Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport hakkında merak edilenleri, Pasaport çıkarılırken ki süreçleri, gerekli evrakları hepsini adım adım anlatacağımız bu yazımızı sizler için derledik. Pasaport, yurtdışına çıkışlarında ilk akla gelenlerdendir. Pasaportsuz yurtdışına çıkmak mümkün değildir. Sadece bir iki istisna mevcuttur. Ukrayna, KKTC gibi istisnalara yeni çıkarılan kimlik kartlarınızla gitmeniz mümkün.

Pasaport Türleri

Pasaportun ülkemizde 4 farklı türü vardır. Ülkemizde genel olarak pasaport türleri resmi isimlerinin yanında üzerinde olan renkle anılır. Türlerin kendilerine göre şartları vardır. En genel olanı Umuma Mahsus Pasaport yani Bordo pasaporttur. Bordo pasaport Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının kullandıkları özel bir durum olmayan, standart pasaporttur. Hususi Pasaport ise devlette çalışan belirli bir kıdemin üzerinde olan memurların başvurarak alabilecekleri pasaporttur. 3. Pasaport Hizmet Pasaportu ise gri renktedir. Gri pasaport olarak da duyabilirsiniz. Bu pasaport devlette çalışan ancak belirli bir kıdemi doldurmayanların yurt dışında görevlendirildiklerinde aldıkları pasaporttur. Bu nedenle Hizmet pasaportu olarak adlandırılır. Son pasaport türü ise Diplomatik Pasaporttur yani Siyah Pasaporttur. Siyah pasaport için kesin, net başvuru şartları vardır. Bu pasaporta Milletvekilleri, Bakanlar, devletin üst kademesinde görev alanlar başvurabilmektedir.

Pasaporta Nerden Başvurulmalı?

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra size en yakın Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Nüfus müdürlüklerine gitmeden önce internet üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu alırken ikamet ettiğiniz bölgedeki Nüfus Müdürlüğüne başvurmak zorunda değilsiniz. Size yakın başka bir bölgede ki Nüfus Müdürlüğünden de randevu oluşturabilirsiniz.

Pasaport İçin Gereken Belgeler

  1. 2 adet biyometrik fotoğraf
  2. Kimlik kartınızın aslı
  3. Pasaport harç bedeli ve defter bedelinin dekontları
  4. Varsa eski pasaportunuz

Pasaport harç bedelini ve pasaport defter bedelini tüm bankalardan yatırabilirsiniz.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Pasaport yurtdışına çıkış gerekli olan izin belgesidir. Pasaportunuz olmadan başka bir ...
YurtdışıDil Okulları Yabancı dil öğrenmek günümüzde olmazsa olmazlar arasındadır. ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim