Sorbonne Üniversitesi

Paris Üniversitesi olarak da bilinen Sorbonne Üniversitesi Paris’in en gözde mimarilerinden biri olmanın yanı sıra Orta Çağ’dan günümüze kadar çeşitli değişikliklere uğrayarak gelmiş oldukça köklü bir üniversitedir. İlk olarak kilise dersleri vermek için kurulan üniversite günümüzde pek çok bölümü, uluslararası yapısı, dünya çapında verdiği kaliteli eğitimi ile pek çok öğrencinin hayallerini süsleyen bir okuldur.

Video

Fransa’nın en kapsamlı eğitimlerinden birine sahip olan Sorbonne Üniversitesi; 45 bin öğrencisi ve yaklaşık 5 bin kişilik öğretim görevlisi kadrosuyla dünyanın en büyük üniversitelerinden biridir.

Dünya çapında en fazla bölüm alternatifine sahip olan üniversitelerden biri olan Sorbonne Üniversitesi’nde, Tıp, Sosyal Bilimler, Mühendislik dalları gibi pek çok farklı alanda eğitim verilmekte ve dünyanın pek çok yerinden öğrenci okulda eğitim görmektedir.

Bir devlet üniversitesi olan Sorbonne Üniversitesi’nin yıllık harçları 200€ civarında kalmakta ve okul genel itibariyle ücretsiz eğitim vermektedir.

Sorbonne Üniversitesi Başvuru Koşulları ve Aşamaları

Fransa eğitim kurumlarına başvuru yaparken yapılması gereken öncelikli işlem öğrencinin Campus France sitesi üzerinden ön kaydını oluşturmasıdır. Sorbonne Üniversitesi için de öğrencilerin ilk yapacağı işlem bu şekilde başlar.

Her yıl Ocak ayı itibari ile açılan başvurular 30 Nisan’a kadar devam etmektedir. Günlerde birkaç günlük farklılıklar yaşanması mümkündür. Özellikle lisans bölümlerinin birçoğunu Fransızca sunan Sorbonne Üniversitesi için öğrencinin Fransızca bilgisini kanıtlaması gerekmektedir.

Bölüme direkt başlayacak öğrencilerden uluslararası geçerliliği olan DALF-DELF sınavlarından geçerli bir puan alması gerekmektedir.

Lisans program başvurusu yapacak öğrencilerden beklenen en önemli kriterlerden biri ise öğrencinin Türkiye’deki üniversite sınavında istediği bölümü kazanmalı ve yerleştiğine dair belgesini de Fransa’daki okula sunması gerekmektedir.

Fransızca yeterliliği olmayan öğrenciler öncelikle Sorbonne Üniversitesi bünyesinde verilen dil hazırlık eğitimlerine katılabilmektedir.

Sorbonne Üniversitesi Konaklama Alternatifleri

Sorbonne Üniversitesi bir şehir üniversitesidir. Bu nedenle bünyesinde yurt alternatifleri oldukça kısıtlı olan okulda öğrenciler yurt alternatifini düşünüyorlarsa erken başvuru yapmalıdır. Paris’in merkezi noktasında yer alan üniversitenin aynı zamanda çevresinde öğrencilere yönelik oldukça fazla konaklama alternatifi bulunmaktadır. Öğrenciler özel yurtlarını tercih edebilmelerinin yanı sıra, oda kiralama yöntemini de tercih edebilmektedirler. Aylık konaklama tutarları 250 ile 1000€ arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Paris’te Yaşam Koşulları ve Çalışma İzni

Sorbonne Üniversitesi’nin öğrenciler için hem en büyük avantajı hem de dezavantajı Paris şehrinde yer almasıdır. Dünyanın en kozmopolit ve hareketli başkentlerinden biri olan Paris, öğrencilere pek çok imkana ulaşım şansı tanırken; pahalı yapısıyla da öğrencilerin harcamalarının yüksek olmasına neden olmaktadır.

Öğrencilerin aylık konaklama ile birlikte giderlerine bakıldığında yaklaşık 1500€ bandında bir ücret harcadıkları Paris’te bu tutar öğrencinin harcamasına ve konaklama tipine bağlı olarak artabilmektedir.

Akademik eğitim için Fransa’yı tercih eden öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışma izinleri bulunmakta ve oldukça turistik olan Paris’te öğrenciler pek çok iş alanında çalışma fırsatı elde edebilmektedirler. Part-Time çalışan bir öğrencinin aylık geliri yaklaşık 1200€ civarında olabilmektedir.

Sorbonne Üniversitesi ve Fransa’da Eğitim ile ilgili detaylı bilgi için sitemizde bulunan bilgi istek formumuzu doldurabilir veya iletişim bilgilerimizden direkt olarak danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Pek çok kişi son yıllarda İngilizce öğrenmek için kurslara servet ödüyor ...
Yurtdışı eğitim konusunda öğrencilerin ilk tercihlerinden birisi Amerika’dır. Eğitim ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim