Niyet Mektubu Nedir, Nasıl Yazılmalıdır?

Başka bir ülkeye giderken vize aşamasında sunulan ve aynı zamanda lisans, yüksek lisans ve doktora gibi programlara başvurularda da kullanılan ve motivasyon mektubu olarak da bilinen niyet mektubu, özellikle akademik programlara başvuran öğrencilerin başvuru değerlendirme ve kabul aşamalarında önemli bir rol oynamaktadır.

Niyet mektubu genel itibariyle öğrencinin kendini tanıttığı, geçmiş başarılarından ve yaptıklarından bahsettiği, bunların yanı sıra başvurduğu bölüm ve okul ile ilgili olarak planlarını anlattığı bir yazıdır. Niyet mektubu örneklerine bakıldığında da görülebileceği üzere niyet mektubu yazımında en önemli noktalardan biri mektubun uzunluğudur. Başvurulan okulların beklentilerine göre yazı uzunluğu değişmekle birlikte minimum 1,500 ile 4,000 karakter arasında olması beklenmektedir.

Niyet mektubu nasıl yazılır konusunda pek çok soru bulunmaktadır. Öncelikle yazılacak niyet mektubunun İngilizce olması gerekmektedir. Eğer öğrenci İngilizce olarak niyet mektubu yazımında kendini ifade etmekte zorlanacağını düşünüyorsa, mektubun Türkçe yazılması ve ardından İngilizce çeviri yapılması gerekebilir. Bu tercüme her zaman yeminli tercümanlarca yapılmalıdır.

Niyet mektubu yazımında en çok dikkat çeken detaylardan biri de öğrencinin kullandığı dildir. Mektubun genelinde beklenen akıcı ve pozitif bir dil kullanılmasıdır. Bu nedenle öğrencilerin niyet mektubunu yazarken daha önce kabul almış örneklerden yararlanması da oldukça önemlidir. Niyet mektubunu yazarken kullanılan yazım dilinde karşı tarafta olumsuz etki yaratabilecek kelimelerden ve cümlelerden kaçınılmalı, bunun aksine daha pozitif bir açıdan olaylar ele alınarak yazılmalıdır.

Niyet mektubu nedir sorusunun en kısa yanıtı öğrencinin özgeçmişini akıcı bir dil ile ayrıntılandırarak aktarması olarak da görülebilir.

Yurtdışında lisans, yüksek lisans gibi programlara katılmak isteyen öğrencilerimizin niyet mektupları konusunda da uzman kadromuzla her zaman yanındayız. Yurtdışı eğitim programları ile ilgili ayrıntılı bilgi için sitemizde bulunan bilgi istek formunu doldurabilir veya iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngiltere, eğitim alanında dünya çapında kalitesini kanıtlamış bir ülkedir. ...
Yurtdışında hem dil hem de havacılık eğitimi almak isteyenlerin tek yapması gereken Karya Yurtdışı ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim