IELTS Nedir?

22-02-2018

Ielts Nedir?

Ielts Sınavı, 2 yıl geçerliliği olan uluslararası 10.000’den fazla devlet ve akademik kurumun, şirketin kabul ettiği İngilizce yeterlilik sınavıdır. Ielts Sınavı 2 farklı formattan oluşmaktadır. Bu formatların sınav biçimleri aynıdır. Bu formatlar Ielts Akademik ve Ielts Genel Eğitim’dir. Akademik sınav genel anlamda, İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim alabilmek için girmeniz gereken sınavdır. Sadece İngilizce konuşulan ülkeler olarak sınırlamayın bugün bir çok üniversite İngilizce yeterliliği için ielts puanı istemektedir. Sınav Reading, Listening, Speaking, Writing olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Sınav süresi toplamda 2 saat 45 dakikadır. Bu sürenin 30 dakikası Listening, 60 dakikası Reading, 60 dakikası Writing ve 11 ile 14 dakika arasında değişen süreyle Speaking oluşturmaktadır. Yalnız burada söylememiz gereken bir nokta var. Speaking bölümü sınavla aynı gün olabileceği gibi sınavdan en erken 3 gün önce ya da en geç 3 gün sonra şeklinde değişmektedir. Ielts sınavı 9 puan üzerinden değerlenirilmektedir.

Ielts Reading

Reading bölümünde 60 dakika süreniz vardır. Bu bölümde 40 soruyu cevaplarsınız. Sorular 2 ve ya 3 metinden istenilen bilgileri bulma yönünde gelecektir.

Ielts Listening

Ielts sınavının ilk bölümünü oluşturmaktadır.Bu bölümde yaklaşık 30 dakika süreniz vardır. Bu süre içerisinde içerikleri birbirinden farklı 4 ses kaydı dinletilmektedir. İlk ses kaydında iki kişinin arasında geçen sosyal konuşmalardan olacaktır. 2. Konuşma ise bir kişinin akademik olmayan konuşmalarını içeren ses kaydıdır. 3. Ses kaydında ise 2 den fazla kişinin aralarında akademik bir konu üzerine konuştukları ses kaydıdır. Son olarak da üniversitelerde daha önceden gerçekleşmiş konferans konuşmasından oluşmaktadır.

Ielts Writing

Birbirinden farklı iki metin yazmanız beklenmektedir. Verilen konu üzerinde yazacağınız yazı genel olarak tutarlı olmalıdır. Writing bölümünde ki ilk verilen konuda daha uzun bir yazı yazmanız beklenmektedir.

Ielts Speaking

Bir kurul karşısında verilen bir konu üzerine konuşmanız beklenmektedir. Kurul önce sizi rahatlatmak için sohbet edecektir. Rahat olun ve akıcı konuşmaya özen gösterin. Yaklaşık 11-14 dakika arasında süreniz bulunmaktadır.

Tüm IELTS Hazırlık Kurslarımızı Görmek İçin Tıklayın

Yazar
9
Ezgi Erdoğan
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
İtalyanca Ve Aşçılık Eğitimi Aşçılık eğitimleri son yıllarda oldukça ...
Dil eğitimi oldukça komplike bir süreçtir. Kişi anadilinin konuşulduğu bir coğrafyada ne ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim