Avustralya’da Yurt Dışı Eğitim

Türkiye’ye göre dünyanın bir ucunda yer alan Avustralya, sıcakkanlı halkıyla ve birçok farklı etnik kökenden halkıyla kozmopolit bir yapıya sahiptir. Resmi dilinin İngilizce olması ve halkının tamamının İngilizce konuşuyor olması, hem dil eğitimi almak hem de akademik eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır. Yaşam standartları yüksek olan ülkenin eğitim kalitesinin iyi olması ve Amerika, İngiltere gibi ülkelere göre daha ucuz olması, dünyanın birçok yerinden öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca farklı etnik kökenden insanın yer alması, yabancı öğrencilerin daha kolay adapte olmasına ve ötekileştirilmemesine neden olmaktadır.

Avustralya’da Dil Okulu Eğitimi

Genel İngilizce, Akademik Amaçlı İngilizce, Bilgisayar, İşletme ve Uygulamalı Bilimler Alanları İçin Özel Amaçlı İngilizce, Lise Hazırlık, gibi dil eğitimi programlarının olduğu Avustralya’da dil okulu için en çok tercih edilen şehirler Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth ve Gold Coast olmaktadır. Ayrıca Genel İngilizce becerileri ile hukuk, işletme, mühendislik ve yöneticilik gibi alanlar için İş İngilizcesi eğitimi almak da mümkün olmaktadır. Anadili İngilizce olan bir ülkede bu dili öğrenmenin en avantajlı yanı, pratik yapma olanağı sağlayarak sosyal hayatta da konuşmak durumunda olmaktır. Aktif ve kalıcı bir İngilizce eğitiminin en çabuk ve etkili yolu olan yurt dışı dil okulu eğitimi, Avustralya’nın kaliteli eğitim kurumları ve sıcakkanlı insanları ile hem eğlenceli hem de eğitici olmaktadır.

Avustralya’da Lisans Eğitimi

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri olan Sydney, Melbourne ve Adelaide ile Avustralya, yüksek kaliteye sahip eğitim kurumlarıyla Türkiye’de birçok öğrenci tarafından lisans eğitimi için tercih edilmektedir. Eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra modern üniversiteleri, bilim ve araştırma odaklı eğitim anlayışıyla öğrencilerin donanımlı bir eğitim süreci geçirmelerini sağlamaktadır. 3 – 4 yılda tamamlanan lisans eğitimi, yeni kültürden insanlarla tanışmak ve farklı bir sosyal çevre edinmek için de büyük bir fırsat olmaktadır. Sosyal bilimler, eğitim ve bilim gibi konularda eğitim ve araştırma imkânını iyi derecede sunan Avustralya, Amerika ve İngiltere’den sonra eğitim için en çok tercih edilen üçüncü ülke olmaktadır. Avustralya’da lisans eğitimini tamamlayan öğrenciye devlet 3 ay daha barınma imkânı vererek öğrencinin çalışma vizesi almasına ve ülkede iş bulmasına destek olmaktadır. Sıcak, deniz ve kumsalıyla bir doğa harikası ülkesi olan Avustralya, öğrencilerin eğitim süresince hoşça vakit geçirmeleri ve farklı su sporları alanında kendilerini geliştirmeleri için de ideal bir ülke olmaktadır. Lisans eğitimine başvurmak isteyen yabancı öğrencilerin, İngilizce yeterlilik gösteren en az IELTS 6.00 veya TOEFL 213 belgelerine sahip olması, bu sınavlarından yeterli puan almadıkları takdirde de lisans öncesi hazırlık sınıflarına kayıt olma şartını yerine getirmeleri zorunludur. Ayrıca lise transkript belgesinin ibraz edilmesi ve ortalamanın 100 üzerinden en az 60 olması gerekmektedir.

Avustralya’da Yüksek Lisans Eğitimi

YÖK denkliği almış üniversitelerden mezun öğrencilerin Avustralya’da yüksek lisans programına başvurmaları mümkün olmaktadır. Başvuru sürecini iyi takip etmek ve son başvuru tarihinin geçmeden başvurunun tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Bazı üniversiteler yüksek lisans için GMAT – GRE gibi sınav şartı sunmakta ve değerlendirmede bu sınav sonucunun skoru önemli yer tutmaktadır. Ayrıca yüksek lisans başvurusunda bulunan yabancı öğrencilerin İngilizce yeterliliği olmaması durumunda lisans eğitiminde olduğu gibi ilk sene hazırlık eğitimi imkânı sağlanmaktadır. Çoğunlukla 2 yıl süren yüksek lisans eğitimi, bazı üniversitelerde 1 ya da 1,5 sene sürmektedir. Başvuru için IELTS veya TOEFL sınav sonucu, Lisans diploması ve transkripti, not ortalamasının 2,5 ve üzeri olması, Özgeçmiş (CV), motivasyon mektubu, referans mektupları ve sanat, tasarım, mimarlık gibi bölümler için portfolyo evraklarının eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Avustralya’da Eğitim Alırken Çalışmak

Avustralya’da hem dil eğitimi hem de lisans veya yüksek lisans gibi akademik eğitim alan yabancı öğrencilerin birtakım hususları sağlamaları halinde part time – yarı zamanlı çalışmaları mümkün olmaktadır. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra 25 hafta ve üzeri dil okulu kaydı bulunan öğrencilerin haftalık 20 saati geçmeyecek şekilde part time çalışma hakları bulunmaktadır. Ayrıca lisans eğitimini tamamlamış yabancı öğrencilere 1 yıl çalışma ve oturma izni veren Avustralya, bu sürede sigortalı bir işte düzenli çalışması halinde göçmenlik başvurusu için de imkân tanımaktadır.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Son yılların en çok tercih edilen eğitim kurslarından biri yurtdışındaçocuklar için ...
Almanya’da Eğitim Avrupa Birliği ülkeleri arasında eğitim sistemi en güçlü ...
Avustralya’da Yurt Dışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim