Amerika’da Üniversite

Amerika’da Üniversite eğitimi herkes için heyecan uyandıran, merak uyandıran konu başlıklarından biridir. Amerika’da üniversite okumak istiyorsanız yapmanız gerekenleri, üniversitelere kabul koşullarını, Amerika’da eğitim koşullarını adım adım bilinmesi gerekenleri anlatacağız. Karar verme aşaması oldukça önemli çünkü çok fazla seçeneğiniz mevcut. Bütçenize, isteklerinize göre üniversite bulabilmeniz mümkün. Öncelikle Eyalet, şehir tercihinde bulunmalısınız. Büyük bir metropol şehrinde de üniversite eğitimi alabilirsiniz, daha küçük, sakin bir şehirde de ya da kasabada da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 3500 e varan üniversite sayısıyla Amerika size üniversiteler konusunda da bir çok seçenek sunmaktadır. Sizin belirlediğiniz şartlar doğrultusunda bu kadar çok seçenek arasından eleyerek seçenekleri daraltmalısınız. Bu sizin belirlediğiniz şartlar ne olabilir diye düşünecek olursak şu şekilde belirleyebiliriz;

Üniversitenin konumu, size sunduğu konaklama imkanları, sunduğu bölümler, kabul şartları, eğitim şartları gibi bir çok faktörü değerlendirmek gerekir.

Amerika Üniversiteleri Hakkında Genel Bilgi

Amerika Üniversitelerinde lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Toplamda öğrencinin 120 krediyi tamamlaması beklenmektedir. Amerika’da üniversiteler özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri olarak 2 ana başlık altında toplanmaktadır. Eyaletler tarafından denetlenen devlet üniversiteleri genel olarak özel üniversitelere göre daha uygun makul fiyatlardadır. Bunun nedeni eyaletlerden, üniversiteler bütçe desteği alabilmektedir. Belirli oranda eyaletler finanse etmektedir. Devlet üniversiteleri, eğitim kalitesi bakımından oldukça iyi bir konumdadır. Eğitim yılı gene olarak ağustos ayının sonunda ya da eylül ayının ilk yarısında başlamaktadır. Eğitim yılını 2 eşit kısma bölen bir de sömestr tatili bulunmaktadır. Eğitim yılı mayıs ayında en geç haziran ayında tamamlanmaktadır. Yaz aylarında yaz dönemleri de bulunmaktadır. Ancak öğrenciler bu yaz dönemine katılmak ya da katılmamak konusunda tamamen özgürdürler. Yaz döneminde kredi alarak üniversiteyi daha erken bitirme fırsatı da bulunmaktadır. Amerikan eğitim sisteminde bir de 2 yıllık Community College’ler bulunmaktadır. 2 yıllık kolejler, Türkiye’de ki 2 yıllık meslek yüksek okulları gibi düşünüldüğü için bir ön yargı olabilmektedir. Ancak Amerika’da bu durum oldukça farklıdır.

Amerika’da Üniversitelere Kabul Şartları

Amerika’da üniversitelere başvuru şartları olarak bir takım sınav sonuçları ve belgeler istenmektedir. Bu sınav sonuçlarını ve belgeleri adım adım inceleyeceğiz öncelikle gelin sınav koşullarına bakalım. Amerika’da üniversite okumak için İngilizcenizin oldukça iyi bir seviyede olması gerekmektedir. En az bir Amerikalı öğrenci kadar dersleri takip edilmelisiniz. Bunun için Amerika sınavı olan Toefl sınav puanı almanız gerekmektedir. Toefl sınavı genellikle tüm Amerika Üniversiteleri için geçerlidir. Tabi ki bazı üniversiteler ielts puanı da kabul etmektedir. Ancak hemen hemen hepsinde geçerli olan Toefl sınavıdır. Sınavın haricinde lisedeki notlarınızın bulunduğu transkript istenmektedir. Eğer Türkiye’de bir üniversite okurken Amerika’da bir başka üniversiteye geçmek isterseniz yine Türkiye’de okuduğunuz üniversiteden transkript belgesi istenmektedir. Bunun haricinde Referans mektubu da Amerika Üniversiteleri tarafından istenilen belgeler arasındadır. Referans mektupları genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin genel durumuyla ilgili sosyal faaliyetlerde ki durumu kültürel faaliyetlerde ki katılımını anlattıkları üniversitelere tavsiye mektuplarıdır. Amerika’da okuduğunuz süre içerisinde masraflarınızı karşılayabileceğinizi belgeleyen banka yazısı da olmalıdır. Amerika’ eğitim ve yaşam maliyetleri bulunduğunuz eyalete, şehre ve üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Amerika’da üniversite okurken çalışma izninizde bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler kampüs dışında haftada 20 saat çalışabilmektedirler.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Kanada yüksek lisans programları; son yıllarda büyük talep görmektedir. Bunun sebepleri ...
Yurtdışında çalışmak pek çok insanın ulaşmak istediği hayaller arasında bulunmaktadır. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim