İrlanda Nüfusu Hakkında Bilgiler ve Merak Edilenler

İrlanda resmiyle adıyla İrlanda Cumhuriyeti Avrupa’nın kuzey batı kıyısında bulunan bir ada ülkesidir. İrlanda Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık olarak 5 milyon civarındadır. 2019 yılında yapılan nüfus sayımına göre tam rakam 4 milyon 904 bin kişidir. Ülke tarihinde en fazla nüfusa sahip olduğu dönem 1800’lü yılların ortasıdır. Bu dönemde ülke nüfusu 8 milyon olmuştur. Ancak bu dönemde İrlanda’da olan kıtlıkta ülke nüfusu çok insan kaybetmiştir. Bu da ülke tarihine “Büyük Kıtlık” olarak geçmiştir. Ülke bu dönemde dahi o dönemki ülke nüfusuna erişememiştir.

İrlandalıların her yıl 17 Mart tarihinde kutladıkları St. Patrick Günü’nün ismini aldığı kişi aslında İrlandalı değildir. 4’üncü yüzyıl sonlarında İngiltere’de doğan St. Patrick dünyanın bir çok yerinde kutlanan bu güne ismini vermiştir. St. Patrick 16 yaşlarında İrlanda’ya Galler’den İrlandalı korsanlar tarafından getirilmiş ve altı yıl boyunca hapis olan St. Patrick İrlanda’da 15 yıla yakın misyonerlik yapmıştır.

Dünya tarihine etki eden İrlandalı icatlarından biriside deniz altıdır. Amerika Birleşik Devleri için yapılan ilk deniz altı özelliğini de taşıyan deniz altı İrlandalı John Philip Holland tarafından icat edilmiştir.

İrlanda'nın Enleri

İrlanda birçok konuda dünyadaki enler listesine girmiştir. Bunlardan birisi Galway’de bulunan bir kasaya ait olan sulak arazidir. Bu arazinin en listesinde olmasındaki tek sebep ismidir. Arazi “Muckanaghederdauhaulia” olarak adlandırılmasıyla dünyadaki en uzun isme sahip yerlerinden biridir.

İrlanda deyince akla gelen renklerden ikisi turuncu ve yeşildir. Bu renkler beyazla birlikte İrlanda Cumhuriyeti’nin bayrağında da yerini almıştır. Ülke de yaşayan insanların %10’a yakın kısmı kızıldır. İrlanda İskoçya’nın ardından dünyada en fazla kızıl saçlı insan nüfusuna sahip ikinci ülkesidir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
1
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İrlanda, doğal güzellikleriyle ve şehirleriyle harika bir ülkedir. Bu harika ülke dil ...
Eğitimde her zaman öncü olan ABD yaşam standartları açısından en çok tercih ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim