Yurtdışında Diş Hekimliği Okumak

Türkiye ve dünya ülkelerinin bir çoğunda en çok rehavet gören bölümlerden biri de diş hekimliğidir. Şüphesiz ki bunun nedenleri açıkça ortadadır. Herkesin düşüncesinde sağlık sektörünün insanoğlunun hayatı boyunca ihtiyaç duyduğu bir sektör olarak belirlemesi de en temel sebeptir. Sağlık sektörünün en başlıca alanlarından biri olan diş sağlığı kaliteli hayat standartları için olmazsa olmaz bir gerçektir. Ancak ülkemizde son yıllarda devlet üniversitelerinde ki artan taban puanların oldukça yükselmesi, bunun yanı sıra özel üniversitelerin eğitim ücretlerinin akıl almaz artışı da diş hekimi olmak isteyen üniversite adaylarının hayallerine ulaşmasında engel oluşturmaktadır. Bu nedenle farklı çözümler arayan ve bu hayalini gerçekleştirmek isteyen adayların en kalıcı ve donanımlı çözümü sayılabilecek olan çözüm yurtdışında diş hekimliği okumak olmuştur. Karya International olarak yurt dışı eğitimi isteyen adaylar için aracılığında bulunduğumuz, diş hekimliği eğitimi veren dünya çapında başarı sıralamaları oldukça yüksek pek çok üniversite mevcut.

YURTDIŞINDA DİŞ HEKİMLİĞİ LİSANS EĞİTİMİ BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Tercih ettiğiniz ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilecek olan ve aynı ülkede bulunan üniversiteler arasında dahi değişiklik gösterebilecek olan başvuru ve kabul şartları, yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen adayların oldukça dikkatli olması gereken en önemli noktadır. İngiltere, Polonya, Amerika, Avustralya ve Kanada gibi popüler ülkelerde daha çok okunması tercih edilen bu bölüm, diş hekimi okumak isteyen ancak Türkiyede ki bu ağır şartları karşılayamayacak olan adaylar için en çok tercih edilen ülkelerdendir. Genel olarak herhangi bir sınav şartı bulunmayan bu okullarda aranan en önemli ve en belirgin özellik dil yeterliliği şartıdır. Bazı ülkelerde dil hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Bu nedenle lisans eğitimi için yeterli dil bilgisi şartı arayan bu üniversiteler için genel olarak istenen sınavlar TOEFL veya IELTStir. Üniversitene üniversiteye değişkenlik gösteren bu sınavların puan şartlarına bakmak için tercih edeceğiniz okulun kabul şartlarına bakmanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra başarı oranı çok yüksek ülkelerde lise notları ve mezuniyet ortalaması şartlarının aranması da mümkündür.

YURTDIŞINDA DİŞ HEKİMLİĞİ LİSANS SÜRESİ VE DENKLİK

Yurtdışında genellikle diş hekimliği lisans süresi 5 yıldır. Ancak bu ülkeden ülkeye azalıp artabilen bir sayıdır. Eğitim şartlarına göre değişkenlik gösteren bu durum eğitim hayatınızda bilgisel açıdan bir fark yaratmamaktadır.

Denklik konusu yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen adayların oldukça kafasını karıştıran en önemli noktalardan biridir. Türkiyeye dönmek isteyen ve çalışma hayatına Türkiyede devam edecek olan yurtdışı lisans programından mezun bir diş hekiminin denklik konusunda üniversiten üniversiteye değişkenlik gösteren denklik problemleri çıkabilir. Bunun için aldığınız eğitimi belgeleyen ve aldığınız dersler hakkında açıklamalı bir denklik başvurusunda bulunmanız gerekir. Üniversitenizin başarısına ve akredite durumuna göre değişkenlik gösteren bu denklik durumu için büyük endişe durumu yaratmanız gerekmez.

YURTDIŞINDA OKUMANIN AVANTAJLARI

Akademik anlamda iyi bir eğitim sürecine tabi olacağınız yurt dışı lisans eğitiminde, edindiğiniz dil yeteneğiniz ve akademik dil bilginizin sizi dünya vatandaşı statüsüne çıkarmasının yanı sıra, pek çok farklı kültürden gelen farklı dinlere, dillere ve ırklara mensup insanlarla tanışma, kaynaşma ve vakit geçirme şansına sahip olacağınız bu program size sadece akademik anlamda değil, yaşantınızda da çok farklı vizyonlar kazandıracaktır. Hayatınız boyunca pek çok farklı ülkeyi ziyaret edinebileceğiniz kültürel bilgileri bu maceranızda kolayca bir arada yaşayabilecek ve dünyanın her tarafından aynı amaçla gelen bu insanları en kolay ve en yakın şekilde tanıma fırsatına sahip olacaksınız.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Karya Yurtdışı Eğitim sayesinde; isteyen herkes dilediği alanda kariyer yapabilmek adına gerekli ...
Dünyanın en çok kullandığı ve özellikle bilim alanında yoğun şekilde tercih edilen ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim