TOEFL ve IELTS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki sınavda tüm dünyada geçerliliği olan sınavlardır. İngilizce yeterlilik için akla ilk gelen sınavlar TOEFL ve IELTS’ tir. Her iki sınavda İngilizce seviyesini belirleyen sınavlardır. Ancak tabi ki iki sınavında yöntemleri, puanlama sistemlerinde farklılıklar göstermektedir. Kabul eden kurumlarda da farklılıklar vardır. Ancak genele baktığımızda her iki sınavda dünya çapında kabul gören sınavlardır. Peki bu iki sınavı birbirinden ayıran farklar nelerdir? Farklarını ve benzer yönleriyle TOEFL ve IELTS sınavlarını inceleyeceğiz.

TOEFL

TEOFL Amerika merkezli bir sınavken, IELTS İngiltere merkezli bir sınavdır. TEOFL sınavı Amerika sisteminin yaygın olduğu ülkelerde, kurumlarda yaygın kabul edilirken. IELTS sınavı Avrupa sisteminin yaygın olduğu ülkelerde, kurumlarda şirketlerde geçerlidir. Ancak kesin bir çizgi yoktur. Yazımızın başında da dediğimiz gibi her iki sınavda tüm dünyada geçerliliği olan sınavlardır. TEOFL sınavı tek oturumdan oluşurken, IELTS sınavı iki oturumdan oluşmaktadır. IELTS sınavında ki Speaking bölümü ayrı bir oturumda sınavdan en fazla 3 gün önce ya da 3 gün sonra yapılabilir. Speaking bölümünün oturumu, sınavla aynı gün denk gelebilme ihtimali de mevcuttur. Aralarında ki en büyük fark ise TEOFL bilgisayar tabanlı yani bilgisayardan cevapladığınız bir sınavken IELTS klasik yöntem kağıt üzerinden cevaplandırırsınız. IELTS sınavı Akademisyenler değerlendirirken, TEOFL sınavını optik okuma yöntemiyle değerlendirir. Yine optik okumanın haricinde Speaking bölümü için insan değerlendirmesi mevcuttur. TEOFL sınavı 120 puan üzerinden değerlendirilmektedir. 4 bölümden oluşur. Bu bölümler Speaking, Listening, Writing, Reading bölümleridir. Her bölüm 30 puandan oluşur. Toplam skorunuz TOEFL IBT puanınızı oluşturmaktadır. IELTS ise yine aynı 4 bölümden oluşur. Her bölüm 9 puan üzerinden değerlendirilir. Bölümlerin ortalaması sizin IELTS puanınızı oluşturmaktadır. Aralarında ki farklardan bir diğeri ise TEOFL sınavı standart bir sınavken IELTS sınavının, Genel İngilizce ve Akademik İngilizce olarak 2 farklı formatı bulunmaktadır. TEOFL sınavının süresi 4 saat iken IELTS 2 saat 45 dakika sürmektedir.

TEOFL ve IELTS sınavlarının benzer özelliklerine bakacak olursak. Her iki sınavında 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Reading,Listening,Writing ve Listening bölümleridir. Her iki sınavda 2 haftada bir düzenlenmektedir. Sınavlara giriş sınırınız yoktur. Her iki sınava da dilediğiniz kadar başvuru yapabilirsiniz. Her iki sınavında geçerlilik süreleri 2 yıldır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Daha modern ve kaliteli eğitim alırken aynı zamanda çocuklarının yabancı dil öğrenmelerini ...
Avustralya, Güney Yarımküre de bulunan harika bir ada ülkesidir. Avustralya yılın ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim