Yurtdışı Üniversite

Yurtdışında üniversite eğitimi almak son yıllarda hayal olmaktan çıkmıştır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak ülkemizdeki sınav sisteminin giderek zorlaşması ve özel üniversitelerin pahalı olması nedeniyle daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Daha önceden, yurtdışında üniversite eğitimi almak sadece zengin insanların seçebileceği bir yol olarak düşünülürdü, ancak artık ülkemizdeki üniversitelerin maliyeti neredeyse yurtdışındaki üniversitelerle aynıdır.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak sizi birçok yönden geliştirecek, iş ve okul hayatınızda sizi birçok kişinin önüne taşıyacaktır. Türkiye’de günümüz şartlarında iş bulmak oldukça zorlaşmıştır. Mezun sayısı çok fazla olduğundan iş hayatına atıldığınızda rakiplerinizle ister istemez bir yarış içerisinde olacaksınız. Ancak yurtdışında eğitim almanın verdiği niteliklerden herkes farkında olduğu için, rakiplerinizden her zaman bir adım önde olacaksınız. Sadece aldığınız üniversite eğitimi değil, akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanız, yurtdışında kazandığınız kültürel zenginlikler hayatınız boyunca karşınıza çıkacak, size birçok kapıyı aralayacaktır. Yurtdışındaki üniversitelerin çoğunun müfredatı ülkemizden farklıdır. Ezber eğitimi değil daha çok pratiğe yönelik kalıcı bilgiler vermeyi amaçlamışlardır. Bu nedenle alanınızla ilgili pratik yapma şansınız daha çok olacak, kendinizi daha çok geliştireceksiniz.

Ülkemizde lisans eğitimi hazırlıkla beraber 5 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıldır. Yurt dışında birçok ülkede, örneğin İngiltere, lisans eğitimi 3, yüksek lisans eğitimi 1 senedir. Yani, yurt dışında eğitim aldığınızda zamandan da tasarruf edeceksiniz.

Yurtdışı üniversite eğitimi için kabul şartları

Yurtdışında doğrudan lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilmek için öncelikle gittiğiniz ülkenin dilini yeterince bilmeniz gerekmektedir. Yeterliliğinizi anlamak için bazı İngilizce sınavlarından aldığınız puanları görmek isteyeceklerdir. Bu sınavlar genelde TOEFL, IELTS, PEARSON ‘dır. Eğer bu sınavlara girdiğinizde diliniz yeterli gelmezse, yine yurtdışında dil eğitimi alabilirsiniz. Bir çok üniversitenin hem ülkeye alışmanız için, hem de dilinizi geliştirmeniz için hazırlık bölümleri vardır. Bu hazırlık bölümleri ülkemizdeki hazırlık yıllarına ek olarak, bölümünüzle de ilgili temel dersleri vermekte, böylece sizi akademik hayata da hazırlamaktadır. Hatta bazı okullarda, hazırlık eğitiminden sonra tekrar sınava girmeden bölüm eğitiminize geçebilirsiniz. Bu hazırlık eğitimine sadece diliniz yeterli olmadığı zaman değil, aynı zamanda not ortalamanız yeterli olmadığında da girersiniz. Çünkü bölüm üniversite eğitiminizde başarılı olmanız için bazı temek kavramlar ve terimleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Yurtdışı eğitim alabileceğiniz ülkeler

Yurtdışında üniversite eğitimi deyince ilk akla gelen ülkeler İngiltere ve Amerika’dır. Bu iki ülke yurtdışında eğitim almak isteyenler için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca Kanada ve Avustralya da oldukça fazla tercih edilen ülkelerdendir. Avrupa’daki ülkelerden ise İtalya, Hollanda, Fransa, Polonya gibi ülkeler Almanya ve Avusturya’nın arkasından gelmektedir.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Günümüzde dünyanın küreselleşmesiyle artık yabancı dilin önemi çok fazla artmıştır. Dil ...
Ülke dışında eğitim almak isteyen bireyler için çeşitli ülkelerin kurumları ile anlaşma ...

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim