Amerika

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en geniş kara parçasına sahip ülkelerinden biridir. Yüz ölçümü 9,834,000 kilometre karedir. Amerika Birleşik Devletleri en fazla göç alan ve göç popülasyonunun en fazla yaşandığı ülkelerden biridir. Dolayısıyla kozmopolit bir yapıya sahiptir. Aynı şekilde kültürel olarak da kozmopolit ülkelerden biridir. Çünkü çok fazla farklı kültürleri içinde barındırmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten oluşmaktadır. 50eyaletin dışında aynı zamanda bir tane de federal bölgesi bulunmaktadır.

Özgür ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan herkes eşit haklara sahiptir. Gece hayatı ve eğlence merkezlerinin çok fazla çeşitlilikte olduğu bir yer olmasına rağmen, alkol satın alma yaşı 21dir. Barları ve diskolarıyla gece hayatı oldukça hareketlidir

Amerika Birleşik Devletleri Nerededir

Amerika Birleşik Devletleri Amerika Kıtası'nda bulunmaktadır. Coğrafi konumu Atlas Okyanusu'nun batısında, Büyük Okyanus'a kadar uzanan geniş bir alanı kapsamaktadır. Kuzeyden Kanada Güney'den ise Meksika ve Meksika Körfezi ile çevrilidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir de Alaska bölgesi bulunmaktadır. Diğer taraftan Havai eyaleti büyük okyanus tarafında bir takımadadır. Resmi bir dili olmayan Amerika Birleşik Devletleri'nde İngilizce konuşulmaktadır. Onun dışında İspanyolca ağırlıkta konuşulmaktadır. Resmi kurallara göre İngilizce resmi dil olarak kabul edilmiştir.

Din ve İnanç Hürriyeti Bakımından Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, dindar ülkelerden biridir. Din Amerika için son derece önemlidir. Amerika'da yaygın olarak Hristiyan dini ağırlıktadır. Ardından sırasıyla Katolik, Ortodoks ve Protestanlar gelmektedir. Bunlar da kollara ayrılmaktadır. Ülkede yaklaşık üçte bir oranında Katolik bulunmaktadır. Bu kadar İnançlı bir ülke olmasına rağmen ateistler çoğunluktadır. Amerika'da Museviler ve Budistler İslam inancı ve Hinduizm, Paganlık gibi dinler az da olsa Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmaktadır. Ülkenin kalabalık oluşu Din konusunda da karışık olmasına sebep olmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Tarihi

Amerika kıtası Kristof Kolomb tarafından 1492 yılında keşfedilmiştir. Ancak uzun yıllar kıtaya tam bir isim verilememiştir. Amerigo Vespucci daha sonra buranın yenidünya olduğunu söylemiştir. Kıta keşfedildikten sonra Avrupa'dan çok fazla göç almıştır. İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar, İngilizler burada çok geniş topraklar satın alarak geniş arazilere sahip olmuşlardır. Boston, New York Philadelphia, Washington dâhil Amerika'nın diğer eyaletleri Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturan eyaletlerdir. İngilizlerin çok geniş toprak edinmelerinin ardından, burada İngilizler bağımsızlık mücadelesi vermişlerdir. Fakat George Washington, 4 Temmuz 1776 yılında Amerika bağımsızlık bildirgesini yayınlayarak Amerika'nın bağımsızlığını ilan etmiştir. Amerika'nın Amerika Birleşik Devletleri olduğunu bu resmi bildirge ile bütün dünyaya ilan etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetimi demokrasidir. 1783'te ki Paris Antlaşması ile birlikte İngiltere'de Amerika'nın bağımsızlığını tanımış ve kabul etmiştir. 1787 yılında da Amerika Birleşik Devletleri resmen kurulmuştur.

Amerika Birleşik Devletlerinde İklim ve Bitki Örtüsü

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerden biridir. Okyanusların neredeyse tamamında kıyıları bulunmaktadır. Okyanuslara kıyıları, bulunmasından dolayı bölgeler arasındaki iklim değişikliği farkı çok fazla görülmektedir. Amerika'nın doğu ve batı bölgeleri sıra dağlarla çevrilmiştir. Bu Sıradağlar Okyanusların bulunduğu bölgeye çok fazla etki edememektedir. Ancak kıyı kesimlerde daha çok karasal iklim görülmektedir. Mississippi Nehri kenarında, bozkır iklimi ağırlıktadır. Ancak Güneybatı bölgesine indiğinizde, çorak topraklarla karşılaşırsınız. Meksika Körfezi’ne doğru gittiğinizde ise, Hawaii Florida bölgesinde, tropikal iklim ağırlıktadır. Alaska’nın bulunduğu bölge ise, denize yakın olduğu için burada da ılıman bir iklim görülmektedir. Ancak Alaska'nın iç kesimlerinde çok şiddetli soğuklar yaşanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin orta kısmı ise, çok yüksek olduğundan burada sıcaklık genel olarak farklılık göstermemektedir. Ancak orta bölgelerde yaz mevsiminde özellikle çok yağış görülmektedir.

ABD Ekonomisi

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ekonomisine sahip devletlerden biridir. Neredeyse en büyük yatırımcılar Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmaktadır. Dünyanın neredeyse en büyük pazarlarından biri Amerika Birleşik Devletleridir. Ülkenin neredeyse tamamı özel sektöre bağlanmıştır. Özel sektörden gelen hizmetler Amerika ekonomisini ayakta tutmaktadır. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji üretimi açısından Amerika Birleşik Devletleri her türlü teknoloji konusunda en ileri ülkelerden biridir.

ABD Gezi Rotası

Amerika Birleşik Devletleri yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkelerinden biri olmasının yanında aynı zamanda nüfus olarak da çok kalabalık ülkelerinden biridir. Amerika'nın nüfusu yaklaşık olarak 330 milyon civarındadır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'ne ait 50 eyalet bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Federal bölge, 5 tanesi özel bölgeden oluşmaktadır. Genel anlamda Amerika Birleşik Devletleri federal bir cumhuriyettir. Amerika Birleşik Devletleri'nin coğrafi tanımını yapacak olursak, Amerika kıtası Doğu Atlantik okyanusundan başlayıp, Batıya doğru inildiğinde Pasifik Okyanusunda son bulmaktadır. Buradan kuzeye doğru çıktığınızda Kuzey Kanada Güney de Meksika bölgesine gelirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri'nin en kalabalık şehirlerinden bir tanesi New York’tur. Kaliforniya ise devlet olarak çok kalabalıktır. Ülkenin başkenti Washington’dur. Washington Amerika'nın eyaleti konumunda bulunmaktadır.

Washington

Washington Beyaz Saray'ın bulunduğu şehirdir. Washington'da bulunan Beyaz Saray 5100 metrekarelik bir alan içinde inşa edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri buradan yönetilmektedir. Binanın içinde aynı zamanda ülke başkanlarının lojman olarak kullandığı konutları bulunmaktadır. Aynı zamanda Beyaz Saray dünyada siyasi sembollerden biridir.

New York

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük şehirlerinden biri olan New York Özgürlük Heykeli ile ve dev yapısıyla bilinmektedir. Heykeli Fransız Devleti hediye etmiştir. Özgürlük Heykelinin yüksekliği 93 metredir. Heykelin özelliği ise dünyada bulunan 7 kıtayı temsil etmesidir. New York gezisini Fifth Avenue caddesini takip ederek devam ettiğinizde, burada yine karşımıza dev bir yapı çıkmaktadır. Empire State binası. Empire State binası tam 102 katlı bir binadır. Dünyanın en yüksek binalarının arasında bulunmaktadır. Binanın yapımında kiremit ve Çelik kullanılmıştır. Burası New York'un Sanayi ve para piyasalarının döndüğü şirketlerden oluşmaktadır. Oradan çıkıp Central parkta dinlenebilirsiniz. Burası yeşiliyle, fayton ve bisiklet turlarının yapıldığı, aynı zamanda içinde buz pisti de bulunan, harika bir dinlence yeridir. Ayrıca Belvedere Kalesi de bu bölgededir. Orayı gezmek de son derece eğlenceli ve görülecek yerlerden biridir.

New York / Brooklyn Köprüsü

New York'un gezilecek ve görülmesi gereken yerlerinden biri, Brooklyn Köprüsü’dür. Brooklyn Köprüsü, East River tarafında, Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan bir özelliği vardır. Brooklyn New York’un en güzel ve görülmesi gereken şehirlerinden biridir. New York'un Brooklyn şehrine gittiğinizde mutlaka Brooklyn Köprüsü'nü gezmenizi öneririm. Yine aynı bölge içinde Metropoliten Müzesi görülmeye değerdir. Bu müze içinde sanat şaheserleri bulundurmasıyla bilinmektedir. Dünyanın en eşsiz koleksiyonları burada bulunmaktadır.

Los Angeles

Hollywood bölgesine gelindiğinde, burada Los Angeles'ı Mutlaka ziyaret etmek gerekir. Dünyaca ünlü sanatçıların ve dünyaca ünlü film stüdyolarının bulunduğu, en ünlü filmlerin çekildiği şehir olan Hollywood Bulvarı’nı mutlaka gezmelisiniz. Hatta dünyaca ünlü sanatçıların evleri de bu bölge üzerindedir. Burada aynı zamanda bir eğlence parkı da bulunmaktadır. Walt Disney tarafından 1955 yılında kurulmuştur. Bu bölge daha çok eğlenerek vakit geçirilecek bölgelerden biridir. Los Angeles gezisine devam ederken, Griffith Park ve orada bulunan gözlemevini ziyaret etmenizi öneririz. Griffith Park Los Angeles'te en büyük kültürü temsil eden bölgelerden biridir. Buradan etrafı ve gökyüzünü seyredebilirsiniz. Son derece muhteşem bir mimarisi vardır. Teleskopla etrafı izleme olanağı bulursunuz. Buradan fazla uzaklaşmadan Chicago ya doğru yol alıp, biyolojik ve antropolojik koleksiyonların bulunduğu Field Müzesi'ni de gezebilirsiniz. Müzenin içinde antik Mısır dan kalma eserlerin bulunduğunu göreceksiniz.

Arizona

Arizona bölgesine gelindiğinde artık Amerika Birleşik Devletleri'nin taş yapı görüntüsünden uzaklaşıp doğal görüntülerinin sahnelendiği yere büyük Kanyon'a varırsınız. Büyük Kanyon Colorado Irmağının aşınması ile oluşmuş çok büyük bir kanyondur. Aynı zamanda Bunun için de ulusal parkta bulunmaktadır. Çok büyük bir Kanyon olan Büyük Kanyon 90 kilometre uzunluğunda çok büyük bir kanyondur. Burası Meat Gölü’ne kadar uzanır. Burası Amerika Birleşik Devletleri yerli halkının yaşam alanı olarak kurulmuştur. Bu bölgede çok çeşitli bitkiler ve hayvan türleri bulunmaktadır. Aynı zamanda rafting sporcuları buraya rafting sporu yapmak için gelirler. Büyük Kanyon dünyanın en büyük kanyonu olarak kabul edilmekte ve 2 milyar yıllık bir tarihe sahip olduğu söylenmektedir.

San Francisco

San Francisco bölgesine gelindiğinde burada görülmeye değer en güzel yapılardan bir tanesi Golden Gate Köprüsüdür. Burası aynı zamanda San Francisco’nun simgesi durumunda bir köprüdür. Golden Gate Köprüsü Amerika'nın tarihi ve turistik bölgelerinden biridir. Tepenin üzerine çıkarsanız Angel ve Alcatraz adalarını görebilirsiniz.

Montana

Amerika Birleşik Devletleri'nin Montana bölgesi diğer bölgelerde olduğu gibi ulusal parklarla çevrilidir. Yellowstone Ulusal Parkı yeryüzünün ilk parkı olarak kabul edilmektedir. Çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Yaklaşık 900 hektarlık bir alanda bulunan park içinde muhteşem şelaleler bulunmaktadır. Değişik hayvan kuş ve bitkilerin bulunduğu park tam bir dinlence yeridir.

ABD eğitim sistemi

Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim 6 yaşında başlamaktadır. İlköğrenim orta ve lise eğitimi toplam 12 yıldır. Amerika Birleşik Devletleri'nde liseyi bitiren öğrenciler bir üst yüksekokul gibi koleje devam edebilirler. Bu kolejlerde mesleki yeterlilik eğitimi alırlar. Kolej mezunları ön lisans diploması alır ve meslek sahibi olurlar. Amerika Birleşik Devletlerinde dünyanın en iyi üniversiteleri bulunmaktadır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü dünya sıralamasında ilk 5 de yer almaktadır. Burada, Fizik, Mühendislik ve Sosyal Bilimler eğitimi verilmektedir. Stanford ve Harvard Üniversiteleri, yabancı öğrencilere kurs niteliğinde dil eğitimi de vermektedirler. Dünya sıralamasında 7. Olan Chicago Üniversitesinde Türkiye’den de birçok öğrenci bulunmaktadır. Cornell Üniversitesi, veteriner hekim yetiştiren, dünya başarı sıralamasında 2. Üniversitelerinden biridir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. Birçok Türk öğrencilerin de yer aldığı dil okulu ve yüksek lisans yapabilecekleri Üniversite alternatifleri bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük gücünü elinde bulunduran ülkelerden biridir. Ekonomik anlamda dünyaya hükmedebileceği, büyük bir güce sahiptir. Hatta dünya ülkelerinin ekonomisini belirleyecek güce sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri dünyada Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Ancak çok kozmopolit bir yapıya sahiptir. %75 beyazlar, %16 İspanyollardan oluşur. Nüfusun geri kalan kısmı ise karışık kozmopolit kültüre sahip insanlardan oluşur.

Amerika Mutfağı

Amerika Birleşik Devletleri mutfak ve yemek kültürü çok gelişmiş değildir. Ağırlıkta Fast Food beslenme alışkanlığı ağırlıktadır. Amerika'da bir de tatlı yeme alışkanlığı çok gelişmiştir. Yöresel yemekler çok zengin çeşitli değildir. Daha çok Teksas Bölgesi'nin yemek kültürü ve Kaliforniya gibi sahil taraflarında yöresel yemekler bulabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney bölgesinde ise Afrika'ya özgü yemek kültürü olan Soul Food denilen bir yemek kültürü bulunmaktadır. Bu da kızarmış patates et ve yumurtadan oluşan bir yemektir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İnsanlar geleceklerini düzgün bir şekilde kurabilmek için iyi bir eğitime ve deneyime ...
Avustralya son yıllarda yurtdışı eğitim seçenekleri arasında yükselen seçenekler ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim