TOEFL ve IELTS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki sınavda tüm dünyada geçerliliği olan sınavlardır. İngilizce yeterlilik için akla ilk gelen sınavlar TOEFL ve IELTS’ tir. Her iki sınavda İngilizce seviyesini belirleyen sınavlardır. Ancak tabi ki iki sınavında yöntemleri, puanlama sistemlerinde farklılıklar göstermektedir. Kabul eden kurumlarda da farklılıklar vardır. Ancak genele baktığımızda her iki sınavda dünya çapında kabul gören sınavlardır. Peki bu iki sınavı birbirinden ayıran farklar nelerdir? Farklarını ve benzer yönleriyle TOEFL ve IELTS sınavlarını inceleyeceğiz.

TEOFL Amerika merkezli bir sınavken, IELTS İngiltere merkezli bir sınavdır. TEOFL sınavı Amerika sisteminin yaygın olduğu ülkelerde, kurumlarda yaygın kabul edilirken. IELTS sınavı Avrupa sisteminin yaygın olduğu ülkelerde, kurumlarda şirketlerde geçerlidir. Ancak kesin bir çizgi yoktur. Yazımızın başında da dediğimiz gibi her iki sınavda tüm dünyada geçerliliği olan sınavlardır. TEOFL sınavı tek oturumdan oluşurken, IELTS sınavı iki oturumdan oluşmaktadır. IELTS sınavında ki Speaking bölümü ayrı bir oturumda sınavdan en fazla 3 gün önce ya da 3 gün sonra yapılabilir. Speaking bölümünün oturumu, sınavla aynı gün denk gelebilme ihtimali de mevcuttur. Aralarında ki en büyük fark ise TEOFL bilgisayar tabanlı yani bilgisayardan cevapladığınız bir sınavken IELTS klasik yöntem kağıt üzerinden cevaplandırırsınız. IELTS sınavı Akademisyenler değerlendirirken, TEOFL sınavını optik okuma yöntemiyle değerlendirir. Yine optik okumanın haricinde Speaking bölümü için insan değerlendirmesi mevcuttur. TEOFL sınavı 120 puan üzerinden değerlendirilmektedir. 4 bölümden oluşur. Bu bölümler Speaking, Listening, Writing, Reading bölümleridir. Her bölüm 30 puandan oluşur. Toplam skorunuz TOEFL IBT puanınızı oluşturmaktadır. IELTS ise yine aynı 4 bölümden oluşur. Her bölüm 9 puan üzerinden değerlendirilir. Bölümlerin ortalaması sizin IELTS puanınızı oluşturmaktadır. Aralarında ki farklardan bir diğeri ise TEOFL sınavı standart bir sınavken IELTS sınavının, Genel İngilizce ve Akademik İngilizce olarak 2 farklı formatı bulunmaktadır. TEOFL sınavının süresi 4 saat iken IELTS 2 saat 45 dakika sürmektedir.

TEOFL ve IELTS sınavlarının benzer özelliklerine bakacak olursak. Her iki sınavında 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Reading,Listening,Writing ve Listening bölümleridir. Her iki sınavda 2 haftada bir düzenlenmektedir. Sınavlara giriş sınırınız yoktur. Her iki sınava da dilediğiniz kadar başvuru yapabilirsiniz. Her iki sınavında geçerlilik süreleri 2 yıldır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce öğrenmek için en doğru seçeneklerden biri İngiltere'dir. Coğrafi bölge olarak Türkiye'ye ...
İngilizcenin çok yüksek düzeyde öğretildiği birçok İrlanda dil okulu ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim