Sheridan College


1967’de 400 öğrenci kapasiteli yerel bir college olarak kurulmuş olan Sheridan College, zamanla Ontario’nun önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olmuştur. Sheridan College, Ontario’nun 3 şehrindeki 4 kampüsünde her yıl yaklaşık 23000 tam zamanlı ve 18500 part-time öğrenciye eğitim imkanı sunmaktadır. Okulda, Kanada’lı öğrencilerin yanı sıra 100’den fazla ülkeden 6500 uluslararası öğrenci de öğrenim görmektedir. Okulun kampüsleri Oakville, Brampton ve Mississauga şehirlerinde yer alır. Sheridan’ın 110bin’den fazla mezunu, sanat, iş, hizmet, sağlık, teknoloji sektörlerinde ve çeşitli ticaret alanlarında toplumun geleceğini belirlemekte önemli bir rol oynamaktadır. Sheridan College’ta 130’dan fazla program seçeneği mevcuttur ve okul animasyon, sanat ve tasarım programları ile ünlüdür. Okulun mezunları, Toronto bölgesinde işverenlerin favorileri arasındadır. Sheridan, ayrıca, ABD ve Kanada’daki NASAD-Ulusal Sanat ve Tasarım Okulları Birliği’nin üyesi olan ikinci Kanada kuruluşudur. Sheridan College öğrencilerinin kampüs dışında çalışma izni vardır ve lisansüstü öğrencileri de çalışma iznine sahiptir. Modern tesislere sahip okulda eğitmen kadrosu, sektör tecrübesi olan uzmanlardan oluşur.

Program seçenekleri

Sheridan College, sertifika, diploma, lisans, yüksek lisans, ESL (İngilizce hazırlık sınıfları) ve üniversite geçiş programı pathway seçeneklerine sahiptir. Bunların yanı sıra Sheridan College’ta maaşlı co-op ve maaşsız stajlı programlar da mevcuttur. Sheridan’da lise veya üniversite mezunu olan öğrenciler için çok çeşitli program seçeneği mevcuttur. Animasyon, sanat ve tasarım, medya, pazarlama, işletme vb. gibi birçok farklı alandan programlar bulmak mümkündür. Sheridan College’ta eğitim alan öğrencilerin, gerekli kriterleri karşılaması halinde burs alma şansı da vardır. Sheridan College’ta eğitim tam zamanlı veya yarı-zamanlı verilebilmektedir. Öğrenciler, eğitim aldıkları programın kredilerinin % 70’inden az kredi ve ders sayısının 2/3’ünden az ders alması halinde yarı-zamanlı öğrenci olarak kabul edilirler.

Lisans Programları:

4 yıl sürer. Lise mezunu öğrenciler kayıt olabilir. İş dünyasında veya akademik kariyer yapmak isteyen adaylar tercih edebilir.

Sertifika Programları:

1 yıllık sertifikalar: İster kariyere özgü ister temel bilgileri içeren programlar olsun bu programlar öğrencilerin portföylerini ve yeteneklerini geliştirmelerine hayli katkı sağlarlar. Lise mezunu adaylar başvurabilir.
Lisansüstü sertifikaları: 1 yıl sürer. Lisans mezunu adaylar başvurabilir. Özellikle mezun oldukları lisans alanında daha ileri bilgi edinmek ve iş dünyasında nasıl bir uygulamaya sahip olduğunu öğrenmek isteyenler için oldukça uygun olan bu programlar ülkemizde öğrenciler tarafında çok fazla tercih edilmektedir.
Diploma Programları: 2 veya 3 yıl sürer. Özellikle, iş dünyasına hemen atılmak isteyen lise mezunu ve belirli bir alanda uzmanlık edinmek isteyen adayların çokça tercih ettiği programlardır.
İngilizce dil yeterliliği: Tüm Sheridan programları İngilizce olarak verildiğinden öğrencilerin, güçlü bir İngilizce konuşma, dinleme, anlama ve yazma becerilerine sahip olması beklenmektedir.

İngilizce yeterliliğinin ortaokul veya lise deneyimiyle kanıtlanması: İngilizce yeterliliği gerekliliklerinden muaf olmak isteyenler, ortaokulda veya lisede en az 3 yıl eğitim dilinin İngilizce olduğu bir sistemde eğitim aldıklarını kanıtlamak zorundadırlar. Aşağıdaki ülkelerde en az 3 yıl lise eğitimi aldığını transkript ile kanıtlayabilenlerin bu kriteri karşıladıkları kabul edilir:

Kanada, Avustralya, Gana, Kenya, Nijerya, Yeni Zelanda, Singapur, ABD, Birleşik Krallık, Karayip ülkeleri (Küba, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Porto Riko hariç).
Kanada dışındaki ülkelerde, en az 3 yıl Kanada lise müfredatına göre eğitim veren liselerde eğitim almış başvuranlar da bu kriterleri karşılıyor kabul edilirler.
Not: ESL kursları İngilizce eğitim alınan süre hesaplanırken dikkate alınmaz.

İngilizce yeterliliğinin college veya üniversite deneyimiyle kanıtlanması: Aşağıdakilerden birinin başarıyla tamamlanmış olması İngilizce yeterliliğinin kanıtlanması için yeterlidir:
Tanınmış bir college’ta en az 2 yıllık İngilizce eğitim alınmış olması
Tanınmış bir üniversitede en az 1 yıllık İngilizce eğitim alınmış olması
Tanınmış bir college’ta en az 1 yıllık lisansüstü sertifika eğitimi alınmış olması
İngilizce yeterlilik testi: Sheridan College İngilizce yeterliliğinin kanıtı olarak, son 2 yılda tamamlanmış olmak şartıyla, aşağıdaki minimum kriterleri belirlemiştir:

NOTLAR:

Öğrenciler bir ESL seviyesine yerleştirilirken, IELTS Akademik veya TOEFL skorlarındaki en düşük bant skoru göz önünde bulundurulur. Örneğin, öğrencinin IELTS Akademik skorları Konuşma ve Dinleme için 5.0, Okuma için 4.5 ve Yazma için 4.0 ise öğrenci orta (intermediate) seviyeye yerleştirilir.
Öğrenciler okula geldiklerinde, daha önceden aldıkları bir IELTS Akademik veya TOEFL ön-yerleştirme skoru varsa ve bu skorun üzerine çıkmak istiyorlarsa Sheridan ESL Yerleştirme sınavına girebilirler. Böyle bir durumda, okula geldiğinde Sheridan ESL Yerleştirme sınavına giren öğrenciler, en geç 6 ay içinde alınmış ve hala geçerli bir IELTS veya TOEFL skoru olmak şartıyla, bu ön-yerleştirme skorundan daha düşük bir seviyeye yerleştirilmeyeceklerdir.

ESL ders içeriği: Gramer, lisan laboratuvarı, Dinleme ve Konuşma, telaffuz, okuma ve yazma, iş iletişimi ve bilgisayar uygulamaları.
Ücret: Her 7 haftalık dönem 3252,50 CAD’dır. Eğitim ücreti, sağlık sigortası ve lisan laboratuvarı ve spor tesisinin kullanımı dahildir.
Başlangıç tarihleri: Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım.
Yer: ESL programı Brampton’daki Davis Kampüsü’nde, Oakville’deki Trafalgar kampüsünde ve Mississauga’daki Hazel McCallion kampüslerinde verilmektedir.
Akademik Amaçlar için İngilizce programındaki tüm kursların başarıyla tamamlayan öğrenciler, Ontario College Genel Sanatlar ve Bilim sertifikası almaya hak kazanırlar. Başarılı mezunlar Sheridan’da başka programlara herhangi bir teste girmelerine gerek kalmadan başvurabilirler.

SHERIDAN COLLEGE ÖĞRENCİLERİNİN ÇALIŞMA HAKKI


Kampüste Çalışma: Geçerli bir uzun dönem öğrenci vizesine sahip uluslararası öğrenciler, tam zamanlı olarak kayıtlı oldukları enstitüdeki (eğitim aldıkları kurum) kampüste “çalışma izni”ne gerek kalmadan çalışabilirler.
Çalışma İzniyle Co-Op veya Tam Zamanlı Kampüs Dışında Çalışma: Bir Co-op veya staj programına kayıtlı ve geçerli bir uzun dönem öğrenci vizesine sahip uluslararası öğrenciler co-op dönemleri boyunca kampüsün dışında yasal olarak çalışabilmek için çalışma iznine başvurmalıdırlar. Her co-op dönemi farklı bir işverenle çalışılabileceğinden, verilen çalışma izni, Sheridan College’ın işveren olduğunu ve öğrencinin co-op veya staj yerleştirmesi için yasal olarak nerelerde çalışabileceğine karar vereceğini beyan eden şartları içerecektedir. Bu izin öğrencilerin yalnızca, co-op saatleriyle alakalı olarak kampüs dışında çalışmalarına izin vermektedir ve co-op çalışması sayılmayan kampüs dışı diğer işlerde çalışmalarına müsaade etmez. Öğrencilerin çalışmaya başlamadan önce co-op çalışma izni almaları önerilir çünkü süreç 4 ay kadar sürebilmektedir.
Kampüs Dışı Çalışma – Haftada 20 Saat: Kanada’da uzun dönem öğrenci vizesine sahip olanlar, eğitimlerine devam ederken kampüs dışında iş tecrübesi edinebilirler.

Uzun dönem öğrenci vizesi, aşağıda belirtildiği şekilde haftada 20 saate kadar çalışmaya imkan verecektir:

Düzenli akademik dönemler boyunca ve
Kış veya yaz tatilleri ve bahar ara tatili gibi önceden belirlenmiş tatillerde tam-zamanlı olarak
Çalışmaya hak kazanmak için öğrenci:

Geçerli bir uzun dönem öğrenci vizesine sahip olmalıdır,
Tam-zamanlı bir öğrenci olmalıdır,
Lisans düzeyinde olan belirli eğitim kurumlarından* birine kayıtlı olmalıdır,
En az 6 aylık ve bir lisans, diploma veya sertifika almaya hak kazandıran bir akademik, mesleki veya profesyonel eğitim programlarından birinde eğitim görüyor olmalıdır.
*Bu eğitim kurumları için lütfen sorunuz.

Yalnızca Geçerli Bir Çalışma İzniyle Kampüs Dışı Mezun İstihdamı: Uluslararası öğrenciler, mezun olduktan sonra 1 veya 3 yıllık mezuniyet sonrası çalışma iznine başvurma hakkına sahiptirler. Bu durum öğrencilere Kanada’da iş tecrübesi edinme imkanı vermektedir. Bu tür bir iş HRSDC (Kanada İnsan Kaynakları ve Sosyal Gelişim Kurumu) onayından muaftır. Mezuniyet tarihi öğrencinin son notlarının ilan edildiği tarihtir.

Tüm Programlar PDF

İlginizi Çekebilecek
Diğer Sertifika Programları
Dünyanın en bilinen devlet okullarından olan UC Santa Cruz 1965’te kurulmuştur ve günümüze ...
Dünyanın en önemli 15 araştırma üniversitesinden biri olan UC San Diego, 1960’dan ...

Fiyat Bilgisi

Program hakkında detaylı fiyatlandırma için lütfen FORMU DOLDURUN

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim