Amerika’da Üniversite

Amerika’da Üniversite

Amerika’da Üniversite eğitimi herkes için heyecan uyandıran, merak uyandıran konu başlıklarından biridir. Amerika’da üniversite okumak istiyorsanız yapmanız gerekenleri, üniversitelere kabul koşullarını, Amerika’da eğitim koşullarını adım adım bilinmesi gerekenleri anlatacağız. Karar verme aşaması oldukça önemli çünkü çok fazla seçeneğiniz mevcut. Bütçenize, isteklerinize göre üniversite bulabilmeniz mümkün. Öncelikle Eyalet, şehir tercihinde bulunmalısınız. Büyük bir metropol şehrinde de üniversite eğitimi alabilirsiniz, daha küçük, sakin bir şehirde de ya da kasabada da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 3500 e varan üniversite sayısıyla Amerika size üniversiteler konusunda da bir çok seçenek sunmaktadır. Sizin belirlediğiniz şartlar doğrultusunda bu kadar çok seçenek arasından eleyerek seçenekleri daraltmalısınız. Bu sizin belirlediğiniz şartlar ne olabilir diye düşünecek olursak şu şekilde belirleyebiliriz;

Üniversitenin konumu, size sunduğu konaklama imkanları, sunduğu bölümler, kabul şartları, eğitim şartları gibi bir çok faktörü değerlendirmek gerekir.

Amerika Üniversiteleri Hakkında Genel Bilgi

Amerika Üniversitelerinde lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Toplamda öğrencinin 120 krediyi tamamlaması beklenmektedir. Amerika’da üniversiteler özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri olarak 2 ana başlık altında toplanmaktadır. Eyaletler tarafından denetlenen devlet üniversiteleri genel olarak özel üniversitelere göre daha uygun makul fiyatlardadır. Bunun nedeni eyaletlerden, üniversiteler bütçe desteği alabilmektedir. Belirli oranda eyaletler finanse etmektedir. Devlet üniversiteleri, eğitim kalitesi bakımından oldukça iyi bir konumdadır. Eğitim yılı gene olarak ağustos ayının sonunda ya da eylül ayının ilk yarısında başlamaktadır. Eğitim yılını 2 eşit kısma bölen bir de sömestr tatili bulunmaktadır. Eğitim yılı mayıs ayında en geç haziran ayında tamamlanmaktadır. Yaz aylarında yaz dönemleri de bulunmaktadır. Ancak öğrenciler bu yaz dönemine katılmak ya da katılmamak konusunda tamamen özgürdürler. Yaz döneminde kredi alarak üniversiteyi daha erken bitirme fırsatı da bulunmaktadır. Amerikan eğitim sisteminde bir de 2 yıllık Community College’ler bulunmaktadır. 2 yıllık kolejler, Türkiye’de ki 2 yıllık meslek yüksek okulları gibi düşünüldüğü için bir ön yargı olabilmektedir. Ancak Amerika’da bu durum oldukça farklıdır.

Amerika’da Üniversitelere Kabul Şartları

Amerika’da üniversitelere başvuru şartları olarak bir takım sınav sonuçları ve belgeler istenmektedir. Bu sınav sonuçlarını ve belgeleri adım adım inceleyeceğiz öncelikle gelin sınav koşullarına bakalım. Amerika’da üniversite okumak için İngilizcenizin oldukça iyi bir seviyede olması gerekmektedir. En az bir Amerikalı öğrenci kadar dersleri takip edilmelisiniz. Bunun için Amerika sınavı olan Toefl sınav puanı almanız gerekmektedir. Toefl sınavı genellikle tüm Amerika Üniversiteleri için geçerlidir. Tabi ki bazı üniversiteler ielts puanı da kabul etmektedir. Ancak hemen hemen hepsinde geçerli olan Toefl sınavıdır. Sınavın haricinde lisedeki notlarınızın bulunduğu transkript istenmektedir. Eğer Türkiye’de bir üniversite okurken Amerika’da bir başka üniversiteye geçmek isterseniz yine Türkiye’de okuduğunuz üniversiteden transkript belgesi istenmektedir. Bunun haricinde Referans mektubu da Amerika Üniversiteleri tarafından istenilen belgeler arasındadır. Referans mektupları genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin genel durumuyla ilgili sosyal faaliyetlerde ki durumu kültürel faaliyetlerde ki katılımını anlattıkları üniversitelere tavsiye mektuplarıdır. Amerika’da okuduğunuz süre içerisinde masraflarınızı karşılayabileceğinizi belgeleyen banka yazısı da olmalıdır. Amerika’ eğitim ve yaşam maliyetleri bulunduğunuz eyalete, şehre ve üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika’da üniversite okurken çalışma izninizde bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler kampüs dışında haftada 20 saat çalışabilmektedirler.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen kişilerin en fazla merak etmiş olduğu noktalar arasında ...
İngilizceyi En Kolay Öğrenme Yolları Yabancı dil öğrenmek günümüzde ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim