Göttingen Üniversitesi Almanya

1737 yılında Göttingen şehrinde kurulan devlet araştırma üniversitelerinden biri olan Göttingen Üniversitesi 13 fakültesi bulunmaktadır. Dünya sıralamasında ilk 200 içerisinde yer alan üniversitenin bünyesinde yaklaşık 24 bine yakın öğrenci nüfusu bulunmaktadır.

45’ten fazla Nobel ödülü sahibi mezunu bulunan üniversitenin araştırma programları dolayısıyla dünyanın en ileri gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2’inci Dünya Savaşı süresince kapalı kalan okul, savaş sonrası ülkede ilk açılan üniversite olma özelliğine de sahiptir.

Video

Almanya’daki diğer devlet üniversiteleri gibi eğitimi ücretsiz olan Göttingen Üniversitesi, lisans programlarını 3 yıl sunmakta ve yüksek lisans için de 2 yıl eğitim süresi vermektedir.

Göttingen Üniversitesi Başvuru Koşulları ve Aşamaları

Her yıl Temmuz ayına kadar başvuru kabul eden üniversiteye direkt başvuru için öğrencinin belli koşulları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Öncelikle Türk öğrencilerin Türkiye’deki üniversite sınavında istedikleri bölümü kazanmaları ve buna dair belgeyi okula sunabilmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra bölümlerinin pek çoğu Almanca olan Göttingen Üniversitesi’ne başvuru yapabilmek için öğrencilerin TestDAF adlı Almanca sınavından geçerli puanı almaları ve C1 seviye Almancaları olduğunu kanıtlamaları zorunludur.

Yüksek lisans programları için öğrencilerin not ortalamaları oldukça önemlidir. Aynı zamanda İngilizce bölüm seçenekleri için IELTS veya TOEFL sonucu sunması gereken öğrencilerin, Almanca bölümler için ise yine TestDAF sınavından yeterli sonucu almaları ve sunmaları gerekmektedir.

Göttingen Üniversitesi Konaklama Alternatifleri

Okul kampüsü içerisinde yer alan yurtlara başvuru yapabilme hakkına sahip olan öğrenciler aynı zamanda şehirde bulunan özel öğrenci yurtlarını, apartları veya paylaşımlı konaklama alternatiflerini de tercih edebilmektedirler. Aylık yaklaşık 250 ile 500€ arasında konaklama masrafı bulunan öğrenciler, bu tutarları yaptıkları sözleşme doğrultusunda maddelere uygun olarak ödemelidirler.

Göttingen’de Yaşam Koşulları ve Çalışma İzni

Küçük bir şehir olan Göttingen yaşam koşulları açısından da öğrenciler için en uygun alternatiflerden biridir. Konaklama haricinde yaklaşık 500€ yakını bir harcamaları bulunan öğrencilerin aynı zamanda sahip oldukları part-time çalışma izni bu harcamalarını karşılayabilmeleri için de çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Şehrin demografik yapısı, öğrenci çokluğu da farklı kültürleri tanıma açısından öğrencilere fazlasıyla alternatif sağlamaktadır.

Göttingen Üniversitesi ve Almanya’da eğitim ile ilgili daha detaylı bilgi için sitemizde bulunan bilgi istek formunu doldurabilir, iletişim numaralarımızdan danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
1
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dil öğrenmenin en önemli unsuru yerinde pratik yaparak öğrenmedir. Dil öğrenmek ...
Amerika’nın 16.000’den fazla üniversite olması nedeniyle birçok öğrencinin ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim