Transkript Nedir?

Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca aldıkları notların dökümü olarak adlandırabileceğimiz transkript, hem lise hem de üniversitede alınan dersler ile ilgili fikir vermesi için sunulan bir dökümandır.

Öğrencinin aldığı dersler ile ilgili dersin hangi yıllarda ve ne süre ile alındığı, dersten hangi dönemde kaç puan alındığı ile ilgili bilgilere transkript üzerinden ulaşılabilir. Her dönemin sonunda yenilenen transkript, öğrencinin mezuniyeti ile birlikte Genel Akademik Not Ortalaması (GANO) da transkriptte yer almaktadır.

Transkript Ne İşe Yarar?

Öğrencilerin not ortalamalarını göstermesinin yanı sıra, öğrenciliği devam edenler için aynı zamanda bir öğrenci belgesi işlevi de gören transkript; ayrıca öğrencinin askerlik tecili, zorunlu veya isteğe bağlı staj için başvuruları için de kullanabileceği bir belgedir. Öğrencilerin transkriptlerini en çok kullandıkları alanlar arasında hiç şüphesiz ki yurtiçi veya yurtdışı yüksek lisans, doktora, sertifika gibi akademik yeterlilik bekleyen programlara başvuruları yer almaktadır.

Transkript genellikle öğrencinin bağlı olduğu eğitim kurumundan aldığı bir evrak olmakla birlikte, Türkçe veya İngilizce olarak alınabilmektedir. Eğer kurum transkripti yalnızca Türkçe olarak sunabiliyorsa özellikle yurtdışına yapılacak başvurular (lisans, yüksek lisans, doktora) için İngilizce yeminli tercümesinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Başvurulan ülke veya kurumun isteğine göre noterden onay alınması da gerekebilmektedir.

Transkript Nasıl Alınır?

Öğrenciler ihtiyaç doğrultusunda transkriptlerini okullarının sistemleri üzerinden online olarak görebilir ve çıkartabilirken, aynı zamanda orijinal halini yani, ıslak imza ve kaşeli olarak okullarının öğrenci işleri ofisinden de alabilmektedirler.

Öğrencinin transkriptinin orijinal haline ihtiyacı varsa genellikle bir gün öncesinden bu isteğini öğrenci işlerine bildirmesi gerekmektedir. Transkript talebini öğrencinin kendisinin yapması istenmektedir.

Özellikle yurtdışı akademik eğitim başvuruları için oldukça elzem olan transkript dökümanı ve diğer tüm detaylar için sitemiz üzerindeki bilgi istek formunu doldurarak ve iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
7
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Almanca, özellikle belli alanlarda eğitim gören kişiler için son derece ön planda ...
Kanada; yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülke olarak bilinmektedir. Kanada'da öğrenci ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim