Pasaport Nasıl Alınır?

08-08-2018

Pasaport hakkında merak edilenleri, Pasaport çıkarılırken ki süreçleri, gerekli evrakları hepsini adım adım anlatacağımız bu yazımızı sizler için derledik. Pasaport, yurtdışına çıkışlarında ilk akla gelenlerdendir. Pasaportsuz yurtdışına çıkmak mümkün değildir. Sadece bir iki istisna mevcuttur. Ukrayna, KKTC gibi istisnalara yeni çıkarılan kimlik kartlarınızla gitmeniz mümkün.

Pasaport Türleri

Pasaportun ülkemizde 4 farklı türü vardır. Ülkemizde genel olarak pasaport türleri resmi isimlerinin yanında üzerinde olan renkle anılır. Türlerin kendilerine göre şartları vardır. En genel olanı Umuma Mahsus Pasaport yani Bordo pasaporttur. Bordo pasaport Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının kullandıkları özel bir durum olmayan, standart pasaporttur. Hususi Pasaport ise devlette çalışan belirli bir kıdemin üzerinde olan memurların başvurarak alabilecekleri pasaporttur. 3. Pasaport Hizmet Pasaportu ise gri renktedir. Gri pasaport olarak da duyabilirsiniz. Bu pasaport devlette çalışan ancak belirli bir kıdemi doldurmayanların yurt dışında görevlendirildiklerinde aldıkları pasaporttur. Bu nedenle Hizmet pasaportu olarak adlandırılır. Son pasaport türü ise Diplomatik Pasaporttur yani Siyah Pasaporttur. Siyah pasaport için kesin, net başvuru şartları vardır. Bu pasaporta Milletvekilleri, Bakanlar, devletin üst kademesinde görev alanlar başvurabilmektedir.

Pasaporta Nerden Başvurulmalı?

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra size en yakın Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Nüfus müdürlüklerine gitmeden önce internet üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu alırken ikamet ettiğiniz bölgedeki Nüfus Müdürlüğüne başvurmak zorunda değilsiniz. Size yakın başka bir bölgede ki Nüfus Müdürlüğünden de randevu oluşturabilirsiniz.

Pasaport İçin Gereken Belgeler

  1. 2 adet biyometrik fotoğraf
  2. Kimlik kartınızın aslı
  3. Pasaport harç bedeli ve defter bedelinin dekontları
  4. Varsa eski pasaportunuz

Pasaport harç bedelini ve pasaport defter bedelini tüm bankalardan yatırabilirsiniz.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
İngilizce hepimizin bildiği üzere bir dünya dilidir. Siz de İngilizce öğrenmek için ...
Pasaport harç ücretleri her yıl enflasyona göre yeniden düzenlenir. Pasaport harçları ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim