İspanya Dil Okulları Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hem dünya tarihinde hem de günümüzde en geniş yer tutan dillerden biri olan İspanyolca, pek çok ülkede ortak dil olarak konuşulmasının yanı sıra, aynı zamanda uluslararası öğrencilerin de en çok dikkatini çeken ve özellikle ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen kişilerin öğrenmeyi hedefledikleri bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda çeşitli nedenlerle İspanyolca öğrenmeyi hedefleyen öğrencilerin ilk durağı olan İspanya hem vize koşulları, hem de öğrenciler için sunduğu fırsatlarla öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

İspanya dil okulu vizesi iki şekilde alınabilmektedir. Kısa ve uzun süreli eğitimlere göre değişkenlik gösteren koşulları ve değerlendirme süreleriyle İspanya vizeleri genellikle 15 iş günü ile 4 haftalık süreç içerisinde olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

İspanya Dil Okullarına Gitmek İçin Ne Vizesi Alınır?

İspanya’da bir dil eğitimi almayı hedefleyen öğrenciler eğer yeşil pasaporta sahiplerse 3 aya kadar alacakları eğitimleri için herhangi bir vize alma zorunluluğuna sahip değildirler. Bunun yanı sıra bordo pasaport sahibi öğrencilerin ne kadar süreyle giderlerse gitsinler bir vize almak zorundadırlar.

İspanya’ya dil okuluna gidecek öğrenciler kısa süreli eğitimleri için 90 güne kadar geçerli olan Schengen vizesi başvurusu yaparlarken; 3 aydan uzun alacakları eğitimleri için ise ülkenin ulusal öğrenci vizesine başvuru yapmak durumundadırlar. Schengen vizesi aynı zamanda turistik amaçlı da kullanıma uygun olan bir vize olduğundan öğrenciye eğitimi süresince geçerli olacak ve uzatma şansının bulunmadığı bir vize verilmektedir. Öğrenci eğitime uzun süreli gidiyorsa dil okulu süresince geçerliliğini koruyan ulusal D tipi öğrenci vizesi öğrenciye verilmektedir.

İspanya Dil Okulları Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Vize başvurusu gerektiren her ülkede ve durumda söz konusu olduğu gibi İspanya dil okulu vizelerinde de başvuran kişinin hazırlaması gereken ve başvurduğu esnada eksiksiz olarak sunması gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar öğrencinin başvurduğu vize tipine göre değişkenlik göstermesinin dışında diğer ülkeler ile benzerlik gösteren genel geçer evraklar da bulunmaktadır.

İspanya dil okulu vizesi için gerekli evraklar;

 • Pasaport (İspanya seyahati sonrası en az 12 ay geçerli)
 • Yeni ve eski pasaportun aslı ve fotokopileri (işlem görmüş sayfaların ve kişisel bilgilerin bulunduğu sayfaların fotokopisi)
 • Vize başvuru formu (İspanyolca / İngilizce) eksiksiz doldurulacak, imzalanacak
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Eğitim ya da kurs görülecek merkezden gelen akseptans
 • 180 günden fazla kalacak olan vize başvuru sahipleri, tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık heyet raporu ve fotokopisi. (İngilizce’ye veya İspanyolca’ya çevirisi yaptırılıp, Noter’den tasdik ettirilip, Valilik’te “La Haye Apostili” vurdurulmalıdır. Ayrıca Sağlık ocağından alınacak olan raporlar kabul edilmeyecektir.
 • 180 günden fazla kalacak vize başvuru sahipleri için, Adli Sicil belgesi ve fotokopisi. (İngilizce’ye veya İspanyolca’ya çevirisi yaptırılıp, Noter’den tasdik ettirmeli, Valilik’te “La Haye Apostili” vurdurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ile olan bağların belirtilmesi içindir)
 • İkametgâh İlmühaberi imza ve onaylanmış şekilde
 • Vize talep dilekçesi (kişinin ev adresi ve telefon numaraları da belirtilmelidir)
 • Uçak bileti, otel rezervasyonu veya konaklama bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı, seyahat süresini kapsayan)
 • Seyahat sponsorunun kişi ya da kurum olması halinde söz konusu durumu açıklayan dilekçe
 • Vize için başvuran kişinin öğrenci olması durumunda Öğrenci Belgesi
 • Kişinin 18 yaşından küçük olması halinde ebeveynleri tarafından imzalanmış muvafakat name (Noter onaylı)

İspanya'da Dil Okulu Vizesi Kaç Günlük Olur?

İspanya dil okulu vizesi öğrencinin eğitim alacağı süre aralığını kapsayacak şekilde verilmektedir. Eğer öğrenci uzun dönem bir eğitime gidiyorsa bu süreç eğitim sonrasında yer alan 15 günlük süreyi de kapsayacak şekilde verilmektedir.

İspanya Dil Okulları Kaç Haftalık Eğitimler Verir?

Öğrenciler İspanya dil okullarına minimum 2 hafta ile maksimum 36 hafta süre arasında gidebilmektedirler. Eğitimlerinin süresine uygun olarak başvuracakları vize tipi değişmekte ve vizenin sonuçlanma süresi de buna göre değişiklik göstermektedir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Eğitim ve öğretime dikkat eden birçok kişi, kendini geliştirebilmek ve daha çok ...
Türkiye' de ya da başka bir ülke de, daha yüksek maaşlar kazanabilmek ve işe girerken ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim