Kanada'da CO-OP Sistemi

Kanada'da CO-OP Sistemi

Kanada’da CO-OP Sistemi

CO-OP olarak bilinen sistem Kanada’da akademik eğitim ve ücretli staj programlarıdır. Bu sistem Kanada’da devlet üniversiteleri ve kolejleri tarafından sunulan eğitim hayatı ile ücretli stajı birleştiren kariyer planlama sistemleridir. CO-OP programları sizin mesleğinize yönelik olarak maaşlı stajı birlikte sunan mesleki tecrübe ve çevre edinmenizi sağlayan harika bir sistemdir. Bu sistem özellikle yabancı öğrencilere oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Öğrenciler henüz mezun olmadan, okudukları bölümlere göre yerleştiği işler sayesinde, gelecekte çalışacağı mesleği yakından tanımış ve deneyimlemiş oluyorlar.

Kanada'da CO-OP Sistemi

Bu sistemin oldukça büyük avantajları vardır. Mesleki tecrübe ile CV’lerine yazabilecekleri tecrübeyi daha okurken edinmiş olurlar. Kanada’da üniversite ve kolejlerin bulundukları bölgelerde anlaşmalı olduğu şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler arasında uluslararası büyük şirketlerde bulunmaktadır. Kanada’da eğitim kurumları öncelikle öğrencilere nasıl iş bulunur, mülakatta ne konuşulur, nasıl cevaplar vermek daha doğru olur gibi iş bulabilme eğitimleri vermektedir. Daha sonrasında ise öğrencilere iş bulabilmeleri için bir süre vermektedirler. Eğer öğrenciler iş bulamazlarsa bu kez okul devreye girerek anlaşmalı olduğu şirketlerden birine öğrencinin alanı ile ilgili bir iş pozisyonuna yerleştirir.

Kanada'da CO-OP Sistemi

Kanada’da CO-OP program ücretleri7.000 CAD' dan başlayan fiyatlarla değişmektedir. Bu rakamlar elbette ortalama rakamlardır. Program süresinde çalışma süreleri 1 ya da 2 yıldır. 2 yıllık CO-OP programı ücreti ise 15.000 CAD 'tan başlayan fiyatlar bulunmaktadır.CO-OP sisteminin en büyük avantajı ise Kanada iş hayatına ilk adım atma şansı tanınmaktadır. Genellikle öğrenciler staj yaptıkları şirketlerde kendilerini ispatlayarak okuldan sonra da aynı şirkette çalışmaya devam etmektedirler. Özellikle yabancı öğrenciler için bu durum oldukça büyük fırsatlar sunmaktadır. Çünkü okul sonrasında da aynı şirkette çalışmaya devam ederek yasal çalışma izinlerini uzatabilirler, Bu sayede ilerleyen süreçte oturum izinlerini uzatabilirler. Bir çok önemli alanda CO-OP eğitimi alabilmek mümkündür.

Kanada'da CO-OP Sistemi

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
SAT; Scholastic Aptitude Test isminin kısaltması olan bir üniversite yerleştirme sınavıdır. ...
Mesleğinizde ilerlemek istediğiniz noktada bazı sertifikaları almanız ilerlemeniz evresinde sizlere ...
Kanada'da CO-OP Sistemi

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim