veya Yüksek Lisans programlarına dahil olan öğrenciler ise üniversitelere ait devlet yurtlarında konaklayabilecekleri gibi dışarıdan da özel öğrenci apartlarında veya paylaşımlı ev konaklamalarında kalmayı tercih edebilirler. Yurtlar oldukça eski ve bakımsız olduğundan öğrenciler tarafından çok tercih edilmese de Rusya’da konaklama alternatifi olarak en uygun seçenektir. Aylık devlet yurdu konaklamalarının ücretleri 70-100€ bandında değişirken; özel apartlar ve paylaşımlı ev konaklamaları yaklaşık minimum 250-300€ bandında seyretmektedir.

Rusya’da Çalışma İzni

Rusya ülkeye herhangi bir amaçla dil eğitimi veya Rusça hazırlık eğitimine giden öğrencilere bir çalışma izni vermemektedir. Öğrenciler Lisans ve Yüksek Lisans programlarına geçtiklerinde ise haftada 20 saati aşmayacak şekilde part-time olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca Rusya Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi ardından öğrencilere 3 ay ile 3 yıl arasında bir çalışma izni verilebilmektedir. Bu çalışma izni öğrencinin bulduğu iş ve işvereni ile olan anlaşmasına bağlı olarak değişmektedir.

Rusya’da Yapılabilecek Aktiviteler

Oldukça eski ve hareketli bir tarihe sahip olan Rusya’nın kültürel ve tarihi zenginliklerine yapılabilecek ziyaretler en önde gelen aktivitelerdir. Aynı zamanda Ortodoks olan ülke genelinin dini mekanları da oldukça dikkat çekici ve görülmeye değer yapılardır. Bunun yanı sıra tarih ve ulusal müzeleri ile dikkat çeken ülkede, opera, bale, müzikal gibi sanatsal aktiviteler de oldukça önem verilen aktiviteler arasında yer almaktadır.

Rusya Vizesi

Önceki dönemde kısa süreli seyahatler için Türkiye vatandaşlarına bir vize zorunluluğu bulunmayan Rusya için şu anda maksimum 30 günlük seyahatler için alınması gereken kısa süreli bir vize bulunmaktadır. Bu vize tek veya çift girişli olabilmekte ve başvuruları seyahatten yaklaşık 2 ay önce gerçekleştirilmelidir. Rusya’ya eğitim, çalışma gibi uzun süreli amaçlarla seyahate gidecek kişiler ise yine Türkiye’den ayrılmadan vize başvurularını tamamlamalı ve ülkeye gittiklerinde oturum işlemlerini de yine tamamlamalıdırlar. Uzun süreli Rusya vizesi başvurusu yapabilmek için Rusya’daki kurumdan resmi bir belgenin gelmesi gerekmektedir.

Rusya ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için bilgi istek formumuzu doldurabilir veya iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

devamını göster Devamını Göster
rusya dil okulları
Fiyat Listesi Yükleniyor...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim