Avustralya'da Üniversite

Avustralya, güney yarımkürede bulunan bir ada ülkesidir. Avustralya dünyanın en büyük adası ancak en küçük kıtası olma özelliği taşımaktadır. Genellikle tropikal bir iklime sahip olan Avustralya eşsiz bir doğaya sahiptir. Geniş alanlara inşaa edilmiş şehirleriyle oldukça güzel bir yaşam fırsatı sunmaktadır. En büyük şehirleri Sidney, Melbourne hem akademik bir eğitim için hem de dil eğitimi için oldukça iyi bir seçenektir. Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Ülke güney yarımkürede olduğu için mevsimler Türkiye’ye göre ters ilerlemektedir. Daha detaylı anlatmak gerekirse Türkiye kış mevsimini yaşarken Avustralya yaz mevsimini yaşamaktadır. Bu nedenle okullar Şubat ayında başlamaktadır. Avustralya’da üniversite okumak isteyenler için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır. Şubat ayına kadar eksikliklerini tamamlamak için zaman yaratmış olmaktadır. Eğer evrak eksikleriniz varsa bunları tamamlamak için ya da İngilizce konusunda eksiklikleriniz var ise Şubat ayına kadar Avustralya’da Dil eğitimi alabilirsiniz. Dil eğitimi veren oldukça kaliteli eğitim veren Avustralya Dil Okulları mevcuttur. Avustralya’nın en büyük avantajı anadil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Bununla birlikte eğitim dili de İngilizcedir. Avustralya üniversiteleri kabul şartları üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de genellikle kolaylıkla sağlanan vizeyle birlikte, kabul almakta çok zor değildir. Ancak genellikle dil sınavlarından alacağınız dil puanı kabul evrakları içerisinde olmazsa olmazlardandır. Avustralya’da üniversite okumak sizlere eğitiminiz sonrası Avustralya’da 1 yıl boyunca oturum ve çalışma izni sağlayacaktır. Bu süreyi uzatmak mümkündür.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya’da üniversite okumak için öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Öğrenci vizesi genellikle sanılanın aksine evrakların titizlikle hazırlanması durumunda oldukça kolay bir şekilde öğrenci vizesi alabilmek mümkündür. 6 aydan fazla vize alındığı taktirde Avustralya’da bulunan İmmigration merkezlerinden vize uzatabilmek mümkündür. Öğrenci vizesiyle bir öğrenci Avustralya’da eğitim almadan en fazla 2 ay kalabilmektedir.

Avustralya’nın bir diğer artısı da 4 aydan fazla eğitim alan öğrencilere yasal çalışma izni vermektedir. Üniversite eğitimi alırken bir yandan da çalışabilirsiniz. Öğrenciler genellikle kafelerde, restoranlarda, kahvecilerde çalışmaktadır. Haftada 20 saat yasal çalışma izniniz bulunmaktadır. Bu konuda Melbourne ve Sidney gibi büyük metropoller iş fırsatları anlamında oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Avustralya’da üniversiteler bölümlerine göre 3 ile 5 yıl arasında değişiklik gösteren eğitim süreleri vardır. Yüksek lisans ise 1 ile 1,5 yıl sürmektedir. Avustralya üniversiteleri YÖK tarafından denklik açısından kabul görmektedir. Eğitim kalitesi oldukça yüksek olan Avustralya üniversitelerinin %55i en iyi 500 üniversitesi içerisindedir.

Eğitim kalitesinin yüksek olması, refah seviyesinin yüksek olması, yaşam kalitesi, çalışma imkanları gibi birçok konuda Avustralya tüm dünya öğrencileri için eğitim açısından cazibe merkezi oluşturmaktadır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin çok talep gösterdiği bir ...
Kanada, Amerika’ya yakın olması ve ABD’ye oranla daha maddi olarak daha uygun yaşam koşullarına ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim