Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Kanada Kuzey Amerika bölgesinde bulunan 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan bir ülkedir. Ülke Atlantik Okyanusu’ndan kuzeye doğru Pasifik Okyanusu’na kadar uzanmaktadır. Yüz ölçümü olarak neredeyse 10 milyon kilometre kare alana sahip Kanada, dünyadaki en büyük ikinci yüz ölçümüne sahip ülke konumundadır. Kanada’nın güney sınırında Amerika Birleşik Devletleri yer alır ve bu sınır dünyadaki en uzun kara sınırıdır. Bu kara sınırının uzunluğu ise 8891 kilometredir. Kanada’nın başkenti Toronto, Vancouver ve Montreal gibi popüler ve büyük şehirlerinin aksine Ottawa’dır.

Kanada çeşitli kökene sahip bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Öyle ki 16. yüz yıl başlarında İngiliz ve Fransız seferleri Kanada’yı keşfetmiştir. Sonrasında Atlantik kıyıları boyunca yerleşmişlerdir. Bölge zamanla tamamen İngiliz Birleşik Krallık kontrolüne geçmiştir. Hakimiyetleri 18 yüz yıl sonlarına dek sürmüş sonrada hakimiyeti kaybetmiştir. Günümüzde Kanada meşruti monarşi çatısı altında federal parlamenter temsili demokrasi ile yönetilmektedir. Bu yönetim şeklinin anlamı şu an hala Birleşik Krallık (Büyük Britanya)’ın bir parçası olmakla birlikte kraliçenin atadığı genel vali altında bir başbakana sahip olarak yönetilmektedir.

Kanada’da dünyada gelişmiş ülkeler arasında gösterilmektedir. Bunda hem teknolojik alt yapısı hem de kendi öz kaynaklarıyla kendine yetebilen ülkeler arasında olmasının etkisi büyüktür. Ülke ekonomisinin kaynaklarının başında doğal kaynakları gelir. Bu ekonomik güç Kanada’yı dünyadaki en büyük onuncu ekonomi yapmaktadır.

Kanada çift anadile sahip ülkeler arasındadır. Ülke ana dili İngilizce ve Fransızcadır. Kanada genelinde İngilizce dili hakim olsa da bazı şehirlerinde Fransızca dili ağırlıklı olarak konuşulmaktadır. Bununda sebebi ülke kuruluşunda Fransızların ve İngilizlerin birlikte bulunuyor olmasıdır. Toronto, Vancouver gibi büyük şehirlerinde İngilizce dili konuşulsa da bir diğer büyük şehri Montreal’de Fransızca ağırlık konuşulmaktadır. Bu da ülke ekonomisinde büyük bir yere sahip olan dil okulu sektöründe çeşitlilikler olmasına fayda sağlamaktadır. Kanada’da her iki dilde de dil okulu bulunmaktadır.

Yazar
1
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Üniversite eğitimini, bulunduğunuz ülkenin her şehrinde alabilme imkânınız vardır. ...
Pasaport, kişilerin ülke dışına çıkış durumlarında ulaşılacak yeni ülkeye ...

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim